Jan Kasendra wicemistrzem Polski amatorów w tenisie stołowym

W Hali Sportowej Szkoły Podstawowej w Poczesnej koło Częstochowy odbyły się XII Mistrzostwa Polski Amatorów w Tenisie Stołowym. Duży sukces osiągnął emerytowany 61-letni nauczyciel z Kępna Jan Kasendra, który w silnej konkurencji najlepszych amatorów (w tym również byłych zawodników) z całej Polski w kategorii powyżej 61 lat zajął 2 miejsce.

Sympatykom tenisa stołowego należy się wyjaśnienie, że w naszym kraju rozgrywane są dwa niezależne turnieje w randze Mistrzostw Polski. Jeden w Poczesnej (wcześniejsze 8 edycji w Częstochowie) w którym startują zawodnicy i zawodniczki posiadający co najmniej pełną dwuletnią przerwę od rozgrywek organizowanych przez Polski Związek Tenisa Stołowego, bez licencji z przynależnością klubową (dopuszcza się zawodników spełniających kryteria z licencją niestowarzyszonego i weterana, którzy biorą udział w Grand Prix Weteranów) oraz drugi w Toruniu.

W mistrzostwach w Toruniu pod patronatem Polskiego Związku Tenisa Stołowego. mogą wziąć udział zawodnicy, którzy nigdy nie występowali w rozgrywkach indywidualnych i drużynowych przed ukończeniem 40 roku życia organizowanych przez PZTS (z wyjątkiem zawodów weteranów). W tej ostatniej cieszącej się większym zainteresowaniem Kasendra jest wciąż aktualnym Mistrzem Polski Amatorów z roku 2019 w kategorii 56-65 lat. Również w Poczesnej miał on duże szanse na zdobycie mistrzostwa, gdyż w drodze do finału stracił tylko 1 seta a w półfinale pokonał wyraźnie 3:0 obrońcę tytułu, byłego zawodnika II ligi Jana Izydorczyka z Opola.

Finał rozpoczął znakomicie od pewnego zwycięstwa 11:3 w 1 secie, ale w 2 chociaż prowadził 10:6, rywal obronił 4 piłki setowe, dołożył 2 punkty i wyrównał stan meczu na 1:1. W 3 zniechęcony niepowodzeniem w poprzednim secie przegrał wysoko a w 4 uległ po zaciętej walce na przewagi mającemu za sobą doświadczenie 3-ligowe Sławomirowi Pychyńskiemu z Wielunia. O wysokiej randze turnieju może świadczyć fakt, że kategorię kobiet wygrała wielokrotna reprezentantka Polski, 4-krotna Mistrzyni Polski seniorek oraz brązowa medalistka Mistrzostw Europy w deblu Jolanta Szatko-Nowak.

Patronat honorowy nad zawodami objęli Członek Zarządu Województwa Śląskiego Izabela Domogała, Wójt Krzysztof Ujma oraz Prezes Śląskiego Związku Tenisa Stołowego Robert Wielgosz. Impreza została zorganizowana przez Amatorską Ligę Tenisa Stołowego w Częstochowie, Gminę Poczesna i Magazyn Polski PingPong.

Anna Kula – Katowice

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.