52. rocznica śmierci Ks. mjr Szczepana Walkowskiego

8 czerwca 2021 r., przypada 52. rocznica tragicznej śmierci księdza Szczepana Walkowskiego, kapelana, pilota Polskich Sił Powietrznych w bitwie o Anglię, kawalera Orderu Odrodzenia Polski, założyciela ośrodka polonijnego w Argentynie, parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Ezpeleta i Quilmes.

Szczepan Walkowski urodził się w Wieruszowie, 20 listopada 1912 roku. Był synem Stanisława i Eleonory z Wolnych. Po ukończeniu gimnazjum w Kępnie rozpoczął naukę w Częstochowskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Po ukończeniu studiów filozoficznych i teologicznych otrzymał w dniu 25 czerwca 1939 roku święcenia kapłańskie. W niedzielę 2 lipca 1939 odprawił w wieruszowskim kościele swą pierwszą mszę prymicyjną. Po święceniach został skierowany do pracy duszpasterskiej w Lututowie.

Po wybuchu wojny ruszył w stronę Sieradza i Warszawy, a potem znaną drogą wrześniową przez Rumunię i Jugosławię do słonecznej Italii. Następny etap to Francja, gdzie w styczniu 1940 roku wstąpił do organizowanej w Coetcidan polskiej szkoły podchorążych. Po ukończeniu podchorążówki skierowany został do Zapasowego Ośrodka Oficerskiego a po kapitulacji Francji przeprawił się do Anglii.

We wrześniu 1940 roku został przyjęty do Centrum Wyszkolenia Naziemnego Lotnictwa w bazie Blackpol, natomiast 7 marca 1941 roku został mianowany kapelanem rejonu Bramcot oraz dywizjonu 302, 303, 304, 307. Był pilotem i walczył za Ojczyznę.

12 lutego 1949 roku wyjechał do Argentyny, obawiając się w Polsce represji od władz komunistycznych, jak pokazała historia były to słuszne obawy. W Argentynie założył Stowarzyszanie Lotników Polskich oraz rozpoczął budowę kościoła, aktywnie działał w organizacjach polonijnych był redaktorem „Głosu Polskiego”. Zginął w wypadku samochodowym w roku 1969 r. 8 czerwca, udając się do Kocioła aby odprawić Mszę Świętą dla Polonii, tam zamieszkałej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments