„Niezapomniani – żołnierze września 1939 r.”

Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia od VI do XI 2021 r. na terenie powiatu wieruszowskiego, współfinansowany ze środków Powiatu Wieruszowskiego.

Celem projektu było m.in. oddanie hołdu poległym żołnierzom Batalionów Obrony Narodowej, zwiększenie wiedzy na temat działań wojennych, które toczyły się w powiecie wieruszowskim we wrześniu 1939 r.
W ramach projektu przeprowadzono 20 godzin warsztatów dziennikarsko – historycznych dla mieszkańców z terenu powiatu wieruszowskiego.

Zorganizowano warsztaty:
– z dr Krzysztofem Latochą oraz mgr Aleksandrą Szafrańską – Dolewską, którzy pracują w wydziale Poszukiwań i Identyfikacji oddziału Instytutu Pamięci Narodowej z Łodzi.
– spotkanie z członkami Stowarzyszenia Historyczne Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia,
którzy opowiedzieli historię oraz zaprezentowali umundurowania i wyposażenie żołnierzy wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej.
Gościem specjalnym w tym dniu była Pani Teresa Bryłka, córka kaprala Mariana Polowego, który wraz z braćmi Jarochami w październiku 1939 r. brał udział w przeniesieniu żołnierzy na cmentarzu w Starym Ochędzynie,
– warsztaty w terenie,

Pierwszym „przystankiem” było Muzeum Ziemi Wieluńskiej, gdzie uczestnicy dowiedzieli się o artefaktach, które zostały odkryte przez specjalistów z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w kwietniu 2019 r. podczas prac ekshumacyjnych na terenie cmentarza w Starym Ochędzynie.
Następnie uczestnicy udali się pod pomnik na Krajankę, upamiętniający 6 żołnierzy batalionów ON „Wieluń I” i „Wieluń II” poległych 1.09.1939 r. Młodzież zapaliła znicz pamięci poległym żołnierzom batalionów ON. Z Krajanki uczestnicy udali się na cmentarz w Starym Ochędzynie, gdzie znajduje się mogiła żołnierzy wieluńskich batalionów ON, poległych 2.09.1939 r.
W ramach projektu powstały trzy audycje radiowe, które zostały wyemitowane na antenie Radia Ziemi Wieluńskiej oraz przygotowano wystawę historyczną składającą się z 6 rollupów.

W miesiącu październiku i listopadzie członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony przeprowadzili 6 żywych lekcji historii:
– w Zespole Szkół im. Janusza Korczaka w Wieruszowie,
– w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie,
– w Szkole Podstawowej w Parcicach,
– w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 r. w Czastarach,
– w Szkole Podstawowej w Sokolnikach,
– w Szkole Podstawowej w Starym Ochędzynie.

Tematyka lekcji dotyczyła wojny obronnej 1939 r., w  szczególności walk toczących się pod Krajanką i Ochędzynem. Pokazane zostało umundurowanie, wyposażenie i uzbrojenie żołnierza II RP, uczniowie mogli również zapoznać się z wystawą tematyczną przygotowaną w ramach projektu.
Młodzież aktywnie uczestniczyła w zajęciach, wykazywała zainteresowanie omawianymi zagadnieniami.

W ramach projektu opracowano również folder poświęcony żołnierzom Wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej, począwszy od organizacji batalionów, pierwszy bój pod Krajanką, potyczkę pod Ochędzynem i dalsze losy w wojnie obronnej. Foldery rozdawane były w szkołach podczas żywych lekcji historii, jak również będą bezpłatnie dystrybuowane podczas uroczystości pogrzebowej ekshumowanych żołnierzy wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej.

Na zakończenie pragniemy serdecznie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w organizację poszczególnych etapów projektu.
Dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Wieruszowie za dofinansowanie projektu.
Szczególne podziękowania i słowa zachęty do zgłębiania wiedzy na temat historii regionu kierujemy jednak do młodzieży – uczestników projektu.
Zarząd SHBON Wieluń

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments