Liczy się Polska – 770 miliardów dla Polski – 850 dla powiatu wieruszowskiego

Dzisiaj 06.05.2021 po ulicach i drogach powiatu wieruszowskiego jeździ bilbordowa przyczepa przypominająca o kwocie 770 mld zł wynegocjowanej dla Polski w Unii Europejskiej. Pieniądze te zasilą Krajowy Plan Odbudowy zwany drugim planem Marshalla.

 

Na temat dzisiejszej akcji wypowiedział się Pan poseł Prawa i Sprawiedliwości Paweł Rychlik.

770 miliardów dla Polski jet to ogromny sukces premiera Mateusza Morawieckiego. Takich pieniędzy od czasu, gdy Polska należy do Unii Europejskiej jeszcze nie było. Pieniądze te zostaną przeznaczone na inwestycje, drogi, na szkolnictwo, na żłobki szpitale, poradnie. Te pieniądze w pewnej części trafią oczywiście do powiatu wieruszowskiego i do gmin powiatu wieruszowskiego. Te 770 mld złotych w przeliczeniu na mieszkańca to ponad  20 000 zł. Z przeznaczeniem na takie właśnie kluczowe inwestycje, które będą krokiem milowym w rozwoju i dorównaniu krajom piętnastki. Tak, aby Polacy w szybkim tempie osiągnęli poziom życia Włochów, Hiszpanów i Francuzów. Właśnie na to  będą skierowane te pieniądze.

Do powiatu wieruszowskiego, z dzisiejszych obliczeń wynika, że trafi prawie 850 mln złotych. Tak kwota w przeciągu najbliższych 6-7 lat zostanie zainwestowana w infrastrukturę, zdrowie, sport, edukacje, drogi powiatu i gmin powiatu wieruszowskiego. Ponad 42 tysiące mieszkańców powiatu wieruszowskiego będzie mogło korzystać z tych 850 mln złotych i z pewnością poprawi to ich jakość życia. Trzeba pamiętać, że to właśnie inwestycje są kołem zamachowym życia gospodarczego.

Poza tym chciałbym odnieść się do ostatnich zdarzeń do ostatnich komentarzy jakoby powiat wieruszowski w kwestiach przydziału środków rządowych był pomijany.

Nie jest to Szanowni Państwo prawdą. Pragnę podkreślić,  że w 2019 roku z Funduszu Dróg Samorządowych powiat wieruszowski oraz samorządy powiatu wieruszowskiego otrzymały 21 mln złotych z czego ponad 10 mln dla powiatu wieruszowskiego. W tamtym roku było to 11 mln złotych z czego połowa trafiła do gmin tego powiatu.

W tym momencie są również rozstrzygnięcia oprócz przyznanych środków jest lista rezerwowa na której znajdują się gminy powiatu wieruszowskiego i które po rozstrzygnięciach przetargowych, które wychodzą bardzo dobrze również otrzymają dofinansowywanie. Podobnie jest przy Funduszu Inicjatyw Lokalnych. Nie jest prawdą, że dostają samorządy tylko i wyłącznie skoligacone lub zaprzyjaźnione z Prawem i Sprawiedliwością. Przypomnę że takie samorządy jak Sokolniki, Czastary to są samorządowcy niezależni, którzy nie identyfikują się z żadną partią polityczną, również otrzymują dofinansowanie.  Zachęcam więc do współpracy do dialogu, żebyśmy współpracowali, ponieważ robimy to przede wszystkim dla mieszkańców. To co zostanie tu zainwestowane zostanie dla mieszkańców tej ziemi.

A co do pewnej krytyki skierowane do mojej osoby  to było niesłuszne, chciałbym podkreślić, że należy ustawy czytać ze zrozumieniem z konsekwencją i do końca. Ustawa o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg przewiduje również pulę kilku procent dla Pana premiera, który może przeznaczyć swoja decyzją środki na drogi. Ja powołałem się na gminę Skomlin, która otrzymała środki z puli Pana premiera. Pragnę jednak zaznaczyć, że wójt  gminy Skomlin, Czarnożyły, Warty i Klonowej nie tylko z powiatu wieluńskiego wystosowali odpowiednie pisma do Pana premiera Mateusza Morawieckiego, które ja również otrzymałem a w wyniku rozstrzygnięć, decyzji Pana premiera te dofinansowania zostały przyznane. Ci samorządowcy,  którzy mnie krytykowali, że ja się powołałem na ten Skomlin,  że nie które samorządy otrzymały te dofinansowanie, niestety oni  tych pism nie przesłali. Ta możliwość jest zapisana w ustawie.

Chciałbym tu zaznaczyć, że powiat wieruszowski w ostatnim czasie nie skorzystał z dofinansowania rządowego, zrezygnował z tych pieniędzy, które rząd Mateusza Morawieckiego przeznaczył. Trudno teraz zrozumieć pretensje, że teraz nie otrzymali a w tamtym roku zrezygnowali. Do tych  co mają pretensję muszę stwierdzić, że tych kroków które przewiduje ustawa nie wykorzystali.

Dotychczas do samorządów powiatu wieruszowskiego trafił spor środków w porównaniu do programu Grzegorza Schetyny  i są to o wiele większe pieniądze, niż za czasów rządów PO-PSL. Powtarzam, że te 850 mln są  dla powiatu wieruszowskiego i zachęcam do tego aby szukać sposobu a nie szukać powodów, aby te środki pozyskiwać- oświadczył Paweł Rychlik Poseł na Sejm RP.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments