1 stycznia 2020 roku Lututów po 150 latach, stał się ponownie miastem

,,To miasto i ci ludzie nigdy nie wyrzekli się polskości, nigdy nie wyrzekli się swojej tradycji – mówił Andrzej Duda Prezydent RP w Lututowie 13 stycznia 2020 roku,,

Rok temu Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystości z okazji nadania praw miejskich miejscowości Lututów (woj. łódzkie).

Wystąpienie Prezydenta RP

,,Wielce Szanowna Pani Poseł,
Szanowni Panowie Posłowie,
Wielce Szanowny Panie Marszałku województwa łódzkiego,
Szanowny Panie Wojewodo,
Czcigodny Księże Biskupie, Ekscelencjo,
Wielce Szanowny Panie Burmistrzu Lututowa,
Szanowny Panie Przewodniczący Rady Miejskiej,
Wielce Szanowni Państwo Radni,
Szanowna Pani Dyrektor Szkoły,
Szanowni Państwo Profesorowie, Nauczyciele,
Wszyscy Dostojni Przybyli Goście,
Wielce Szanowni Państwo,
również przedstawiciele sąsiednich samorządów powiatowych, gminnych,
Wszyscy Drodzy Mieszkańcy Lututowa!

Bardzo dziękuję za to zaproszenie, Panie Burmistrzu, na dzisiejszą uroczystość, kiedy formalnie świętujecie Państwo przywrócenie praw miejskich swojemu miastu, miastu, które ma bardzo długą historię i śmiało można o nim powiedzieć, że jest miastem starym. Bo jeżeli źródła historyczne mówią, że prawa miejskie po raz pierwszy zostały nadane Lututowowi w 1405 lub 1406 roku, to ponad sześćsetletnia historia musi robić wrażenie. I kiedy spojrzy się na miasto, kiedy spojrzy się na jego zabudowę, kiedy chociażby zobaczy się także ten film [wyemitowany na początku spotkania], i zobaczy się także charakter ludzi mieszkających tutaj, jak również ich sposób życia – widać, że to po prostu jest miasto, czyli że to wcześniej także w swojej charakterystyce było miasto, tylko brakowało mu tego niezwykle istotnego, formalnego dodatku, jakim jest posiadanie praw miejskich – praw miejskich, które kiedyś były, które wreszcie zostały miastu przywrócone.

Kiedy spojrzy się w meandry tutejszej historii, to jasno można z nich wyczytać, dlaczego Lututów w 1870 roku – sto pięćdziesiąt lat temu − te swoje prawa miejskie utracił. Patrząc i licząc, że jedno pokolenie mieszkańców to jest trzydzieści lat, można powiedzieć, że to było pięć pokoleń temu, a więc co najmniej te trzy pokolenia pośrodku swojego miasta − jako posiadającego legalny status miejski − nie widziały.

Ta utrata praw miejskich, odebranie ich wtedy przez władze carskie, wiązała się z postawą tutejszych mieszkańców. Wiązała się z tym, że mieszkańcy tej ziemi byli powstańcami styczniowym, byli z powstańcami styczniowym, wspierali ich i twardo stawiali opór rusycyzacji, stawiali opór rosyjskiemu wtedy najeźdźcy – okupantowi, byśmy dzisiaj powiedzieli, a historycznie mówimy: rosyjskiemu zaborcy.

To właśnie za to, za ten opór, za pamięć tej bitwy, która w czerwcu 1863 roku miała tutaj miejsce, w której poległo ponad sześćdziesięciu powstańców styczniowych, pomordowanych brutalnie przez oddziały carskie – bo część z nich rzeczywiście polegała w walce, ale zdecydowana większość została po prostu potem zamordowana. Pamięć, która była przechowywana o nich − najpierw przez pierwsze lata po tamtej bitwie, która skutkowała między innymi odebraniem tych praw miejskich, i potem przez wszystkie kolejne pokolenia, która jest żywa do dzisiaj − znamionuje społeczność tego miasta i pokazuje, kim Państwo jesteście. Że jesteście Polakami, że jesteście polskimi patriotami z pokolenia na pokolenie, że to miasto i ci ludzie nigdy nie wyrzekli się polskości, nigdy nie wyrzekli się swojej tradycji, zawsze pamiętali, skąd są i kim są. Za to z całego serca chciałem Wam podziękować, że mogę być dzisiaj z Państwem i cieszyć się z tego symbolicznego, ale jakże ważnego momentu, kiedy Lututów odzyskuje należyty sobie status.

 

Jakie to ma dzisiaj znaczenie? Jasne, że ma dzisiaj znaczenie – jak uśmiechał się wcześniej w rozmowie ze mną Pan Burmistrz – dla pozyskiwania różnych funduszy na rozwój miasta, ale także na rozwój terenów wiejskich wokół miasta; na pozyskiwanie środków chociażby na to, aby dokonywać remontów, renowacji i budowy nowych dróg, po to, żeby realizować wiele celów, które są tutaj jeszcze do zrealizowania. Bo miasto, mam nadzieję, będzie się dynamicznie rozwijało, jak i, mam nadzieję, będzie się nadal rozwijała cała gmina i powiat.

W tym wszystkim jedną rzecz trzeba jednak mocno podkreślić – to było widać na filmie, który widzieliśmy przed chwilą. Mówiłem do Pana Burmistrza, że ten film powinien się znaleźć w miejscu, w którym każdy będzie mógł go obejrzeć, na którymś z powszechnie dostępnych internetowych kanałów, bo stanowi doskonałą wizytówkę i wspaniałą formę promocji Państwa miasta. Nie dlatego, że pokazuje miasto. Dlatego, że pokazuje ludzi. Dlatego, że pokazuje ludzi, którzy są uśmiechnięci, dumni, pewni swego; którzy wiedzą, po co są, którzy wiedzą, że pracują, wiedzą, że dobrze pracują, są dumni ze swojej tradycji, swojego miasta, swojej historii, z tego, co robią, jak działają na co dzień – i to jest reklama miasta poprzez mieszkańców. Chcesz zobaczyć miasto? Przyjedź! W [filmie w] internecie zobaczysz przede wszystkim ludzi – ludzi, których można tutaj spotkać.

Widzę uśmiechnięte twarze, które przed chwilą na tym filmie można było zobaczyć. Dziękuję za to wszystko. Dziękuję za to, że Państwo właśnie tacy jesteście, i że sobą tworzycie także i tę tkankę miejską. To jest niezwykła wartość.

Dosłownie kilkanaście dni temu składałem całej naszej ojczyźnie, wszystkim moim rodakom, życzenia noworoczne i mówiłem, że chciałbym, żeby 2020 rok był rokiem naszego sukcesu. Dla Państwa, śmiało można powiedzieć, już jest rokiem sukcesu, bo zaczął się od sukcesu, jakim jest odzyskanie statusu miejskiego dla Lututowa.

Ale chciałbym, żebyście Państwo na koniec 2020 roku także mówili: Tak, to był sukces, bo to się wszystko przełożyło na dalsze nasze sukcesy. Chciałbym, żeby z tego wynikał także dodatkowy żar, który będzie rozbudzał ten zapał, który widziałem w Państwa oczach, i który, z całą pewnością, jest także w Państwa sercach.

Życzę, żebyście Państwo pozostali takimi, jakimi jesteście. Dziękuję za kultywowanie wszystkich tak popularnych tutaj patriotycznych tradycji. Dziękuję za pamięć o powstańcach styczniowych, o bohaterach tej ziemi, o bohaterach tamtej bitwy, ale dziękuję także za pamięć o tych, którzy za Polskę oddali życie pomordowani w Katyniu, o polskich oficerach stąd, z tej ziemi – tych siedmiu, których nazwiska utrwalone są na tablicy, przed którą, wchodząc tutaj, mogłem złożyć kwiaty i oddać im hołd.

Dziękuję, że pamiętacie o niezwykle ważnej tradycji budowania polskiego państwa poprzez służbę dla Rzeczypospolitej, która niestety często kończyła się także i śmiercią, kiedy było trzeba, kiedy takie były czasy. Przez to właśnie budowano Polskę. A to, że dzisiaj Państwo o nich pamiętacie, to buduje Polskę i polskość w kolejnych pokoleniach, pokazując, że ta Polska jest tak ważna, że warto było dla niej oddać życie po to, żebyśmy my dzisiaj mogli w niej trwać, żeby ona była, i żebyśmy mogli ją budować dalej, co jest naszym wielkim obowiązkiem i zobowiązaniem także wobec tych właśnie, którzy za nią oddali życie. To jest przykład, jaki oni nam zostawili po to, żebyśmy my mogli budować Polskę dla kolejnych pokoleń. To jest nasze wielkie zadanie na przyszłość. Dziękuję za to, że jest ono pięknie realizowane tutaj w Lututowie, że Lututów i jego mieszkańcy mają swoje ambicje i je realizują.

Jeszcze raz dziękuję za zaproszenie i składam wszystkim mieszkańcom i władzom miasta najserdeczniejsze życzenia wszelkiego powodzenia w 2020 roku i we wszystkich latach następnych. Powiem krótko: Tak trzymać!

Na pamiątkę dzisiejszego spotkania, ale także na przyszłość, na tę nową znów dla Lututowa przyszłość miejską, chciałem przekazać na ręce Pana Burmistrza symboliczną Biało-Czerwoną, nasz symbol – ten właśnie, który jest tak drogi naszym sercom, naszą flagę narodową, za którą umierali ludzie wtedy, kiedy trzeba było o Polskę i za Polskę walczyć. Niech tutaj będzie, ale niech dla Was nie będzie symbolem walki, tylko symbolem pomyślności, rozwoju, szansy i sukcesu. Niech przemawiają przez ten nasz biało-czerwony sztandar trzy słowa: szansa, rozwój, sukces. Niech taka będzie przyszłość Lututowa.,,

https://www.prezydent.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments