Powrót Naczelnika

Uroczystości poświęcone Pelagiuszowi Cieleckiemu ze Świątkowic, Naczelnikowi Cywilnemu Powiatu Wieluńskiego w Powstaniu Styczniowym 1863 roku, odbyły się w niedzielne popołudnie w Lututowie.


Historyczne obchody rozpoczęła msza święta w intencji św. Pelagiusza Cieleckiego, którą sprawował dziekan dekanatu lututowskiego ks. kan Waldemar Gruszka. We mszy uczestniczyła młodzież szkolna ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców 1863 rok w Lututowie wraz z dyrekcją i nauczycielami, radni powiatowi, oraz  bardzo dużo wiernych, mieszkańców Lututowa i okolic. Na początku proboszcz parafii przytoczył  dokonania powstańców, znaczenie tego zrywu powstańczego. Na zakończenie nabożeństwa Przemysław Jaciuk z Paniami z Gloria Victis i wiernymi zaśpiewali pieśń Konfederatów Barskich. W dalszej części  nastąpił przemarsz z pochodniami na cmentarz parafialny. Tam, przy odnowionej kaplicy Naczelnika, goście zebrali się by dalej uczestniczyć w ceremonii.

Podczas części oficjalnej głos zabrali: Marek Zgadzaj – przewodniczący Rady Miasta Lututów, Marek Pikuła – burmistrz Lututowa, Tomasz Jaciuk – przedstawiciel Gloria Victis oraz Marian Fita – prezes RBS w Lututowie.

Burmistrz Marek Pikuła wraz z przewodniczącym RM Markiem Zgadzajem  wręczyli podziękowania osobom, które udzieliły pomocy i wsparcia przy odnowieniu kaplicy grobowej Pelagiusza Cieleckiego i jego rodziny.

A są to: Pani Anna Świegot redaktor naczelna  Ilustrowanego Tygodnika Powiatowego i portalu www.powiatowy.pl wraz z Redakcją, Ireneusz Karbowski prezes Stowarzyszenia Historycznego Gloria Victis wraz z członkami stowarzyszenia, OSP Piaski wraz z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą, Pani Maryla Gabrysiak, Pan Jan Kozłowski, Pan Sławomir Różański, Pan Zdzisław Obała, Pan Grzegorz Suchy.

Podziękowania trafiły również do władz Lututowa i proboszcza parafii lututowskiej.

Członkowie grupy historycznej „Gloria Victis” uczcili pamięć bohaterów Ziemi Lututowskiej salwą honorową.

 

Pelagiusz Cielecki z Cielczy h. Zaremba

Dziedzic Dóbr Świątkowice

Pierwszy Naczelnik Cywilny Powstania Styczniowego Powiatu Wieluńskiego

Członek Towarzystwa Rolniczego w Królestwie Polskim
adres: Świątkowice, poczta: Naramice, powiat Wieluński

Urodzony w m. XII 1829 roku w Giżycach
z Józefa Wincentego Pawła Cieleckiego / ur. w roku 1792 – zm. 12 I 1845 roku w Świątkowicach, porucznik WP./
i Pelagii Wstowskiej / ur. w roku 1799. Zmarła w Kaliszu 29 III 1863 w wieku 64 lat (śl.16.10.1815 Lututów) Dziedziczka Dóbr Świątkowice. Dzieci: Pelagiusz, Antonina, Melania, Edmund/

Pelagiusz Cielecki z Cielczy h. Zaremba Chrzest 27 V 1833 roku w kościele parafialnym w Lututowie
Pelagiusz Cielecki z Cielczy h. Zaremba Ślub 2 I | 3 II 1858 roku z Józefą Wiktorią Aurelią Jaksa-Bąkowską z Zaborowa h. Gryf
Urodzona dnia 26 XI 1839 roku w Ożarowie zam. Skomlin
z Ignacego Bogumiła Kaliksta Jaksa-Bąkowskiego z Zaborowa h. Gryf i i Apolonii Honoraty Józefy Łączkowskiej z Łączkowic h. Zadora
Zmarła 20 XI 1903 roku w Świątkowicach w wieku 65 lat

Dzieci: Maria Cielecka z Cielczy h. Zaremba Urodzona / Zmarła 1870 rok

Pelagiusz Cielecki z Cielczy h. Zaremba zmarł 25 VII 1877 roku w wieku 48 lat, w Strońsku
Tablica epitafijna na rodzinnej kaplicy grobowej na cmentarzu parafialnym w Lututowie
Najlepszy Polak / Prawy Obywatel / Wzorowy Mąż
Pokój Jego Duszy
R.I.P.

W odnowionej kaplicy grobowej Pelagiusza Cieleckiego znajduje się ziemia przywieziona z m. Giżyce- miejsca urodzenia oraz ze Strońska – miejsca zgonu.

red.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Lututów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments