Spotkanie w sprawie prac archeologicznych w Lututowie

Po raz pierwszy mieliśmy okazję spotkać z Panami:  Leszkiem Ziąbkiem -Firma MBL oraz  Sebastianem Przybylskim – archeologiem.

Pan Sebastian skontaktował się z Panem mgr Aleksandrem Andrzejewskim – IAUŁ – Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, który wyraził również akces w projekcie badań archeologicznych. Postanowiono zaprosić do współpracy Łódzki Oddział IPN. Podczas spotkania omówiono kwestie organizacyjne projektu i kierunki dalszego postępowania aby doprowadzić go do fazy uruchomienia.

Oprócz wymienionych miłych gości w spotkaniu wzięli udział: Marek Zgadzaj – przewodniczący Rady Miasta Lututów, Sławomir Wolniewicz prezes OSP Piaski, Grzegorz Kolański mieszkaniec m. Piaski posiadający dużą wiedzę nt. lokalizacji bitwy i ewentualnych pochówków oraz znalezisk dokonanych przez okolicznych mieszkańców podczas prac polowych na terenie bitwy, Wojciech Sztendel były mieszkaniec Lututowa, który jest w posiadaniu kuli armatniej znalezionej na ternie bitwy oraz redaktorzy Anna Świegot i Eugeniusz Tomaszek z gazety wieruszowskiej ITP i portalu www.powiatowy.pl

Ze względów służbowych w spotkaniu nie mógł uczestniczyć Pan Tomasz Klimecki prezes lututowskiego Banku, mieszkaniec pobliskiego Augustynowa.

Wraz z gośćmi z Kalisza udaliśmy na wizję lokalną w okolice lasu ,,Koziołek,,. Podczas tej wizji lokalnej ustaliliśmy miejsca, w których znaleziono wiele artefaktów: kul, szkaplerzy, guzików, elementów uprzęży końskiej, numizmatów z okresu powstania styczniowego.
Odwiedziliśmy też miejsca potencjalnych pochówków powstańców.

Kolejne spotkanie odbędzie się w październiku z udziałem Pana Andrzejewskiego z Uniwersytetu Łódzkiego. Będzie związane z pozyskaniem zezwoleń na prace archeologiczne i zdobycie środków finansowych na ich realizację. Jeżeli przeprowadzone badania przyniosą efekt, w co nie wątpimy, dalszym działaniem będzie przeprowadzenie legalnej ekshumacji i ponowny uroczysty pochówek powstańców  oraz zainstalowanie pomnika, obelisku lub innej formy architektonicznej upamiętniającej Tych Bohaterów Powstania Styczniowego.

Efektem spotkania jest to, że powoli ale skutecznie prowadzimy  działania do osiągnięcia zamierzonych celów. O dalszych działaniach Badacze Historii Lututowa będą informować na bieżąco.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments