Kronika KPP w Wieruszowie

1. Wypadek drogowy w Parcicach

Wieruszowscy policjanci wyjaśniają dokładne okoliczności wypadku drogowego do którego doszło w Parcicach, w powiecie wieruszowskim. W wyniku wypadku czołowo zderzyły się dwa pojazdy. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach.

 

Do wypadku drogowego doszło 10 grudnia 2018 roku około godziny 6:30 na skrzyżowaniu ulic Piaskowej z drogą powiatową relacji Bolesławiec – Czastary. Z wstępnych ustaleń wynika, że kierujący vw passatem, 23 – letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego jadąc od Bolesławca, podczas skrętu w lewo w ulicę Piaskową, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu z przeciwka od miejscowości Czastary 28 – letniemu kierującemu audi. W wyniku wymuszenia pierwszeństwa przejazdu doszło do czołowego zderzenia obu pojazdów. Dwoje pasażerów passata oraz kierujący audi z obrażeniami ciała zostali zabrani do szpitala. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Kierujący passatem 23 – latek w wyniku wypadku nie został poszkodowany. Znacznemu uszkodzeniu uległy pojazdy uczestniczące w wypadku. Jak ustalili policjanci na miejscu tego zdarzenia, kierowcy obu pojazdów w chwili wypadku byli trzeźwi. Dokładne okoliczności tego zdarzenia pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu wyjaśniają policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie. Za spowodowanie wypadku drogowego grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

W trosce o bezpieczeństwo na drodze policja apeluje :

Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze o zachowaniu bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego oraz udzielaniu pierwszeństwa przejazdu. Pamiętajmy także o obowiązkowym oświetleniu i oznaczeniu unieruchomionego pojazdu. Rozważmy wyposażenie naszego pojazdu w elementy odblaskowe, których używajmy podczas postoju pojazdu szczególnie kiedy zapada zmrok. Rozważmy też podróż pojazdem zwłaszcza wielkogabarytowym w czasie silnych podmuchów wiatru. Pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie oraz o nie przecenianiu własnych umiejętności podczas kierowania pojazdami.

Apelujemy również do rodziców i opiekunów o sprawowanie właściwej opieki nad dziećmi, niepełnosprawnymi, oraz osobami w podeszłym wieku

2. Zabezpiecz swój dom i mieszkanie przed włamaniem

Domy i mieszkania, w których jest zgromadzony dorobek naszego życia, stanowią łakomy kąsek dla złodzieja. Co zrobić aby zabezpieczyć swoje mienie przed kradzieżą? Policjanci przypominają kilka podstawowych zasad jak chronić własne mienie.

Jeśli mieszkasz w bloku:
Wyposaż drzwi do mieszkania w odpowiednie zamki. Wzmocnij drzwi standardowe lub zastąp je drzwiami z drewna albo zamontuj dodatkowe drzwi. Zainstaluj system alarmowy. Zamontuj w drzwiach zabezpieczenia przeciwwyważeniowe. Zainstaluj w drzwiach wejściowych łańcuch ograniczający stopień otwarcia drzwi oraz wizjer. Zainstaluj domofon. Dbaj o to aby zawsze działało oświetlenie przed drzwiami wejściowymi.

Jeżeli mieszkasz w domu jednorodzinnym:
Zabezpiecz go poprzez okratowanie okien piwnic, tarasów i drzwi balkonowych, zwłaszcza tych z tyłu budynku. Nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu. Zadbaj o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu oraz garaży wolnostojących. Zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów (komputer, telewizor, wiertarka, inne urządzenia elektryczne itp.), oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja; sporządź dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, itp.) – w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania.

Poznaj swojego sąsiada

Porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie jak zachować czujność. Dobrze znający się sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom, kradzieżom i rozbojom. Opuszczając na dłuższy czas mieszkanie np. wyjazd na urlop lub pobyt w szpitalu, zostaw znajomemu lub sąsiadowi informację, aby zajął się domem pod Twoją nieobecność. Powierzaj klucze od mieszkania tylko zaufanym osobom.

Spoglądaj w wizjer

Jeśli za Twoimi drzwiami stoi nieznana Ci osoba – spytaj o cel wizyty i poproś o okazanie dokumentu, tak abyś mógł/-a przeczytać nazwisko. Osoba o uczciwych zamiarach zrozumie Twoją ostrożność i nie obrazi się. Na ogół znasz „swojego” listonosza, dzielnicowego, inkasenta czy administratora osiedla. Jeżeli masz obawy co do wiarygodności osoby nie wpuszczaj jej, nie każdy kto puka do Twoich drzwi ma uczciwe zamiary.

Nie ryzykuj

Unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Nie opowiadaj o swoim majątku w miejscu, gdzie mogą Cię słyszeć obcy. Jeżeli wyjeżdżasz na dłużej, przekaż do przechowania cenne dla Ciebie rzeczy osobom godnym zaufania lub zdeponuj je w banku. Naucz swoje dzieci dyskrecji.

Wychodząc z domu

Zamknij wszystkie okna i drzwi. Pamiętaj o zamykaniu okienek piwnicznych i innych pomieszczeń gospodarczych. Wychodząc wieczorem z domu zaciągnij zasłony lub opuść żaluzje. Możesz pozostawić w pokoju włączone światło, stworzysz w ten sposób pozory obecności domowników. Wychodząc, nawet na krótko, po listy do skrzynki czy wyrzucić śmieci zamykaj drzwi na klucz

3. Wspólnie z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną na rzecz bezpieczeństwa

Policjant z wieruszowskiej komendy Policji wspólnie z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Wieruszowie spotkali się z uczniami Zespołu Szkół Rolniczych im. Wincentego Baranowskiego w Lututowie. Podczas prelekcji omówiono wiele tematów związanych z bezpieczeństwem oraz warunkami związanymi z przyjęciem do służby w Policji.

W trakcie spotkań młodzież z zaciekawieniem wysłuchała informacji na temat środków narkotycznych i odurzających między innymi tzw. „dopalaczy”, informacji na temat uzależnień, przemocy oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym i ważnej roli elementów odblaskowych dających bezpieczeństwo pieszym.

Dużym zainteresowaniem okazał się film profilaktyczny przygotowany przez pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Wieruszowie na temat uzależnień, głównie dopalaczy oraz warsztaty przy wykorzystaniu ALKO i NARKOgogli.

Podczas spotkań policjant przekazał również informacje z zakresu odpowiedzialności prawnej za wybrane wykroczenia i przestępstwa, „cyberzagrożeń” oraz dotyczących naboru do służby w Policji, o wymogach formalnych i postępowaniu kwalifikacyjnym.

W trakcie prelekcji nie zabrakło też informacji na temat Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, aplikacji „Moja Komenda” oraz o programie „Dzielnicowy Bliżej Nas”.

Młodzież chętnie uczestniczyła w tak niecodziennych zajęciach i równie chętnie dzieliła się swoimi spostrzeżeniami na temat bezpieczeństwa.

Spotkania przebiegły w ramach kampanii MSWiA pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny”. Na zakończenie uczestnikom rozdano ulotki „Zostań Policjantem”, „Dopalacze kradną życie” oraz broszury informacyjne pt. „Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu”.

4. UWAGA! Trudne warunki na drodze

Tylko wczoraj policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie dwukrotnie wykonywali czynności na miejscu zdarzeń drogowych. Przyczyną tych zdarzeń było niedostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze oraz nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu. Pamiętajmy, że w okresie jesienno- zimowym aura nie sprzyja kierującym pojazdami. Na drogach jest ślisko i niebezpiecznie. Policjanci apelują o zachowanie szczególnej uwagi i ostrożności.
Pierwsza kolizja drogowa miała miejsce 12 grudnia b.r. około godziny 16:40 w Wieruszowie na ulicy Fabrycznej. Jak wynika z ustaleń policjantów kierujący fordem escortem 43 – letni mieszkaniec Wieruszowa na skrzyżowaniu ulicy Fabrycznej z ulicą Waryńskiego nie udzielił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącej 54 – letniej rowerzystce w wyniku czego doszło do zderzenia obu pojazdów.

Do drugiej kolizji drogowej doszło około godziny 18:30 w miejscowości Nowy Ochędzyn w gminie Sokolniki. W tym przypadku kierujący oplem astra 51 – letni mieszkaniec Brzegu, nie dostosował prędkości do panujących warunków ruchu w wyniku czego zderzył się z prawidłowo jadącą 33 – letnią mieszkanką Wieruszowa, która kierowała audi.

Na szczęście żaden z uczestników tych zdarzeń drogowych nie doznał obrażeń ciała. Sprawcy tych kolizji drogowych za popełnione wykroczenia zostali ukarani mandatem karnym.

Apelujemy do wszystkich kierujących o zachowanie ostrożności zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym kiedy na drodze panują zdradliwe warunki atmosferyczne.

PAMIĘTAJMY, ŻE JEZDNIA RANO JEST ŚLISKA, A W WIELU MIEJSCACH OBLODZONA!!!

Przy śliskiej nawierzchni wydłuża się droga hamowania pojazdu, koła tracą przyczepność a kierowca może nie zapanować na samochodem i wpaść w poślizg. Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze, poruszajmy się po drogach z rozwagą.

5. Wypadek drogowy w Dzietrzkowicach

Wieruszowscy policjanci wyjaśniają dokładne okoliczności wypadku drogowego do którego doszło w piątkowe popołudnie w Dzietrzkowicach. W wyniku wypadku doszło do potrącenia pieszego. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach.

Do wypadku doszło 14 grudnia br. około godziny 17:20 na ulicy Obrońców Warszawy w Dzietrzkowicach. Z wstępnych ustaleń wynika, że idący prawym poboczem jezdni, 78 – letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego, nagle wszedł na jezdnię wprost pod jadący motorower marki Romet, którym kierował 20 – letni mieszkaniec gminy Łubnice. W wyniku wypadku pieszy z obrażeniami ciała został zabrany do szpitala. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Uszkodzony został również motorower uczestniczący w tym zdarzeniu. Kierujący motorowerem 20 – latek w wyniku wypadku nie został poszkodowany i w chwili zdarzenia był trzeźwy. Jak się okazało, 78 – latek miał w wydychanym powietrzu ponad dwa promile alkoholu. Wieruszowscy policjanci wyjaśniają dokładne okoliczności tego wypadku. Za spowodowanie wypadku drogowego grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

W trosce o bezpieczeństwo na drodze apelujemy do osób pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach i przestrzeganie przepisów w ruchu drogowym.

Pamiętajmy również o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze o zachowaniu bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego oraz udzielaniu pierwszeństwa przejazdu. Pamiętajmy także o obowiązkowym oświetleniu i oznaczeniu unieruchomionego pojazdu. Rozważmy wyposażenie naszego pojazdu w elementy odblaskowe, których używajmy podczas postoju pojazdu szczególnie kiedy zapada zmrok. Rozważmy też podróż pojazdem zwłaszcza wielkogabarytowym w czasie silnych podmuchów wiatru. Pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie oraz o nie przecenianiu własnych umiejętności podczas kierowania pojazdami. Apelujemy również do rodziców i opiekunów o sprawowanie właściwej opieki nad dziećmi.

Oficer prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments