Pola Krajańskie miejscem obchodów rocznicowych

W intencji ofiar kampanii wrześniowej odprawiono tradycyjną już mszę polową, z okazji 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W sobotę przed obeliskiem na polach Krajańskich odbyła się Powiatowa uroczystość patriotyczna.

Pola Krajeńskie to jedno z tych miejsc w naszym kraju, w którym Polacy podjęli walkę obronną z hitlerowskim najeźdźcą. Bombardowanie Wielunia przez niemiecką Luftwaffe i atak artyleryjski z pancernika „Schleswig-Holstein” na Westerplatte pozostaną zapisane na zawsze w historii Polski i Europy, jako miejsca, w których rozpoczęła się II wojna światowa.

1 września około godz. 17:00 płk. Grobicki wydał dwóm kompaniom Obrony Narodowej (Wieruszów i Wieluń II) rozkaz uderzenia na nieprzyjaciela. Polacy prowadzeni do boju przez por. Wiktora Sasa dotarli na odległość 300 m od skraju lasu, gdzie zalegli pod silnym ogniem niemieckich karabinów maszynowych. Przeważająca siła wojsk niemieckich przyczyniła się do podjęcia przez kolejnego już na polu walki dowódcę kompani – ppor., Zenona Polaka- decyzji o odwrocie. Około godz. 21:00 większość żołnierzy kompanii wycofała się w kierunku Czastar. W bitwie pod Krajanką poległo 6 żołnierzy: por. Wiktor Sas, ppor. Tadeusz Zajdel, kpr. Stefan Dębski, szer. Leon Drezner, szer. Stefan Zimoch oraz żołnierz nieznany.

Przemówienie starosty wieruszowskiego – Andrzeja Szymanka, występ młodzieży, apel poległych oraz składanie kwiatów po pomnikiem przez licznie przybyłe delegacje wypełniły program tych uroczystości.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Krajanka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments