Zajęcia profilaktyki nowotworowej w ZSCKR w Lututowie

W dniu 7 października 2020 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie odbyły się lekcje profilaktyczne związane z choroba nowotworową. Spotkania „Znamię!. Znam je?” przygotowała Elżbieta Okolewska – koordynator do spraw zdrowia.

Nowotwory nazywane są często plagą XXI wieku lub epidemią współczesności. Światowa Organizacja Zdrowia apeluje: jeżeli nie zmienimy trybu życia oraz nawyków żywieniowych, do 2025 roku liczba zachorowań na raka będzie wzrastać o 5 mln rocznie.

W Polsce na nowotwór rocznie choruje 160 tys. a umiera 94 tys. ludzi. Pomimo wyraźnej poprawy wyników leczenia obserwowanej na przestrzeni ostatnich 10-15 lat około 70-80% polskich pacjentów nadal zgłasza się do onkologa zbyt późno, kiedy choroba jest już znacznie zaawansowana, a możliwości skutecznej terapii ograniczone. Dlatego tak ważne jest to, by uświadamiać młodym ludziom, że należy być czujnym na wszelkie niepokojące objawy ze strony naszego organizmu.

Wychodząc naprzeciw temu problemowi, w naszej szkole zostały zorganizowane lekcje profilaktyczne. Tegoroczne spotkanie dotyczyło chorób nowotworowych, a w szczególności – nowotworu skóry czerniaka.

Czerniak jest jednym z kilkudziesięciu nowotworów złośliwych skóry, ale też jednym z najbardziej agresywnych. Obserwuje się, że czerniak coraz częściej występuje u młodych ludzi, a w szczególności wśród kobiet. Co roku w Polsce 3 tys. pacjentów dowiaduje się, że choruje na czerniaka.

Czerniak złośliwy jest nowotworem wywodzącym się z komórek barwnikowych – melanocytów. Jest on nowotworem o wysokim stopniu złośliwości. Może dawać przerzuty do okolicznych węzłów chłonnych, a także przerzuty odległe, najczęściej do płuc i mózgu. Choroba, jeśli jest zbyt późno zdiagnozowana, tym ma gorsze rokowania. Mówi się, że po spóźnionej diagnozie pacjenci umierają po 6-8 miesiącach. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i poszerzanie wiedzy na tematy zdrowia.

Na spotkaniu młodzież naszej szkoły miała możliwość pogłębienia wiedzy na temat nowotworów, poznała przyczyny, które wpływają na rozwój czerniaka, dowiedziała się też jakie objawy świadczą o transformacji nowotworowej istniejącej zmiany. Uczniowie dowiedzieli się jak należy zachowywać się, by zapobiegać tej jakże niebezpiecznej chorobie.
Miejmy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom profilaktycznym i pozyskanej na nich wiedzy, będą potrafili bacznie obserwować swoje organizmy i szybko reagować na wszystkie negatywne symptomy.

Elżbieta Okolewska
Ten wpis został opublikowany w kategorii Lututów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments