100 mln zł na poprawę bezpieczeństwa na drogach

[INFORMACJA PRASOWA MFiPR]

Poprawa bezpieczeństwa pieszych, ograniczenie nadmiernej prędkości oraz edukacja dzieci to główne cele konkursu organizowanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Nabór skierowany do samorządów ruszy już na początku 2022 roku. Około 100 mln zł z funduszy unijnych zostanie zainwestowane między innymi w nowe przejścia dla pieszych, balustrady, progi zwalniające, wyświetlacze czasu i prędkości czy miasteczka rowerowe. O konkursie poinformował dziś minister Waldemar Buda podczas 1. Urodzin Polskiego Radia Kierowców w Starej Wsi /k. Nadarzyna. W wydarzeniu udział wziął premier Mateusz Morawiecki.

– W centrum naszych działań jest człowiek, a jeśli mówimy o człowieku, to ważne jest bezpieczeństwo. Ważne jest bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Wiele z naszych działań hamuje piratów drogowych, pijanych kierowców. Wiele z regulacji, które wprowadzamy sprawdza się w praktyce. Przejścia dla pieszych są dla nich i to piesi od 1 lipca mają pełne pierwszeństwo – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Konkurs „Bezpieczny pieszy – doposażenie przejść dla pieszych i doposażenie szkół w zakresie edukacji komunikacyjnej” ma dwa główne cele. Jednym z nich jest doposażenie przejść dla pieszych w miejscach o największej liczbie wypadków oraz w okolicy budynków publicznych, taki jak: szkoły, przychodnie zdrowia czy dworce. Drugie zadanie naboru to wprowadzenie w szkołach rozwiązań z zakresu edukacji komunikacyjnej, których głównym celem będzie nauka bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym bez konieczności opuszczania placówki. Czas na realizacje projektów samorządy będą miały do końca czerwca 2023 roku. Wnioski będzie przyjmowało Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

– Musimy szczególnie pamiętać o pieszych, którzy są narażeni na poważniejsze konsekwencje już przy prędkościach pojazdu rzędu 20-30 km/h, a w zderzeniu z rozpędzonym samochodem nie mają żadnych szans. Dlatego postanowiliśmy przeznaczyć 100 mln zł na konkurs, który ma podnieść ich bezpieczeństwo na drogach. Liczymy, że połączenie działań edukacyjnych z doposażeniem lub budową nowych przejść dla pieszych przyczyni się do kompleksowej poprawy bezpieczeństwa – podkreślał wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Jak wskazał wiceszef w resorcie funduszy i polityki regionalnej konkurs skierowany jest do samorządów, co stanowi wyjście naprzeciw ich oczekiwaniom.

– Regiony wielokrotnie wyrażały potrzebę uwzględnienia ich jako beneficjentów unijnych programów krajowych w części dotyczącej bezpieczeństwa ruchu drogowego – dodał minister Buda.

Nie będzie limitu maksymalnej wielkości wniosku. Wysokość dofinansowania z UE to do 85 procent kosztów kwalifikowalnych.
Samorządy będą mogły otrzymać fundusze na między innymi:
· wyznaczanie przejść dla pieszych, oznakowanie,
· wyniesienie przejścia dla pieszych lub/i przejazdu dla rowerzystów,
· azyl dla pieszych,
· ogrodzenie/balustrada,
· próg wyspowy, płytowy, listwowy,
· wyświetlacz prędkości,
· wyświetlacz czasu (tzw. „sekundnik”),
· miasteczko rowerowe stacjonarne,
· miasteczko rowerowe mobilne,
· symulator roweru (z wymiennym modułem: UTO, hulajnoga elektryczna – urządzenie przeznaczone do użytkowania w placówkach),
· trenażer czasu reakcji (urządzenie przeznaczone do sprawdzania i podnoszenia sprawności w zakresie czasu reakcji na bodźce świetlne i obserwację otoczenia),
· symulator zderzenia (symulator pozoruje uderzenie czołowe pojazdu w stałą, nieruchomą przeszkodę z prędkością 6-10 km/h),
· symulator przejścia dla pieszych – urządzenie przeznaczone do użytkowania w placówkach szkolących dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym w zakresie bezpiecznego korzystania z przejścia dla pieszych.
Konkurs będzie II etapem działań prowadzonych w ramach Funduszy Europejskich z Programu Infrastruktura i Środowisko na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych i ograniczania nadmiernej prędkości pojazdów oraz edukacji dzieci w szkołach.

Pozdrawiamy

DEPARTAMENT KOMUNIKACJI I PROMOCJI FUNDUSZY EUROPEJSKICH

MINISTERSTWO FUNDUSZY I POLITYKI REGIONALNEJ

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments