Lututowski Bieg Powstańczy

28 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie organizatorów ,,Lututowskiego Biegu Powstańczego,, który odbędzie się 13 czerwca 2021 na terenach bitwy powstania styczniowego, stoczonej 15 czerwca 1863, nazywanej ,,Bitwą pod Lututowem,,.

W spotkaniu udział wzięli:

-Prezes Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie Pan Tomasz Klimecki- pomysłodawca Biegu Powstańczego,

-władze Miasta i Gminy Lututów reprezentowane przez: Burmistrza Lututowa Marka Pikułę, Przewodniczącego Rady Miasta Lututów Marka Zgadzaja,

-Proboszcz Parafii pw. Apostołów Piotra i Pawła w Lututowie ks. kan. Waldemar Gruszka

-reprezentacja Ilustrowanego Tygodnika Powiatowego i www.powiatowy.pl – Anna Świegot i Eugeniusz Tomaszek.

ITP i powiatowy.pl objął patronat medialny nad imprezą.

Lututowski Bieg Powstańczy będzie przeprowadzony w trzech kategoriach wiekowych:
kat. I – dzieci do lat 10, długość trasy 600 m.
kat. II – młodzież od lat 11 do 16 – długość trasy 3 km
kat. III – Open, długość trasy 6 km.

Formuła biegu – amatorska.

Każda z tras jest wytyczona na terenach, gdzie 15 czerwca 1863 roku od godz. 11.00 do 14.00 miała miejsce bitwa Powstańców Styczniowych z Moskalami oraz miejscami, którymi przemieszczali się powstańcy zarówno po uformowaniu się w Węglewicach 250- osobowego oddziału pod dowództwem Antoniego Korytyńskiego a także ucieczki 120 powstańców pod wodzą ,,Tatara,, z zaciskającej się pętli okrążenia.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Lututowem

Do współpracy z organizatorami przystąpiło stowarzyszenie historyczne Gloria Victis, które uświetni imprezę sportową i uroczystość ku pamięci poległym powstańcom. Członkowie Gloria Victis wystąpią w ubiorach powstańczych, jak również zaprezentują broń kosynierów i przeważającej liczebnie kolumny rosyjskiej. Wiceprezes Gloria Victis Pan Tomasz Jaciuk wygłosi prelekcję nt. Bitwy pod Lututowem 1863.

Celem biegu jest oddanie hołdu poległym Bohaterom, utrwalenie pamięci o tamtych wydarzeniach, jak również przekazanie wiedzy młodemu pokoleniu o tym historycznym wydarzeniu na Ziemi Lututowskiej.

Grupa inicjatywna rozdzieliła zadania pomiędzy instytucje, urzędy i osoby, które chcą wziąć udział w przygotowaniu tego przedsięwzięcia m.in. MOK, OSP, Młodzieżowa Rada   Kultury.

Organizatorzy serdecznie zapraszają mieszkańców Gminy Lututów, okolic i gości przyjezdnych. Zachęcamy do zaangażowania się  nauczycieli, historyków, młodzież szkolną oraz rodziców.

Dajmy naszym dzieciom przykład żywej lekcji historii, która rozegrała się na tym terenie. O bohaterstwie i męstwie kosynierów, którzy oddali największą daninę – własne życie nadal szumią sosny i dęby w lasach ,,Koziołek,, i ,,Cezarek,,.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lututów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments