Dożynkowe święto w Łęce Mroczeńskiej

Dożynkowe święto w polskiej tradycji to czas radości i podziękowań panu Bogu za plon i ludziom za trud. To również czas refleksji nad tym jak ważna jest ludzka solidarność i współdziałanie by było z czego dożynkowy chleb upiec i by go sprawiedliwie podzielić.

W sobotę świętowali rolnicy z Łęki Mroczeńskiej, gdzie odbywały się dożynki Gminy Baranów. Jak podkreślił sołtys Łęki Mroczeńskiej – Łukasz Jerzyk – obecny rok był bardzo ciężki. Część upraw nie wytrzymała fali upałów a susza poczyniła znaczne szkody. W porównaniu do roku ubiegłego plony są dużo niższe.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: posłanka Bożena Henczyca, reprezentantka zarządu województwa wielkopolskiego Marzena Wodzińska, delegacja z węgierskiego miasta partnerskiego – Tiszanána, wójt Baranowa Lubelskiego – Robert Gagoś, członek zarządu Powiatu Kępińskiego – Michał Błażejewski a także radni gminy Baranów. Podczas uroczystości obecne także były reprezentacje 11 sołectw z gminy Baranów na czele ze swoimi sołtysami.

Podczas tradycyjnego obrzędu przekazania chleba przez starostów dożynkowych, czyli panią Patrycję Jerzyk i pana Andrzeja Olejnik, na ręce pani wójt gminy Baranów – Bogumiły Lewandowskiej Siwek, chór Słupianie wykonał piękną pieśń polskiej wsi pod nazwą „Plon, niesiemy plon”.

Bardzo się cieszę na ten moment, jeśli chodzi o dożynki, bo to jest święto najważniejszych ludzi, którzy nam dają chleb – takich słów użyła Bogumiła Lewandowska Siwek w kierunku wszystkich rolników. – Dziękuję wam za pracę, że dzięki waszej ciężkiej pracy mamy co jeść i zawsze będziemy wam pomagać.

Słowa uznania dla rolników i ich tytanicznej pracy skierowała także Bożena Henczyca. W swoim wystąpieniu doceniła ona trud pracy na roli. Posłanka z ramienia Platformy Obywatelskiej wyrażała także słowa podziwu dla całego sołectwa Łęka Mroczeńska za organizację tak wspaniałych i pięknych dożynek.

Podczas święta plonów przeprowadzono konkursy na najbarwniej ustrojone gospodarstwo, najpiękniejszy wieniec dożynkowy oraz na najbardziej kreatywny wóz w korowodzie dożynkowym.

W pierwszym konkursie zwyciężył pan Robert Krawczyk, w drugim sołectwo Marianka Mroczeńska a najbardziej oryginalny wóz w korowodzie przygotowała grupa Seniorów z Mroczenia.

Podczas dożynek nie brakowało atrakcji dla najmłodszych, takich jak dmuchańce czy wata cukrowa. Dla gości czekała grochówka oraz kiełbaski z grilla. Przygotowano także specjalne stoisko, na którym przeprowadzano skrócony kurs plecenia wianków.

Łęka Mroczeńska, gmina Baranów i cała Wielkopolska według statystyk były rejonami najbardziej dotkniętymi suszą. Z Łęki Mroczeńskiej 26 rolników złożyło wnioski o pomoc i wsparcie dla ofiar suszy. W całej gminie Baranów takich wniosków złożono 261.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Łęka Mroczeńska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments