Atrakcyjne nagrody czekają na zawodników Lututowskiego Biegu Powstańczego

LUTUTOWSKI BIEG POWSTAŃCZY 1863, 13 czerwcu 2021 r. (niedziela), godz. 11.45 pod obeliskiem na ul. Powstańców Styczniowych w Lututowie.

W programie także prezentacja uzbrojenia i umundurowania z okresu Powstania Styczniowego strony polskiej i rosyjskiej oraz czarnych sukienek i biżuterii patriotycznej

13 czerwca 2021 r. w niedzielę w lesie „Koziołek”. Kto powalczy o zwycięstwo? Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody oraz atrakcyjne upominki od sponsorów!

– Cieszymy się, że nasz bieg cieszy się coraz większą popularnością wśród zawodników oraz mieszkańców grodu Lututolda. W Lututowie jest o co walczyć! Zgłaszają się sponsorzy oraz osoby, które chcą mieć swój wkład w tym historycznym przedsięwzięciu sportowym, które za rok stanie się imprezą cykliczną. Ze względu na pandemię Lututowski Bieg Powstańczy 2021 może odbyć się w takiej a nie innej formule, ma jednak już ogromną siłę motoryczną, aby w przyszłym roku stawiła się w Lututowie mocna ekipa biegaczy.

W spotkaniu udział wzięli:

-Prezes Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie Pan Tomasz Klimecki – pomysłodawca Biegu Powstańczego,
-władze Miasta i Gminy Lututów reprezentowane przez: Burmistrza Lututowa Marka Pikułę, Przewodniczącego Rady Miasta Lututów Marka Zgadzaja,
– Proboszcz Parafii pw. Apostołów Piotra i Pawła w Lututowie ks. kan. Waldemar Gruszka
– reprezentacja Ilustrowanego Tygodnika Powiatowego i www.powiatowy.pl – Anna Świegot i Eugeniusz Tomaszek.
– Prezes Gloria Victis Ireneusz Karbowski
– Wiceprezes Gloria Victis Katarzyna Idzikowska wraz z członkami GV
– Komendant gminny OSP dh Sławomir Wolniewicz
– dh Karol Bartoszek – OSP Piaski
– dh Łukasz Tomczyk – OSP Piaski

Uczestnicy spotkania skupili się na sprawach organizacyjnych biegu.

Trwają zgłoszenia do biegów! Informujemy, że zapisy do biegów w poniżej podanych kategoriach wiekowych odbywają się w Miejskim Ośrodku Kultury w Lututowie tel.: (0 43) 87 14 103 mail: gok.lututow@wp.pl lub osobiście.
Biuro zawodów będzie przyjmować zapisy na 30 minut przed startem pierwszego biegu.
Zapewniony jest transport najmłodszych zawodników na miejsce startu koło samotnej sosny, od strony ul. Ogrodowej.

Każdy z zawodników otrzyma koszulkę z numerem startowym.

Zachęcamy do udziału uczniów Szkoły Podstawowej im. Powstańców 1863 roku w Lututowie oraz Szkoły Filialnej w Niemojewie i w Swobodzie. Zapraszamy młodzież z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie oraz szkół z powiatu wieruszowskiego.

Zapraszamy Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców 1863 roku w Lututowie Panią Małgorzatę Kipigroch wraz z kadrą nauczycielską oraz uczniów ze Sztandarem Szkoły na rozpoczęcie uroczystości. Celem biegu jest oddanie hołdu poległym Bohaterom, utrwalenie pamięci o tamtych wydarzeniach, jak również przekazanie wiedzy młodemu pokoleniu o tym historycznym wydarzeniu na Ziemi Lututowskiej.

Program imprezy historyczno – sportowej przedstawia się następująco:
– 11.45 zbiórka przy obelisku na ul. Powstańców Styczniowych od strony ul. Piaski, tam gdzie co roku jest odprawiana Msza Święta.
– 12.00 Msza święta polowa, którą odprawi proboszcz lututowskiej parafii ks. kan. Waldemar Gruszka w intencji poległych powstańców podczas Bitwy pod Lututowem w roku 1863.
– 12.30 otwarcie imprezy i powitanie przez organizatorów
– 12.45 Rys historyczny nt. bitwy w lesie „Koziołek” przedstawi Tomasz Jaciuk

Blok sportowy przedstawia się następująco:
-13.00 kat. OPEN 6 km
-13.15 kat. młodzież do lat 16. – 3 km
-13.20 kat. dzieci do lat 10. 600 m
-14.00 zakończenie zawodów
-wręczenie nagród, medali i dyplomów

REGULAMIN

Organizatorzy zadbali o posiłek regeneracyjny dla zawodników i napoje.

Szereg atrakcji przygotowało Stowarzyszenie Historyczne Gloria Victis – jeden z organizatorów Lututowskiego Biegu Powstańczego. GV uświetni imprezę sportową i uroczystość ku pamięci poległym powstańcom. Członkowie Gloria Victis wystąpią w ubiorach powstańczych, jak również zaprezentują uzbrojenie i umundurowanie z okresu Powstania Styczniowego strony polskiej i rosyjskiej, piechoty i kozaków. Panie zaprezentują się w sukniach czarnych i biżuterii patriotycznej. Będzie ognisko, konie, wypiekanie podpłomyków i wiele, wiele innych atrakcji. Wszystkiego zdradzić nie możemy.

Zachęcamy do zapisów. Zachęcamy do udziału. ATRAKCYJNE NAGRODY CZEKAJĄ!!!

Przypomnijmy:
Lututowski Bieg Powstańczy będzie przeprowadzony w trzech kategoriach wiekowych:
kat. I – dzieci do lat 10, długość trasy 600 m.
kat. II – młodzież od lat 11 do 16 – długość trasy 3 km
kat. III – Open, długość trasy 6 km.

Formuła biegu – amatorska.
Regulamin biegu dostępny na: www.lututowgmina.pl oraz www.powiatowy.pl

Każda z tras jest wytyczona na terenach, gdzie 15 czerwca 1863 roku od godz. 11.00 do 14.00 miała miejsce bitwa Powstańców Styczniowych z Moskalami oraz miejscami, którymi przemieszczali się powstańcy zarówno po uformowaniu się w Węglewicach 250- osobowego oddziału pod dowództwem Antoniego Korytyńskiego a także ucieczki 120 powstańców pod wodzą „Tatara” z zaciskającej się pętli okrążenia.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Lututowem

Organizatorzy serdecznie zapraszają mieszkańców Gminy Lututów, okolic i gości przyjezdnych. Zachęcamy do zaangażowania się nauczycieli, historyków, młodzież szkolną oraz rodziców.

Zapraszamy media: lokalne, regionalne i krajowe. Zapraszamy stacje telewizyjne.

Dajmy naszym dzieciom przykład żywej lekcji historii, która rozegrała się na tym terenie. O bohaterstwie i męstwie kosynierów, którzy oddali największą daninę – własne życie nadal szumią sosny i dęby w lasach „Koziołek” i „Cezarek”.

13 czerwca w niedzielę BIEGNIEMY BO PAMIĘTAMY!!!

Obudzimy śpiących powstańców w mogiłach leśnych na trasach biegu. Oddamy hołd dowódcy Antoniemu Korytyńskiemu i wszystkim poległym z jego oddziału.

CHWAŁA BOHATEROM!!!

ITP i powiatowy.pl objął patronat medialny nad imprezą.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lututów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments