Błogosław Tej Ziemi Darami Swymi

W niedzielę 12 września 2021 roku odbyły się Dożynki Powiatowo – Gminne w m. Piaskach gm. Łęka Opatowska. Tradycyjnie święto Plonów rozpoczęło się wspaniałym, żniwnym korowodem.

Dożynki to ważne święto polskiej wsi będące podsumowaniem całorocznej ciężkiej i pełnej poświęceń pracy rolnika. Tegoroczne dożynki rozpoczęła Msza Św. polowa w intencji rolników i ich rodzin oraz w podziękowaniu za tegoroczne plony. Nabożeństwo celebrował ks. kanonik Jacek Andrzejczak proboszcz parafii pw.,, Wszystkich Świętych,, w Słupi pod Kępnem

Ks. Andrzejczak powitał rolników, parlamentarzystów, samorządowców, mieszkańców powiatu kępińskiego. Podkreślił, jak ciężka jest praca rolnika, zależna od pogody, od słońca i od deszczu.
– Potrzebujemy i liczymy na pomoc Pana Boga. Dzięki jego przychylności możemy zbierać obfite plony, Bez Boga ani do proga. To co zasiejemy, to zbierzemy. Dziękujemy Bogu, że rolnicy dbają o każdy kawałek chleba, żeby nikomu nie zabrakło. Miłość, wytrwałość i łagodność, te cechy posiadają rolnicy. Niech Pan Bóg błogosławi rolnikom.

Poszczególne gminy z powiatu kępińskiego były licznie reprezentowane przez wójtów, radnych, sołectwa, lokalne stowarzyszenia, sołectwa, koła gospodyń wiejskich, OSP oraz podmioty, które przygotowały wspaniałe wieńce dożynkowe, stoiska wystawiennicze i występy sceniczne.

Gospodarzami Dożynek Powiatowo – Gminnych w Piaskach w gminie Łęka Opatowska byli- starosta powiatu kępińskiego Robert Kieruzal oraz zastępca wójta gminy Łęka Opatowska Małgorzata Gąszczak. Po mszy przyszedł czas na obrzędy Święta Plonów.
Starościną tegorocznego święta była Pani Patrycja Lenart, natomiast w rolę starosty dożynek wcielił się Marcin Jóźwiakowski.

Starostowie ofiarowali gospodarzom bochen chleba, którym, jak nakazuje zwyczaj podzielono się z uczestnikami dożynek.

– Witam wszystkich bardzo serdecznie. Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni dla każdego rolnika. To odpoczynek i radość po ciężkiej mozolnej pracy. Dożynki są ważne dla wszystkich, przypominają o pracy rolnika. Dzięki nim codziennie trafia na stoły polski chleb. Bezpieczeństwo człowieka to bezpieczeństwo żywnościowe. Pracę rolnika trafnie ocenił Święty Jan Paweł II ,,Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić,,. Szanowni rolnicy, wy przez tę swoją pracę na co dzień dajecie ludziom chleb. I za to ogromne podziękowanie. Oto mamy pachnący bochen chleba z tegorocznych zbiorów, które wyrastały i dojrzewały na tej ziemi, polskiej ziemi. Dziękujemy Wam za ten dar – mówił starosta Kieruzal.

W trakcie uroczystości miały miejsce tradycyjne obrzędy m.in. przekazanie przez delegacje wszystkich gmin bochnów chleba z tegorocznej mąki, misternie wykonane wieńce dożynkowe z produktów pracy rolnika, płody z sadów i pasiek.

Słowa uznania dla Rolników za trud uprawiania ziemi i podziękowania za plony i zbiory przekazali przybyli na uroczystość goście m.in. przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Andrzej Grzyb -Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej,  Marek Potarzycki kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Kępnie, Członek Zarządu Powiatu Kępińskiego   i inni.

Dużo osób zaangażowało się w organizację Dożynek Powiatu Kępińskiego i Gminy Łęka Opatowska. Nie wszystkich sposób wymienić. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania. Pięknie przystrojone posesje, scenki dożynkowe, a przede wszystkim gościnność wielkopolska. To wszystko złożyło się na miłą atmosferę. W tym szczególnym dniu podkreślano znaczenie chleba, który jest owocem pracy serc i rąk ludzkich. Radość rolników z zakończenia niełatwego w tym roku sezonu zbioru udzieliła się wszystkim uczestnikom dożynek.
Tradycję tak wspaniałą, jak dożynki, należy kultywować, aby przyszłe pokolenia potrafiły docenić trud pracy rolnika.

Dożynki Powiatu Kępińskiego i Gminy Łęka Opatowska uświetniły występy młodzieży i zespołów muzycznych, a zakończyła zabawa taneczna.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments