Wieruszowskie wędrówki śladami drewnianego Budownictwa Sakralnego przez powiat wieruszowski

Naszą wędrówkę rozpoczynamy w Węglewicach. Kościół Parafialny p.w. św. Trójcy z 1808 – 1810, przebudowany w 1033 r., drewniany, 1 – nawowy z wieża od południa, prezbiterium węższe od nawy zamknięte wieloboczne, kryty gontem, polichromia z 1933 r., obraz Przemienienia pańskiego z XIX w. – cel licznych pielgrzymek, figura Matki Boskiej na cokole z kostek kamiennych z 1967 r., plebania współczesna na miejscu poprzedniej z pocz. XIX w. /w czasie okupacji hitlerowskiej siedziba żandarmerii/.

Cieszęcin. Diecezjalne Sanktuarium p.w. św. Wojciecha Diecezji Kaliskiej. Kościół z 1789 r. drewniany, konstrukcji zrębowej, orientalny, 1 – nawowy, prezbiterium zamknięte wieloboczne, od zach. wieża na sygnaturkę, wewnątrz rzeźby z XVIII/XIX w. na belce tęczowej, 3 ołtarze późnobarokowe, chrzcielnica barokowa z XVIII w.

Kuźnica Skakawska, na cmentarzu znajduje się kościół filialny p.w. św. Rocha z 1746, drewniany, 1-nawowy, kryty gontem, prezbiterium zamknięte wielobocznie, przy nim od północy 1-nawowy ,kryty gontem ,prezbiterium zamknięte wielobocznie, przy nim od północy zakrystia i przedsionek z 1875 r., wewnątrz późnorenesansowy ołtarz główny z 1 poł. XVII w., 4 barokowe rzeźby na belce tęczowej, polichromia z ok. XIX w.

Stary Ochędzyn. Drewniany kościół p.w. św. Anny z XV/XVI w., od strony zach. przedłożony w 1922 r., dach gontowy z szerokim okapem nad prezbiterium wspartym na filarach, wewnątrz rzeźby na belce tęczowej, późnorenesansowym ołtarzu głównym rzeźby późnogotyckie z pocz. XVI w, ołtarze boczne z XVII i XVIII w., w prawym ołtarzu barokowy krucyfiks, przy kościele murowana brama – dzwonnica z 1925 – 26, plebania z 2 poł. XIX w. murowana kryta dachem czterospadowym.

ŻdżaryKościół parafialny pod wezwaniem św. Bartłomieja z 1768, drewniany, rozbudowany w 1910 r., 1 nawowy, wewnątrz późnorenesansowy ołtarz główny z 1 poł. XVII w., późnogotycka płaskorzeźba –Koronacja Matki Boskiej z pocz. XVI w., na chórze gotyckie figury ewangelistów. Obok kościoła murowana brama- dzwonnica z 1911 r., a po lewej stronie kościoła plebania z pocz. XX w.

W Piaskach k/Bolesławca Kościół cmentarny p.w. św. Małgorzaty, drewniany, kryty gontem z 1781 r., gruntownie odrestaurowany w latach 1839-1840.

Chróścin. Z prawej strony plebania 1 ćw. w drewniana /przeniesiona z Czastar, dawna leśniczówka i karczma / .. kościół parafialny p.w. św. Mikołaja, drewniany z 1734 rozbudowany w 1919 o nawę i kruchtę, wewnątrz ołtarze z 1928, brama dzwonnica z pocz. XX w., pomnik męczeństwa upamiętnienia 11 parafian poległych w latach 1939 – 1945.

Warto wspomnieć, że w Łubniach znajduje się cenny zabytek budownictwa sakralnego- murowany, jednonawowy gotycki kościół Wniebowstąpienia Pańskiego, z XVI wieku, z drewnianą wieżą z XVIII wieku. Wewnątrz renesansowy ołtarz główny, w którym wkomponowano tryptyk późnogotycki z początku XVI wieku. W przyszłym roku będzie 100-letnia rocznica (1912 rok) malowania kościoła przez malarza artystę Antoniego Sulczewskiego, z którym wiąże się miejscowa legenda o nieodwzajemnionej miłości malarza bez nóg do miejscowej dziewczyny, Marii.

Na podst. Opracowania Instruktora Krajoznawstwa Przodownika TP PTTK Andrzeja Olbromskiego

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments