40. rocznica strajku studenckiego w Łodzi

W styczniu i lutym 1981 roku na łódzkich uczelniach trwał najdłuższy w powojennej Europie strajk studencki. Głównymi postulatami były: rejestracja Niezależnego Zrzeszenia Studentów, wprowadzenie autonomii uczelni w sprawach naukowych i dydaktycznych, zniesienie cenzury i przymusu nauczania języka rosyjskiego oraz skrócenie czasu służby wojskowej studentów.

W zasobie Oddziału łódzkiego IPN znajduje się zbiór fotografii przekazanych przez Lecha Spaszewskiego, będących zapisem atmosfery negocjacji, jak również „codziennego życia” strajkujących.

Negocjacje prowadził ze strony rządowej minister nauki, szkolnictwa wyższego i techniki prof. Janusz Górski, natomiast stronie studenckiej przewodziła Międzyuczelniana Komisja Porozumiewawcza, w skład której wchodzili m.in.: Piotr Kociołek, Maciej Maciejewski, Marek Perliński i Wojciech Walczak. Po miesięcznym proteście podpisane zostało porozumienie zawierające m.in. zgodę na rejestrację NZS, skrócenie służby wojskowej i poprawę sytuacji bytowej studentów. W zasobie Oddziału łódzkiego IPN znajduje się zbiór fotografii przekazanych przez Lecha Spaszewskiego, będących zapisem atmosfery negocjacji, jak również „codziennego życia” strajkujących.

Oprac. Sebastian Pilarski
ipn.gov.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii Z kraju. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments