Kronika prasowa KPP w Wieruszowie

08.03.2021r.

1. Na „podwójnym gazie” spowodował kolizję drogową

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie wyjaśniają okoliczności kolizji drogowej do której doszło w sobotnią noc w Mieleszynie, w powiecie wieruszowskim. Sprawcą tego zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierujący.
Do tej groźnie wyglądającej kolizji drogowej doszło 20 lutego 2021 roku po godzinie 23:00, na drodze powiatowej w Mieleszynie, w gminie Bolesławiec. Według wstępnych ustaleń, kierujący renault kangoo, 24 – letni obywatel Ukrainy, nie zachował należytych środków ostrożności, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w ogrodzenie przydrożnej posesji. Ranny mężczyzna został przetransportowany do szpitala, gdzie okazało się, że był pijany. Policyjny alkomat wskazał w jego organizmie prawie 1,5 promila alkoholu. Teraz 24 – latek odpowie przed sądem za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości. Przypominamy, że za takie przestępstwo, grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, utrata prawa jazdy i wysoka grzywna. Dodatkowo amator jazdy na tzw. „podwójnym gazie”, odpowie za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W wyniku tego zdarzenia, znacznie uszkodzony został pojazd uczestniczący w tej kolizji oraz ogrodzenie przydrożnej posesji.
Policjanci apelują o nie kierowanie pojazdami pod działaniem alkoholu lub podobnie działających środków, oraz o dostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze. Pamiętajmy, że prędkość dozwolona na danym odcinku drogi, nie zawsze jest prędkością bezpieczną.

2. Jechał za szybko
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie wyjaśnili okoliczności kolizji drogowej do której doszło w Żdżarach, w powiecie wieruszowskim. Przyczyną tego zdarzenia było niedostosowanie prędkości do panujących warunków ruchu. Zachowujmy zdrowy rozsądek i dostosujmy prędkość do warunków drogowych.
Do tej groźnie wyglądającej kolizji drogowej doszło 23 lutego 2021 roku po godzinie 5:00, na drodze powiatowej relacji Sokolniki – Bolesławiec w Żdżarach, w gminie Bolesławiec. Na miejscu tego zdarzenia policjanci ustalili, że kierujący fordem fusion, 30 – letni mieszkaniec gminy Sokolniki, na łuku drogi nie dostosował prędkości do panujących warunków ruchu, stracił panowanie nad pojazdem i „dachując” uderzył w skarpę przydrożnego rowu. W wyniku tej kolizji znacznie uszkodzony został pojazd uczestniczący w tym zdarzeniu. Policjanci ustalili również, że 30 – latek w chwili kolizji był trzeźwy i za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym funkcjonariusze ukarali go mandatem karnym.
Apelujemy o szczególną ostrożność. W ciągu dnia panują dodatnie temperatury, jednak często po zmroku, spadają nawet poniżej zera. Powoduje to, że nawierzchnie ulic stają się bardzo śliskie. Pamiętajmy, aby dostosować prędkość do panujących warunków na drodze.

3. Wojewódzkie działania „PRĘDKOŚĆ”
25 lutego 2021 roku, policja przeprowadzi na drogach województwa łódzkiego działania kontrolno-prewencyjne pn. „Prędkość”. Działania te będą ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Nadrzędnym celem jest egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości. Jednak policjanci tak jak zawsze zwracać będą uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.
Prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i skalę ich skutków. Niedostosowana do warunków ruchu niesie za sobą zagrożenia związane m. in. z brakiem panowania nad pojazdem i wpływa, w istotny sposób na rodzaj doznanych w wypadku obrażeń.
Działania mają charakter prewencyjny. Jednak kierujący, którzy nie będą stosować się do przestrzegania ograniczeń prędkości, a szczególnie ci, którzy będą tę prędkość  rażąco przekraczać, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi.
Ponadto przypominamy, że przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy.
Apelujemy do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zmniejszyli szybkość w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest m. in. w okolicach skrzyżowań, przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerzystów.

4. Ogólnopolskie działania „NURD – Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”
26 lutego 2021 roku policjanci w całym kraju przeprowadzą działania „NURD”. Działania te mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza na przestrzeganie przepisów związanych z korzystaniem z dróg przez pieszych i rowerzystów. Podczas tych działań policjanci będą zwracać szczególną uwagę na wykroczenia popełniane przez pieszych, rowerzystów i kierujących pojazdami względem pieszych, w szczególności w rejonach przejść dla pieszych i skrzyżowań.
Prawidłowe zachowanie pieszych, to nie tylko korzystanie z elementów odblaskowych w czasie od zmierzchu do świtu poza obszarem zabudowanym. Trzeba również zwrócić uwagę na prawidłowe zachowanie przy przechodzeniu przez jezdnię. W tym przypadku pieszy ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i zwiększyć swoją uwagę na tyle aby móc szybko zareagować na ewentualne niebezpieczeństwo. Wchodząc na przejście dla pieszych warto zdjąć kaptur z głowy, zakończyć rozmowę telefoniczną, czy wyjąć z uszu słuchawki.
Rowerzyści powinni pamiętać, że zabronione i bardzo niebezpieczne jest przejeżdżanie przez jezdnie wzdłuż po przejściu dla pieszych. . Dodatkowo rowerzyści powinni zadbać o niezbędne wyposażenie roweru. Prawidłowe oświetlenie i odblaski sprawiają, że jesteśmy bardziej widoczni na drodze a tym samym bardziej bezpieczni.

5. Wypadek drogowy w Dzietrzkowicach
Wieruszowscy policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło w Dzietrzkowicach w powiecie wieruszowskim. Sprawcą tego zdarzenia okazał się mężczyzna, który ma sądowy zakaz kierowania pojazdami i prawdopodobnie znajdował się pod działaniem alkoholu. Za takie przestępstwo grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
Do tego zdarzenia doszło 27 lutego 2021 roku po godzinie 12:00 na ulicy Kościuszki w Dzietrzkowicach, w powiecie wieruszowskim. Na miejscu policjanci wstępnie ustalili, że kierujący daewoo lanos, 37 – letni mieszkaniec powiatu kluczborskiego, nie zachował należytych środków ostrożności, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w oznakowanie drogi oraz przydrożną kapliczkę. Policjanci ustalili również, że mężczyzna posiada sądowy zakaz kierowania pojazdami i chwili tego wypadku mógł znajdować się pod działaniem alkoholu. Ranny 37 – latek został zabrany do szpitala, gdzie została mu pobrana krew do badań które wykażą, czy kierował pojazdem pod działaniem alkoholu lub innych niedozwolonych środków. Teraz mężczyzna odpowie przed sądem za przestępstwo kierowania pojazdem w warunkach sądowego zakazu, spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym i w zależności od wyniku badania krwi za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu. Przypominamy, że za kierowanie pojazdem w warunkach sądowego zakazu, grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności i wysoka grzywna. Pod nadzorem prokuratora wyjaśniamy dokładne okoliczności tego zdarzenia.

6. Po S 8 na „podwójnym gazie”
Wieruszowscy policjanci zatrzymali mężczyznę, podejrzanego o kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości, na drodze ekspresowej S 8 w miejscowości Nowy Ochędzyn w powiecie wieruszowskim. Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości, grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności, utrata prawa jazdy i wysoka grzywna.
27 lutego 2021 roku po godzinie 21:00 dyżurny wieruszowskiej komendy Policji został poinformowany, że na drodze ekspresowej S 8 w kierunku Łodzi, jedzie ford fiesta, którego kierowca stwarza zagrożenie na drodze. Skierowani na trasę S 8 policjanci wieruszowskiej „drogówki”, na 119 km tej drogi w miejscowości Nowy Ochędzyn, zatrzymali do kontroli osobowego forda, którym kierował 33 – letni obywatel Łotwy. Po badaniu policyjnym alkomatem okazało się, że mężczyzna miał w organiźmie aż prawie 2 promile alkoholu. W tej sytuacji policjanci zatrzymali Łotysza, który usłyszał zarzut kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości. Za takie przestępstwo, grozi kara nawet do dwóch lat pozbawienia wolności i wysoka grzywna. Równocześnie funkcjonariusze zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy, natomiast pojazd którym kierował, został odholowany na parking strzeżony. Policjanci pod nadzorem prokuratora prowadzą postępowanie przygotowawcze w tej sprawie.

 

7. Policjanci zatrzymali poszukiwanych listami gończymi
Wieruszowscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn poszukiwanych listami gończymi przez Sąd Rejonowy w Wieluniu. Poszukiwani zostali doprowadzeni do zakładu karnego, gdzie odbywają karę pozbawienia wolności.
Wieruszowscy policjanci sprawdzają każdą informację dotyczącą osób poszukiwanych. 1 marca 2021 roku kryminalni sprawdzając wcześniejsze ustalenia, zastosowali obserwację miejsca pobytu osoby poszukiwanej, w Wieruszowie nieopodal ulicy Rynek. W wyniku podjętych działań, po godzinie 18:00 funkcjonariusze zatrzymali 46 – letniego mieszkańca Wieruszowa, poszukiwanego listem gończym. Jeszcze tego samego dnia kryminalni kontynując działania poszukiwawcze, podjęli obserwację jednej z wytypowanych wcześniej posesji w gminie Galewice. Po godzinie 21:00 funkcjonariusze zatrzymali drugiego mężczyznę, również poszukiwanego listem gończym, 35 – letniego mieszkańca powiatu wieruszowskiego. Mężczyźni od niespełna miesiąca byli poszukiwani przez Sąd Rejonowy w Wieluniu. Działania policjantów sprawiły, że poszukiwani zostali doprowadzeniu do zakładu karnego, gdzie odbywają już karę pozbawienia wolności za przestępstwa przeciwko rodzinie i opiece.

Opracował :
Oficer Prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments