Lututów – Uczczono ofiary Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej

O godzinie 9.00 – 10 kwietnia 2021 w kościele parafialnym p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Lututowie, ksiądz  dziekan  Waldemar Gruszka odprawił Mszę Św. w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz Katastrofy Smoleńskiej.

 

Ze względu na panującą pandemię uroczystość odbyła się w  bardzo ograniczonym składzie.

Po Mszy Świętej delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą Lecha Kaczyńskiego Prezydenta RP  i 95 ofiar  Katastrofy Smoleńskiej.

Wiązanki kwiatów złożyli :

Delegacja Prawa i Sprawiedliwości w osobach : dr Michał Krzak oraz Radny Powiatowy Zygmunt Ślęzak

Delegacja Urzędu Miasta w Lututowie w osobach : Burmistrz Lututowa Marek Pikuła i Z-ca Przewodniczącego Rady Miejskiej Józef Grzegorek.

Delegacja Ilustrowanego Tygodnika Powiatowego w osobach : Redaktor naczelna Anna Świegot i redaktor Eugeniusz Tomaszek.

Delegacja Stowarzyszenia Gloria Victis w osobach.: Weronika Jaciuk, Katarzyna Idzikowska oraz Tomasz Jaciuk w mundurze oficera Straży Granicznej.

Następnie delegacje oddały cześć poległym mieszkańcom Ziemi Lututowskiej zamordowanych w Katyniu  pod tablicą i postumentami upamiętniającymi te osoby wyeksponowanymi obecnie na placu kościelnym.

Następnie delegacje udały się na skwer przy szkole, gdzie złożono wiązanki pod postumentem nieupamiętniającym; nauczyciela, ppor. Jana  Stalskiego  zamordowanego w Charkowie.

Pamięć Ofiar Zbrodni Katyńskiej 

….Walka. Niewola. Strzał w tył głowy. Cisza…..
Ta cisza wokół sowieckiej zbrodni miała trwać już zawsze.
A ofiary masowej egzekucji  –  zostać wymazane z ludzkiej pamięci.
Ale mroczna prawda domagała się światła…
Potężna jest siła tych którzy zapomnieć nie pozwalają…..

W czasie realizacji Zbrodni Katyńskiej zamordowania także zostali mieszkańcy Ziemi Lututowskiej.

Ppor. MARIAN GWIAZDOWSKI, ur. 25 sierpnia 1912 r. w Niemojewie. Gimnazjum ukończył w Lututowie. Był nauczycielem w Publicznej Szkole Powszechnej w Telemachach na Polesiu. W 1939 r. został zmobilizowany do Wojsk Ochrony Pogranicza. W wigilię w grudniu 1939 r. został aresztowany przez NKWD. Osadzony został w twierdzy w Brześciu Litewskim. W lutym 1940 r. jako jeniec został wywieziony w kierunku wschodnim. Zastrzelony przez sowietów jako oficer Wojska Polskiego.

St. przodownik Policji Państwowej WALENTY KUBASIEWICZ, ur. w 1898 r. w Lututowie. Był funkcjonariuszem Komendy Wojewódzkiej w Łucku. Zamordowany został w 1940 r. w miejscu dotychczas nieustalonym. Figuruje na tzw. Ukraińskiej Liście Katyńskiej.

Ppor. MARIAN BARANOWSKI, ur. 7 maja 1912 r. w Naramicach. Był nauczycielem, a zarazem kierownikiem Publicznej Szkoły Powszechnej w Popielinie w latach 1935-1938. Zmobilizowany został w 1939 r. Dostał się do niewoli sowieckiej. Osadzony został w obozie w Kozielsku. Zamordowany wiosną 1940 r. w Katyniu.

Rotmistrz kawalerii EMIL PENNO, ur. 19 września 1900 r. w Tomiszewie, pow. słupecki. Pracował jako administrator majątku Ciemniewskich w Świątkowicach. Zmobilizowany w roku 1939. Do niewoli sowieckiej dostał się na ziemiach wschodnich Rzeczypospolitej. Osadzony został w obozie w Starobielsku i wiosną 1940 r. zamordowany w Charkowie.

St. posterunkowy ANTONI SOŁTYSIAK, ur. 25 lipca 1882 r. w Bolkowie. Od 16 marca 1937 r. pełnił funkcję komendanta Posterunku Policji Państwowej W Lututowie. Do niewoli sowieckiej dostał się na wschodnich terenach Polski. Osadzony został w obozie w Ostaszkowie. Wiosną 1940 r. został zamordowany w siedzibie Zarządu Obwodowego NKWD w Kalininie. Pochowany został w Miednoje.

Por. FRANCISZEK SUŁKOWSKI, ur. 16 czerwca 1900 r. w Piaskach Lututowskich. Pracował w Sieradzu jako mierniczy przysięgły. W 1939 r. został zmobilizowany do 31 Pułku Strzelców Kaniowskich w Sieradzu. Do niewoli sowieckiej dostał się na wschodnich ziemiach Polski. Przewieziony został do obozu w Kozielsku. Zginął w Katyniu wiosną 1940r

Ppor. JAN PAWEŁ STALSKI, ur. 9 czerwca 1900 r. w m. Cierno. W latach 1918-1922 uczęszczał do Państwowego Seminarium Nauczycielskiego w Jędrzejowie. Maturę uzyskał w 1924 r. w Państwowym Seminarium Nauczycielskim w Tomaszowie Mazowieckim i w Publicznej Szkole Powszechnej w Lututowie. Brał udział – jako ochotnik – w wojnie z bolszewikami. Uczestniczył w bitwach pod Kowlem i Sarnami w woj. wołyńskim. Od września 1924 r. był nauczycielem publicznych szkół powszechnych, m.in. w Strzebiniu i w Lututowie. Nauczał przysposobienia wojskowego i wychowania fizycznego. Z dniem 1 września 1929 r. został mianowany podporucznikiem rezerwy piechoty i przydzielony do pułku piechoty w Kaliszu. Był aktywnym działaczem takich organizacji jak: Związek Obrony Kresów Zachodnich, Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej Państwa, Ochotnicza Straż Pożarna oraz komendantem „Strzelca” w Lututowie. Zmobilizowany w sierpniu 1939 r., dostał się do niewoli sowieckiej. Przebywał w obozie w Starobielsku. Zamordowany wiosną 1940 r. w Charkowie.

Pamięć Ofiar Katastrofy Smoleńskiej

10 kwietnia 2021 przypada 11. rocznica katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku. W całej Polsce odbywają się uroczystości upamiętniające 11. rocznicę katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku. Zginęło w niej 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, 18 parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.

Foto. E. Tomaszek

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lututów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments