Kronika prasowa KPP w Wieruszowie

19.07.2021r.

1. Groźna kolizja drogowa w Łubnicach

Wieruszowscy policjanci wyjaśnili okoliczności kolizji drogowej, do której doszło w minioną sobotę w Łubnicach. Przyczyną tego zdarzenia było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach.

Do tej kolizji drogowej doszło 4 lipca 2021 roku przed godziną 20:00, na skrzyżowaniu ulic Sikorskiego i Wieluńskiej w Łubnicach. Na miejscu tego zdarzenia policjanci ustalili, że kierujący oplem astra, 25 – letni mieszkaniec powiatu sieradzkiego, wyjeżdżając z ulicy Sikorskiego, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu jadącemu ulicą Wieluńską citroenowi C4, w wyniku czego doszło do zderzenia obu pojazdów. Citroenem w chwili tego zdarzenia kierowała 30 – letnia mieszkanka powiatu kluczborskiego. W następstwie kolizji uszkodzone zostały pojazdy uczestniczące w tym zdarzeniu, od których policjanci zatrzymali dowody rejestracyjne. Kierowcy obu pojazdów w chwili tego zdarzenia byli trzeźwi. Sprawca kolizji kierujący oplem, za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym został ukarany przez policjantów mandatem karnym.

 

2. Wypadek drogowy z udziałem motocyklisty

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło w Andrzejowie w powiecie wieruszowskim. W wyniku wypadku kierujący jednośladem z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach.

Do tego wypadku drogowego doszło 6 lipca 2021 roku po godzinie 16:00 na ulicy Wrocławskiej w Andrzejowie. Z wstępnych ustaleń wynika, że kierujący vw passatem, 36 – letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego, wykonując manewr skrętu w lewo do posesji, nie ustąpił pierwszeństwa prawidłowo jadącemu z przeciwka motocyklowi yamaha, w wyniku czego doszło do zderzenia passata z jednośladem. Ranny 28 – letni motocyklista trafił do szpitala. Uszkodzeniu uległy pojazdy uczestniczące w tym wypadku. Kierujący pojazdami w chwili tego zdarzenia byli trzeźwi. Policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają dokładne okoliczności tego wypadku. Przypominamy, że za spowodowanie wypadku drogowego grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.
Policjanci apelują o rozwagę, kulturę i życzliwość na drogach, gdzie nie powinno dochodzić do rywalizacji – kto jest najważniejszy. Wszyscy jesteśmy równoprawnymi użytkownikami dróg.
Pamiętajmy, że użytkownicy jednośladów w konfrontacji z samochodem zazwyczaj nie mają szans. Przed urazami chronią ich jedynie ubrania i hełmy ochronne. Motocykliści nie mają poduszek powietrznych, pasów bezpieczeństwa, ani kontrolowanych stref zgniotu. Dlatego tak ważne jest, aby obie grupy przestrzegały przepisów i szanowały się nawzajem.

 

 

3. Nie zatrzymał się do kontroli, bo nie miał prawa jazdy
Wieruszowscy policjanci zatrzymali mężczyznę kierującego mitsubishi, który nie zatrzymał się do kontroli i uciekał drogą wojewódzką numer 482. Okazało się, że 29-latek nie posiadał prawa jazdy, a pojazd którym uciekał, nie miał aktualnych badań technicznych. Zatrzymanemu grozi kara nawet do 5 lat więzienia.
8 lipca 2021 roku przed godziną 12:00, na drodze wojewódzkiej 482 w miejscowości Chobanin, policjanci z wydziału ruchu drogowego wieruszowskiej komendy namierzyli mitsubishi galant, którego kierujący w terenie zabudowanym przekroczył dopuszczalną prędkość o 20 km/h.  Funkcjonariusze podjęli próbę zatrzymania pojazdu, jednak kierujący nie reagując na sygnały do zatrzymania podjął ucieczkę w kierunku Sokolnik. Mundurowi natychmiast ruszyli w pościg próbując zatrzymać auto przy użyciu sygnałów uprzywilejowania. Kierowca mitsubishi, wciąż ignorował podawane przez policjantów sygnały i kontynuował ucieczkę. W Sokolnikach policjanci zajechali drogę uciekinierowi i zmusili go do zatrzymania pojazdu. Okazało się, że mitsubishi kierował 29-letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego. Podczas kontroli wyszło na jaw, że mężczyzna nie posiada prawa jazdy, natomiast mitsubishi aktualnych badań technicznych. W tej sytuacji policjanci zatrzymali 29-latka, natomiast mitsubishi zostało odholowane na policyjny parking. Mężczyzna usłyszał zarzut niezatrzymania się do kontroli drogowej. Za takie przestępstwo grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności i wysoka grzywna. Dodatkowo policjanci ukarali mężczyznę mandatami karnymi, za przekroczenie dopuszczalnej prędkości oraz kierowanie pojazdem bez wymaganych uprawnień. Zatrzymali także dowód rejestracyjny od mitsubishi.

4. Piątkowe kolizje drogowe
Tylko w miniony piątek wieruszowscy policjanci wykonywali czynności na miejscu trzech kolizji drogowych. Sprawcą jednej z nich okazał się nietrzeźwi kierujący. Przyczyną tych zdarzeń było niedostosowanie prędkości do panujących warunków ruchu oraz nie ustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach.
9 lipca 2021 roku przed godziną 14:00 wieruszowscy policjanci zostali powiadomieni o kolizji drogowej w miejscowości Chojny, w gminie Lututów. Na miejscu funkcjonariusze ustalili, że kierujący vw golfem, 52 – letni mieszkaniec powiatu sieradzkiego, nie dostosował prędkości do panujących warunków ruchu, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w ogrodzenie przydrożnej posesji. Policjanci ustalili, że mężczyzna w chwili zdarzenia był nietrzeźwy, miał w organiźmie ponad dwa promile alkoholu. W tej sytuacji funkcjonariusze zatrzymali 52 – latkowi prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny. Teraz mężczyzna odpowie przed sadem za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości. Za takie przestępstwo grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności i wysoka grzywna. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym policjanci ukarali sprawcę zdarzenia mandatem karnym.

9 lipca br. przed godziną 15:00 w Galewicach na skrzyżowaniu ulic Wieluńskiej i Wieruszowskiej również doszło do kolizji drogowej. W tym przypadku kierujący toyotą rav 4, 39 – letni mieszkaniec powiatu wieluńskiego, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i zderzył się z prawidłowo jadącym audi A4. Audi w chwili kolizji kierował 51- letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego. Uczestnicy zdarzenia w chwili kolizji byli trzeźwi. Za spowodowanie kolizji drogowej policjanci ukarali kierującego toyotą mandatem karnym.

Również 9 lipca br. o godzinie 16:30 w Wieruszowie na ulicy Bolesławieckiej doszło do kolizji drogowej motoroweru. Na miejscu policjanci ustalili, że kierujący motorowerem dafier, 51 – letni mieszkaniec Wieruszowa, nie dostosował prędkości do panujących warunków ruchu i doprowadził do wywrócenia jednośladu. Mężczyzna w chwili kolizji był trzeźwy. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym został ukarany mandatem karnym.

 

5. Niedzielne wypadki drogowe w powiecie wieruszowskim
Wieruszowscy policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności dwóch wypadków drogowych, do których w minioną niedzielę doszło na drogach powiatu wieruszowskiego. Sprawcą jednego z nich okazał się nietrzeźwy kierujący. Za spowodowanie wypadku drogowego w stanie nietrzeźwości grozi kara do 4,5 roku pozbawienia wolności.
11 lipca 2021 roku przed godziną 17:00 na 141 km trasy S 8 w Chojnach w kierunku Warszawy, doszło do wypadku drogowego. Z wstępnych ustaleń wynika, że kierujący samochodem audi A3, 25 – letni mieszkaniec Ostrzeszowa, nie dostosował prędkości do panujących warunków ruchu, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w metalowe bariery ochronne. W wyniku wypadku ranny kierujący oraz 30 – letni pasażer audi zostali przetransportowani do szpitala. Uszkodzeniu uległ pojazd uczestniczący w tym zdarzeniu, bariery ochronne i słupki hektometryczne. Sprawca zdarzenia w chwili wypadku był trzeźwy. Policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają dokładne okoliczności tego zdarzenia.

Również 11 lipca br. przed godziną 21:00 doszło do wypadku drogowego w Wieruszowie na ulicy Fabrycznej. W tym przypadku policjanci wstępnie ustalili, że kierujący skodą fabią, 34 – letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego, wyjeżdżając z posesji, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i zderzył się z prawidłowo jadącym ulicą Fabryczną od ulicy Marianów audi A3. Audi w chwili wypadku kierował 23 – letni mieszkaniec gminy Sokolniki. W wyniku wypadku kierowca i 22 – letnia pasażerka audi a także pasażer skody z obrażeniami ciała zostali przetransportowani do szpitala. Znacznemu uszkodzeniu uległy również pojazdy uczestniczące w tym zdarzeniu. Po badaniu policyjnym alkomatem okazało się, że sprawca wypadku, kierujący skodą był pijany, miał w organizmie prawie dwa promile alkoholu. Teraz mężczyzna odpowie za spowodowanie wypadku drogowego w stanie nietrzeźwości. Za takie przestępstwo, grozi kara nawet do 4,5 roku pozbawienia wolności. Policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają dokładne okoliczności tego zdarzenia.

 

6. Odnaleziono zwłoki mężczyzny
Wieruszowscy policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności śmierci 65-letniego mężczyzny. Ciało denata odnaleziono w niedzielne popołudnie w zbiorniku wodnym w Biadaszkach w powiecie wieruszowskim.
11 lipca 2021 roku po godzinie 13:00 wieruszowscy policjanci zostali powiadomieni o odnalezieniu zwłok mężczyzny w niestrzeżonym zbiorniku wodnym w miejscowości Biadaszki w gminie Galewice. Na miejscu pracowali funkcjonariusze pod nadzorem prokuratora oraz biegły lekarz medycyny. Wykonano oględziny i zabezpieczono ślady. Okazało się, że zmarlym jest 65-letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego. Pracując na miejscu śledczy wstępnie wykluczyli działanie osób trzecich w tym zdarzeniu. Na polecenie prokuratora ciało zmarłego zostało zabezpieczone do badań, które mają na celu ustalenie bezpośredniej przyczyny zgonu 65-latka. Śledztwo w tej sprawie pod nadzorem prokuratora prowadzą policjanci z wieruszowskiej komendy powiatowej.
Policjanci apelują! Sprzyjająca pogoda, wysokie temperatury i słońce sprawiają, że więcej wolnego czasu spędzamy na działkach rekreacyjnych i nad wodą. Tu przede wszystkim liczy się zdrowy rozsądek i przezorność. Wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do nieszczęścia. Pamiętajmy też o sprawowaniu właściwej opieki nad dziećmi.

7. Aby wakacje były bezpieczne…
Wakacje to również czas działań policjantów w obszarze profilaktyczno – informacyjnym. Mundurowi spotykają się z dziećmi i młodzieżą w miejscach aktywnego wypoczynku, gdzie przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Wieruszowscy policjanci w trakcie spotkań z dziećmi i młodzieżą przekazują informacje na temat bezpieczeństwa podczas wakacji. Tegoroczne działania już po raz piąty, przebiegają w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjno – edukacyjnej pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. W tramach działań mundurowi odwiedzili już między innymi najmłodszych w Młodzieżowym Ośrodku Rehabilitacyjnym w Głazie, Szkołach Podstawowych nr 3 w Wieruszowie, Pieczyskach, Mieleszynie, Wieruszowskim Domu Kultury oraz Gminnym Ośrodku Sportu i Turystyki w Sokolnikach. Policjanci przypominają wypoczywającym o bezpiecznych zachowaniach w domu, na ulicy, w trakcie wycieczek górskich, w kontaktach z nieznajomymi, podczas ataku agresywnego psa, a przede wszystkim nad wodą. Młodzież chętnie uczestniczy w takiej formie zajęć i równie chętnie dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat bezpieczeństwa.

8. Zatrzymany sprawca uszkodzenia ciała
Wieruszowscy policjanci zatrzymali 43-letniego mieszkańca Wieruszowa, podejrzanego o uszkodzenie ciała swojego znajomego. Za takie przestępstwo grozi kara do 5 lat więzienia. Decyzją sądu mężczyzna został tymczasowo aresztowany.
11 lipca 2021 roku wieruszowscy policjanci otrzymali informację o pobiciu mężczyzny na terenie posesji przy ulicy Fabrycznej w Wieruszowie. Na miejscu funkcjonariusze wstępnie ustalili, że pomiędzy dwoma mężczyznami doszło do kłótni, której powodem miały być wzajemne rozliczenia finansowe. Podczas awantury jeden z mężczyzn dotkliwie pobił swojego kompana, który upomniał się spłatę długu. Napastnik uciekł nie udzielając pomocy znajomemu. Ranny w głowę 49-latek trafił do szpitala. Policjanci po ustaleniu okoliczności zdarzenia i personaliów sprawcy, rozpoczęli poszukiwania mężczyzny. Pracując nad sprawą, 13 lipca 2021 roku, funkcjonariusze zatrzymali 43-letniego mieszkańca Wieruszowa. Po analizie zgromadzonych materiałów dowodowych, śledczy przedstawili mu zarzut uszkodzenia ciała, w związku z narażeniem poszkodowanego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za to przestępstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. 43-latek był już wcześniej notowany za podobne przestępstwa. 15 lipca decyzją sądu, podejrzany został tymczasowo aresztowany. Policjanci pod nadzorem prokuratora szczegółowo wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.

Opracował :
Oficer prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments