Leśne życie żołnierzy wyklętych

W niedzielne przedpołudnie w pobliżu schronu w lesie pichelskim na pograniczu Lututowa i Pichlic członkowie Stowarzyszenia Historycznego „Gloria Victis” wraz z GRH Chrobry I   ze Zduńskiej Woli wcielili się w żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

Przedstawili sceny z życia antykomunistycznego podziemia, żołnierzy wyklętych, którzy z bronią w ręku przeciwstawili się agresji sowieckiej i narzuconemu siłą komunistycznemu reżimowi. We wcześniejszych publikacjach informowaliśmy naszych czytelników i internautów, iż w schronie w lesie pichelskim stacjonował oddział ,,Wawel,, którego dowódcą był Józef Ślęzak ps.,,Mucha,,. Oddział liczył ok. 10 osób. Dzisiejsza inscenizacja nie tylko przywołała pamięć, ale też skłoniła do refleksji nad codziennym życiem, ukrywaniem się przed UB oraz tragicznymi losami członków oddziału ,,Wawel,, i innych oddziałów wcielonych do KWP.

,,To, co przeżyło jedno pokolenie, drugie przeplata w sercu i pamięci,,.  Rekonstruktorzy z ,,Gloria Victis,, wraz z GRH Chrobry I   ze Zduńskiej Woli zobrazowali, jak wyglądało życie obozowe żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, jak spożywali posiłek, który przynosili mieszkańcy okolicznych wsi, a także akcję pn.,,potyczka w lesie,,. Wydarzenie to było efektem współpracy stowarzyszenia ,,Gloria Victis,, i gazety Ilustrowany Tygodnik Powiatowy i portalu www.powiatowy.pl

W rolę mieszkańców wsi Łęki Duże, którzy przynosili żołnierzom ciepłe posiłki, chleb i buty wcieli się: Anna Świegot – redaktor naczelna ITP i powiatowy.pl, Weronika Jaciuk z ,,Gloria Victis,, i Zygmunt Ślęzak radny Rady Powiatu Wieruszowskiego i krewny dowódcy Józefa Ślęzaka.

Gośćmi zaproszonymi na dzisiejszą mini historyczną rekonstrukcję  byli: Prezes Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie Pan Tomasz Klimecki i Przewodniczący Rady Miasta Lututów Marek Zgadzaj. Organizatorzy dziękują Pani Halinie Ślęzak z firmy gastronomicznej za przyrządzenie i dostarczenie pysznej, gorącej wojskowej grochówki.

Epizody z życia chłopców z lasu okiem kamery i aparatu uwiecznił redaktor ITP i powiatowy.pl Eugeniusz Tomaszek, który zaprasza na film z wydarzenia w lesie pichelskim, w pobliżu Lututowa.

Tekst-Anna Świegot, Foto, Film – E. Tomaszek

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lututów, Pichlice. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments