Spotkanie koła pisarskiego LO z absolwentem

„Historię szkoły tworzą również losy jej absolwentów” to projekt, w ramach którego szkolne koło pisarskie wieruszowskiego LO prezentuje osoby związane z „Kopernikiem”.

 

30 października młodzież naszej szkoły uczestniczyła w spotkaniu z Panem Piotrem Kazimierzem Grądzielem, geografem, geologiem, podróżnikiem, autorem wielu publikacji, m. in. książki „Wieruszów, życie nad Prosną”.

Pan Piotr Kazimierz Grądziel jest Absolwentem LO z roku 1963, kiedy to mury naszej szkoły opuścili pierwsi jej absolwenci.

Spotkanie rozpoczęło się wykładem na temat Wieruszowa, początków osady i rozwoju miasta na przestrzeni wieków. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała bardzo ważnej lekcji historii i geografii. Uczniowie mieli także możliwość zadawania pytań. Dopytywali o sposoby pozyskiwania materiałów do książek, o inspiracje oraz o doświadczenia podróżnicze gościa.

Pan Grądziel opowiedział również o etapach tworzenia publikacji: „Wieruszów, życie nad Prosną”:

„Będąc na emeryturze zacząłem spisywać kronikę moich przodków. Uświadomiłem sobie wówczas, jak wiele cennego wnosili oni w historię miasta. Dysponując zebranymi materiałami postanowiłem napisać historię Wieruszowa. Pracę nad książką rozpocząłem w 2011 roku, a zakończyłem w październiku 2019 roku (pozycja liczy 454 strony).”

Redaktorzy szkolnego koła pisarskiego „Copernicus” zapytali także o najmilsze wspomnienie z lat spędzonych w Liceum. Oto co usłyszeli:

„Najlepiej wspominam rok szkolny 1962/63. Dlaczego? Byłem jednym z pierwszych maturzystów w szkole im. M. Kopernika „Tysiąclatce”. Gdy byłem w ostatniej klasie, zimą mrozy przekroczyły -20’C, w związku z czym szkoła została zamknięta na dwa tygodnie i tylko maturzyści musieli uczęszczać na zajęcia lekcyjne. Był to rok 1963, rok pierwszej żakinady.

Przez srogą zimę egzaminy maturalne odbyły się z opóźnieniem, dlatego przedmiot dodatkowy, geografię, zdawałem dopiero 17 czerwca. Pamiętam także, że musiałem namawiać rodziców uczniów do zorganizowania balu maturalnego. Początkowo nie było chętnych, ale w końcu się udało i bal się odbył. A na koniec jeszcze jedno wspomnienie. Do dziś pamiętam „słynne” oceny z WOP-u, wystawiane przez dyrektora B. Wachnika 2-/2, 2+/3=. Pojęcie 4 nie istniało”.

Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem. Dziękujemy!

-Szkolne Koło Pisarskie LO „Copernicus”

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments