Podziękowanie za współpracę Prezesowi Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie

Miłym akcentem podczas obrad Rady Miejskiej w Lututowie w dniu 30 grudnia 2020 r. było podziękowanie za współpracę Prezesowi Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie Panu Marianowi Ficie.

 

 

– Witam Prezesa Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie Pana Mariana Fitę. Wraz z Panem przewodniczącym Markiem Zgadzajem i całą radą pragniemy podziękować za wieloletnią współpracę.

Szanowny Pan Marian Fita
Prezes Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie

Z okazji zakończenia okresu pracy zawodowej na stanowisku Prezesa Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie i przejścia na zasłużoną emeryturę składamy Panu serdeczne podziękowania za wieloletnią, owocną współpracę z samorządem Gminy Lututów. To dzięki niej udało się zrealizować wiele cennych inicjatyw, które z pewnością będą służyły przyszłym pokoleniom, mieszkańcom naszej małej ojczyzny – Gminy Lututów.

Nigdy nie zabrakło Pana w ważnych inicjatywach i decydujących momentach historii gminy. Ponad 50-letnia kariera zawodowa to z pewnością niezwykły i pełny zaangażowania czas, który budzi podziw i szacunek wielu z nas. Praca nie była dla Pana obowiązkiem ale przede wszystkim pasją.
Jest Pan pionierem bankowości spółdzielczej w regionie. Przez te wszystkie lata był Pan niezwykle zaangażowany w rozwój banku. Szanowany i ceniony nie tylko przez pracowników ale również udziałowców, klientów i partnerów. Pana poświęcenie, ogromna determinacja oraz doskonałe umiejętności managerskie sprawiły, że dziś Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie to prężna instytucja o wielooddziałowej strukturze, która może poszczycić się znakomitymi wynikami finansowymi i bogatą ofertą produktów i usług.

To jednocześnie doskonała wizytówka Lututowa, nie tylko w regionie ale w Polsce.
Przed Panem nowe wyzwanie, doskonały czas dla tych pragnień i pasji, które do tej pory ustępowały miejsca powinnościom zawodowym.

Życzymy Panu pogodnego ducha, twórczych sił i aktywności potrzebnej do realizowania swoich planów i zamierzeń, a przede wszystkim dobrego zdrowia. Życzymy wszelkiej pomyślności w życiu osobistym oraz wielu radości w każdym nadchodzącym dniu.

Z wyrazami szacunku
Przewodniczący Rady Miejskiej Marek Zgadzaj
Burmistrz Lututowa Marek Pikuła

Do podziękowań przychyla się Rada Miejska Lututowa.
Do tych życzeń chciałbym dołączyć pracowników urzędu, którzy również dziękują za owocną współpracę.
Dużo, dużo zdrowia Panie Prezesie i radości z tego wolnego czasu. Dziękuję bardzo.

 

Jako przewodniczący Rady Miejskiej w Lututowie chciałbym dosłownie dwa zdania podziękowania skierować pod adresem Pana Prezesa w imieniu swoim, w imieniu zgromadzonej tutaj rady.

Panie Prezesie, nie ukrywam, że jeżeli taka osoba, jak Pan czynna aktywnie w tym społeczeństwie odchodzi z życia zawodowego, to jest duża strata dla tego społeczeństwa. Znamy się wiele lat, pamiętam osobiście, bo też nie mało czasu spędziłem w tej miejscowości, bank, który Pan zastał, jak Pan przyszedł był to praktycznie kiosk, i nie ma tutaj co ukrywać. Obserwując  przez lata, z roku na rok ten kiosk rozrastał się, ale nigdy temu człowiekowi nie brakło siły, jemu ciągle było mało. To nie są żarty, to jest czysta prawda. Rozpoczął impas zewnętrzny przejmowania banków już istniejących w okolicznych gminach.

I tego Panie prezesie nazbierało się dość sporo, chyba koło 15 jednostek. Zatem w życiu zawodowym manager niespotykany, podniósł bankowość miejscową, lututowską do rangi krajowej. Ten bank jest znany w całej Polsce, i szanowany to trzeba podkreślić. Odejście Pana w ten stan spoczynku zawodowego to niewymierna strata, godne do naśladowania. Byśmy mieli wszystkich takich managerów w tym regionie i jak najwięcej takich ludzi to będzie łatwiej to wszystko osiągać.
Jeszcze raz dziękuję. Wszystkiego dobrego.

Panie burmistrzu, Panie Przewodniczący, Szanowna Rado
Jest mi niezmiernie miło, że doceniliście mój wkład w pracę na rzecz społeczeństwa. 38 lat pracuję w Lututowie, najpierw jako dyrektor, potem prezes banku i 38 lat współpracuję z Gminą. 53 lata przepracowałem zawodowo, czas na odejście, trzeba przekazać tym nowym ludziom. To co Pan Marek powiedział, że budowałem ten bank- naprawdę budowałem. Gdy zaczynałem w banku był jeden oddział, pracowało 20 osób, nie było pieniędzy na wynagrodzenia dla tych osób. Musiałem szukać rozwiązania, żeby można było funkcjonować. Ruszyłem w 1994 roku na świat, wcześniej w 1982 roku wybudowałem ten budynek. Powiedziano mi, że nie spłacę tego długu dopóki będzie istniał bank, a ja w ciągu trzech lat spłaciłem.

No i widzicie, jak to szybko poszło, potem ruszyłem na Czajków. Pierwszy oddział na terenie województwa wielkopolskiego. Później powstały Kraszewice, następnie Złoczew, Klonowa. Przyłączyliśmy Brąszewice. Budowałem kapitały, nie zmarnowałem zysku, tylko przekazywałem na kapitały. Ten kapitał rósł mi naprawdę dobrze. Weszła ustawa, że banki muszą mieć milion euro kapitału. Myśmy to osiągnęli, banki sąsiednie nie miały tego. Miały po 200, po 300 tys., powiedziałem do nich – dołączcie się do mnie, to będziemy jednym bankiem. Zacząłem od Czastar, człowieka, który jest teraz starostą przyjąłem  do pracy.

Później pojechałem do Wieruszowa, do mojego przyjaciela, z którym pracowałem w wydziale rolnictwa. Mówię -połączymy się. -To musi nazywać się wieruszowski bank, ja mówię nie. Będzie nazywał się bank spółdzielczy a potem zobaczymy kto ma więcej kapitału. Ja mam ponad milion a ty masz 300 tysięcy, to kto ma tu rządzić. Tym sposobem przyłączyliśmy Wieruszów, Galewice i Sokolniki. Później Ostrówek, który też nie miał kapitału.

Utworzyliśmy Rejonowy Bank Spółdzielczy. Szukałem możliwości funkcjonowania dalej. Do Grabowa trafiłem chyba w 1995 roku… Oddział uruchomiłem tam dopiero w 2005 roku. Następnie uruchomiłem oddział w Wieluniu. Ja wchodziłem w te miejscowości, gdzie brakowało banków spółdzielczych …Była potrzeba rozwoju bankowości. Potem jeszcze Mikstat doszedł…. tym sposobem rozwinąłem sobie działalność na tych 14 gminach. Zrobiłem z jednego oddziału dodatkowe 14 oddziały.

W tym momencie mamy 170 pracowników. Mój przyjaciel Chmielecki mówił ” Marian idź do przodu,,. Poszedłem…W tej chwili jesteśmy największym bankiem spółdzielczym w województwie łódzkim, trzecim pod względem wielkości w zrzeszeniu. Przekroczyliśmy miliard sumy bilansowej. To też świadczy o wielkości banku. W kraju mamy 15 lokatę odnośnie sumy bilansowej.

Otrzymałem wiele wyróżnień, podziękowań Jesteśmy dużym bankiem spółdzielczym. I za to dziękuję wszystkim, i mieszkańcom Lututowa, że uwierzyli. Jesteśmy bankiem lokalnym, mamy wszystkie produkty, jakie można zapragnąć, jesteśmy lepsi od banków komercyjnych, bo mamy biometrię, mamy Blika. Prowadzimy wszystkie nowości. Naprawdę jesteśmy bankiem na poziomie…Mamy dużo klientów, bo  50 tysięcy.
Cieszę,  żeście mnie też docenili.

Przekazuję ten bank w dobre ręce, młodym ludziom, którzy mają wiedzę, doświadczenie. Myślę, że poradzą sobie. Powiedziałem, że będę do nich przychodził, doradzał, bo mi byłoby wstyd, gdyby ten bank upadł. Dziękuję jeszcze raz za te prezenty, panie burmistrzu, panie Marku Zgadzaju, i dziękuję wszystkim radnym.

Zbliża się koniec starego roku, przychodzi nowy. Życzę Wszystkim państwu szczęśliwego Nowego Roku. Oby ten nowy rok był lepszy od tego mijającego, żeby koronawirus ustąpił, abyśmy mogli normalnie funkcjonować.

Ja tu stąd nie wyjeżdżam, zostaję w Lututowie, także będziemy się widzieć – ze wzruszeniem mówił

Pan Marian Fita
Prezes Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lututów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments