43. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża

16 października mija 43. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża.  Kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża w poniedziałek, 16 października 1978 roku, w drugim dniu konklawe. Biały dym zwiastujący dokonanie wyboru pojawił się nad Kaplicą Sykstyńską o godz. 18.18. Metropolita krakowski stał się 262. następcą św. Piotra. Kolegium Kardynalskie, które dokonało wyboru liczyło 111 purpuratów.   Został on najmłodszym z papieży, jakich wybrano od półtora wieku.

-Wszyscy pamiętamy datę 16 października 1978 roku, tak jakby to było wczoraj. Arcybiskup krakowski kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża, na biskupa Rzymu, następcę Św. Piotra na Ziemi. Pierwszy papież po 455 latach niebędący Włochem, papież Słowianin, pochodzący z Polski, która wówczas była pod rządami komunistów.  Wszyscy z niecierpliwością wyczekiwali na decyzję konklawe. Kiedy nad Kaplicą Sykstyńską pojawił się biały dym, był to znak, że zapadła decyzja o wyborze następcy Św. Piotra. Mało kto wtedy przypuszczał, że papieżem może zostać Polak. Nowym papieżem wybranym w trzecim dniu konklawe został metropolita krakowski, kardynał Karol Wojtyła. Przyjął imię Jan Paweł II. Słowo Polska było odmieniana w różnych językach świata. Biało – czerwona flaga powiewała na Placu Św. Piotra w Rzymie, we wszystkich miejscowościach w Polsce i w wielu na świecie. A z ekranu telewizora i ze stron gazet spoglądała na nas uśmiechnięta i dobrotliwa twarz Ojca Świętego. W Jego osobie było coś niezwykłego.

Pontyfikat Jana Pawła II trwał 27 lat. Pod względem długości był trzecim w dotychczasowej historii Kościoła Katolickiego. 2 kwietnia 2005 roku w chwili śmierci Ojcu Świętemu towarzyszyły tłumy wiernych zebrane na Placu Św. Piotra wołając Santo subito! i miliony ludzi przed telewizorami śledzące wydarzenia z Watykanu. Wszyscy opłakiwaliśmy naszego papieża Polaka. Ojciec Święty cierpiał. Powiedział – pozwólcie mi odejść do Domu Ojca. O 21;37 padły słowa – Ojciec Święty odszedł do Domu Ojca.

Po kilku latach świętowaliśmy beatyfikację a w roku 2014 kanonizację Jana Pawła II. Papież Pielgrzym podczas 27-letniego pontyfikatu odbył 104 podróże zagraniczne, 144 podróże po Włoszech, odwiedził 129 krajów. Był na wszystkich zamieszkałych kontynentach i dziewięciokrotnie odwiedził swoją Ojczyznę. Pamiętamy, jak wyciągał ręce, podnosił dzieci, tulił ludzi chorych i starszych. Pamiętamy te niezwykłe chwile w wielu miejscach świata. Cały czas mamy odczucie, że jest wśród nas, bo ma szczególne miejsce w naszych sercach.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments