Światowy Dzień Bez Tytoniu 2021

31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu. Jego celem jest zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z używaniem tytoniu oraz na to, co ludzie na całym świecie mogą zrobić, by chronić siebie i przyszłe pokolenia przed śmiercią i chorobami spowodowanymi przez tytoń. W 2021 roku Światowy Dzień bez Tytoniu przebiega pod hasłem „Commit to quit” (w wolnym tłumaczeniu: „Zobowiąż się do rzucenia”).

Szkodliwość tytoniu
Nikotyna zawarta w tytoniu jest silnie uzależniająca, a używanie tytoniu jest głównym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia i układu oddechowego, ponad 20 różnych typów lub podtypów raka i wielu innych chorób. Każdego roku ponad 8 milionów ludzi umiera z powodu używania tytoniu.
Wraz z dymem tytoniowym do organizmu wchłanianych jest kilka tysięcy substancji szkodliwych, w tym substancje rakotwórcze. W dymie tytoniowym znajduje się np. aceton, kadm, arsen, amoniak, tlenek węgla, metanol czy butan. Toksyczne substancje wpływają negatywnie na cały organizm.
Problemy zdrowotne związane z paleniem tytoniu to m.in. choroby nowotworowe, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego i inne.
Wskazuje się, że oczekiwana długość życia osób palących jest średnio o 10 lat krótsza niż u osoby nigdy nie palącej.

Palenie i używanie tytoniu a COVID-19
Naukowcy są zgodni – zarówno osoby palące papierosy, jak i wapujące (używające papierosów elektronicznych i ich nowatorskich wyrobów), znacznie ciężej przechodzą infekcje koronawirusem. Niektóre badania wskazują na wyższe ryzyko infekcji SARS-CoV-2 u osób palących, ale wszystkie dowodzą ciężkiego przebiegu COVID-19 i większej częstości zgonów z tego powodu u osób palących.

Bierne palenie
Tytoń może być śmiertelny również dla niepalących. Bierne narażenie na dym tytoniowy także powoduje negatywne skutki zdrowotne. WHO szacuje, że z tego powodu dochodzi do 1,2 miliona zgonów rocznie. Prawie połowa wszystkich dzieci oddycha powietrzem zanieczyszczonym dymem tytoniowym, a 65 tysięcy dzieci umiera każdego roku z powodu chorób związanych z biernym paleniem. Palenie w czasie ciąży może prowadzić do wielu dolegliwości zdrowotnych u niemowląt, które mogą pozostać na całe życie.

Problem e-papierosów
E-papierosy to produkt nowy, nie poznano więc jeszcze dokładnie ich długotrwałego wpływu na zdrowie. Prowadzone od kilku lat badania coraz częściej dowodzą, że e-papierosy są niemal równie szkodliwe co tradycyjne i coraz mniej mówi się o ich skuteczności przy rzucaniu nałogu, a więcej o szkodliwym działaniu na zdrowie. E-papierosy są zagrożeniem, zwłaszcza dla młodych ludzi. Palenie jest szkodliwe niezależnie od metody dostarczania nikotyny. Jedynym właściwym działaniem, mającym na celu interes społeczny, jest promowanie rzucania palenia oraz niepalenie, zarówno zwykłych papierosów, jak i wyrobów powiązanych z wyrobami tytoniowymi, jakimi są papierosy elektroniczne.

Jak rzucić palenie?
WHO zebrało ponad 100 powodów do rzucenia palenia, co może stanowić motywację do podjęcia decyzji o rezygnacji z nałogu.
Oto kilka z nich:
• palacze są bardziej narażeni na ciężki przebieg COVID-19
• wszystkie formy tytoniu (w tym e-papierosy) są szkodliwe dla zdrowia i środowiska
• tytoń powoduje 20 rodzajów raka, negatywnie wpływa na wszystkie narządy człowieka
• tytoń negatywnie wpływa na wygląd i otoczenie palącego
• tytoń jest drogi i rujnująco wpływa na życie ekonomiczne i społeczne.
Należy pamiętać, że rzucenie palenia jest wyzwaniem, zwłaszcza w obliczu dodatkowych stresów społecznych i ekonomicznych spowodowanych przez pandemię. Warto rzucić palenie w każdym wieku. Niepalenie, to same korzyści.
Rzucenie palenia przynosi natychmiastowe i długoterminowe przymioty zdrowotne. Już po 20 minutach niepalenia tętno się wyrównuje, a w ciągu:
• 12 godzin od niepalenia poziom tlenku węgla we krwi się normalizuje,
• 2–12 tygodni poprawia się krążenie i czynność płuc,
• 1-9 miesięcy ustępują kaszel i duszności,
• 5–15 lat ryzyko udaru zmniejsza się do poziomu jak u osób niepalących,
• 10 lat ryzyko raka płuc jest o połowę mniejsze niż wśród palaczy,
• 15 lat ryzyko wystąpienia chorób serca jest takie, jak u niepalących.
Na zaprzestanie palenia nigdy nie jest za późno. Osoby uzależnione od tytoniu po pomoc mogą zgłosić się do lekarza rodzinnego lub specjalistycznych poradni. Możliwość uzyskania nieodpłatnej pomocy osobom palącym lub poszukującym pomocy dla swoich bliskich oferuje również Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym działająca pod numerem 801 108 108.
Kto może zadzwonić: palacze, ich bliscy oraz wszyscy, którzy chcą porozmawiać o nałogu
Kiedy: od poniedziałku do piątku w godzinach 11-19
Jak często: możesz dzwonić wiele razy lub umówić się na termin, w którym konsultant zadzwoni do ciebie
Jak długo: to ty określasz, jak długo będzie trwała rozmowa
Czego możesz się dowiedzieć:
• Jak rzucić palenie
• Jakie są psychologiczne i biologiczne mechanizmy uzależnienia od tytoniu
• Jak pracować nad motywacją
• Jakie są indywidualne korzyści wynikające z rzucania palenia
• Jak głębokie jest twoje uzależnienie
• Jak zaplanować proces zaprzestania palenia
• Jakie są metody zaprzestania palenia i która jest najlepsza dla ciebie
• Jak przebiega proces zaprzestania palenia
• Jak radzić sobie w trudnych chwilach
• Gdzie w twojej okolicy znajdziesz poradnie dla osób rzucających palenie

DAJ SZANSĘ PŁUCOM!!! RZUĆ PALENIE JUŻ DZIŚ!!!

PSSE w Wieruszowie

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments