Nasi na podium podczas Narodowego Dnia Tenisa Stołowego w Gorzowie Śląskim

W Hali Widowiskowo-Sportowej w Gorzowie Śląskim obchodzono uroczyście Narodowy Dzień Tenisa Stołowego. Głównym punktem programu były otwarte turnieje dla dzieci, młodzieży, seniorów, weteranów (powyżej 40 lat), turniej rodzinny oraz losowanych gier deblowych.

Bardzo dobrze spisali się pasjonaci tego sportu z naszego regionu. W kategorii rocznik 2004-2007 znakomite 2 miejsce wywalczył Kacper Woźniak z Piotrówki.

W tym miejscu należy podkreślić, że Kacper chociaż trenuje tylko od półtora roku w garażu i stodole pod kierunkiem Przemysława Podpory oraz Jana Kasendry pokonał rówieśników grających w klubach z województw opolskiego i śląskiego. W kategorii 2011-2014 na 5 miejscu uplasowała się Oliwia Podpora również z Piotrówki. Natomiast jej ojciec Przemysław Podpora w silnie obsadzonej kategorii do 50 lat sklasyfikowany został na 9 miejscu. Lepiej poszło w/w dwójce w turnieju rodzinnym w którym zajęli miejsce 7.

W tak prestiżowym święcie tenisa stołowego nie mogło zabraknąć oczywiście Jana Kasendry z Kępna. W grze deblowej wylosował 13-letnią Julię Zynę z KRS TKKKF „Sportowiec” Częstochowa z którą stworzyli doskonałą parę i wygrywając mecz za meczem dotarli do finału. Spotkanie to dostarczyło wiele emocji gdyż ten doborowy debel (mieszanka rutyny i młodości) prowadziła już 2:0 a w 3 secie 10:8 miała 2 piłki meczowe.

Niestety w tym przypadku potwierdziła się stara siatkarska prawda mówiąca, że jeśli nie wygrywasz meczu 3:0 to przegrywasz 2:3.Tak też się stało; najlepsza kadetka na Śląsku (do 15 lat) w parze z wciąż aktualnym Mistrzem Polski Amatorów w kategorii 56-65 lat uległa deblowi Dominika Olszowa z MGOK Gorzów Śląski (zwyciężczyni kategorii rocznik 2004-2007) oraz Zbigniew Gruszka z 3-ligowego DOKIS Dobrodzień.

Kasendra miał szansę na finał także w kategorii powyżej 50 lat i chociaż we wstępnej fazie turnieju pokonał 3 w kategorii weteranów zawodnika 3-ligi Andrzeja Żółkowskiego (LZS Żywocice) oraz 4 w tych zawodach Sławomira Różyckiego w meczu o finał przegrał z Markiem Piaseckim z Opola mimo wygrania 1 seta 11:3 i prowadzenia w 3 secie 8:2 zakończył zmagania na 5 miejscu.

Ten dzień był też swoistym podsumowaniem ogromnego, pięćdziesięcioletniego dorobku człowieka- instytucji propagatora tenisa stołowego w Gorzowie Śląskim Edmunda Olszowego, który podczas uroczystego otwarcia imprezy, z ceremoniałem olimpijskim otrzymał medal: “Za zasługi dla województwa opolskiego”. Na zewnątrz hali odbywały się zabawy, konkursy oraz nauka podstaw tenisa stołowego dla dzieci i młodzieży prowadzona przez trenera kadry wojewódzkiej Błażeja Ciocha.

Doradztwem sprzętowym i testowaniem rakietek zajmował się Zbigniew Stefański były zawodnik, później trener AZS AWF Gdańsk, trener kadry narodowej praktycznie wszystkich kategorii młodzieżowych w Polsce. Od 1998 roku przebywa w Niemczech gdzie z powodzeniem kontynuuje pracę trenerską. Jego młodsza córka Faustyna jest drużynową Mistrzynią Europy do lat 13 a starsza Zosia jest w kadrze juniorskiej Niemiec.

Organizatorem imprezy był Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Gorzowie Śląskim i Opolski Związek Tenisa Stołowego. Partnerami byli: obchodzący jubileusz 90-lecia istnienia Polski Związek Tenisa Stołowego, Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Marszałek Województwa Opolskiego oraz firma sportowa Tibhar. Patronat medialny sprawowali: TVP 3, Radio Ziemi Wieluńskiej, Redakcja ool 24.pl. Łącznie we wszystkich kategoriach startowało 124 zawodników i zawodniczek.

Wyniki turniejów rozegranych w ramach Narodowego Dnia Tenisa Stołowego w Gorzowie Śląskim

ROCZNIK 2004-2007
1. Dominika Olszowa – MGOK Gorzów Śl.
2. Kacper Woźniak – Piotrówka
3. Katarzyna Zając – MGOK Gorzów

ROCZNIK 2008-2010
1. Julia Zyna – (KRS TKKKF „Sportowiec” Częstochowa)