Teatrzyk kamishibai i zajęcia kulturalno-edukacyjne w bibliotece.

20 stycznia br. podczas zajęć kulturalno-edukacyjnych w Gminnej Bibliotece Publicznej w Trzcinicy młodsi czytelnicy mieli niezwykłą możliwość zapoznania się z innowacyjną formą opowiadania bajek za pomocą przedstawienia teatrzyku Kamishibai pt. „Pani Zamieć”.

Kamishibai to teatrzyk obrazkowy ukryty w „drewnianej skrzynce”. Z zewnątrz jest niepozorna. Zamknięta przypomina trochę walizkę. Kamishibai służy do prezentowania widzom ilustracji, które tworzą fabułę. Zbiór obrazków (umożliwiających przedstawienie całej opowieści), ułożonych jeden po drugim, umieszczany jest w butai – drewnianej skrzynce. Na odwrocie każdej ilustracji znajduje się fragment tekstu czytanego głośno przez narratora siedzącego przy teatrzyku. Tekst do obrazka pokazywanego w danym momencie, jest wydrukowany z tyłu obrazka go poprzedzającego, i jest widoczny jedynie dla czytającego.

Dzieci natomiast oglądają piękne ilustracje zmieniające się jak slajdy. Ich prezentowaniu towarzyszy wyjątkowy nastrój, stworzony za sprawą teatrzyku kamishibai.
Podczas zajęć mali czytelnicy przenieśli się w świat baśni braci Grimm i spotkali się z Panią Zamiecią. Dzięki historii o dwóch siostrach odkryli pochodzenie śniegu, dowiedzieli się dlaczego jest on potrzebny zimą oraz wysnuli morał, iż z w życiu nie należy być nigdy leniwym, ponieważ nic tą drogą się nie osiągnie. Ci, którzy są chętni do każdej pracy i wykonują ją starannie, zawsze osiągną upragniony cel. Po przedstawieniu został rozegrany mini quiz literacki ze znajomości baśni, a jego zwycięzcy otrzymali z rąk dyrektor książnicy Renaty Gość nagrody książkowe.

Następnie mali uczestnicy zainspirowani niezwykłą opowieścią, zabrali się z zaangażowaniem za tworzenie pięknej Pani Zamieci. Wykorzystali do tego kolorowe brystole, pisaki, pastele, płatki kosmetyczne, watę oraz różnego rodzaju artykuły dekoracyjne. Owoce ich wytężonych wysiłków można podziwiać na wystawie w trzcinickiej książnicy. Zajęcia zostały przygotowane oraz przeprowadzone przez dyrektor biblioteki Renatę Gość oraz bibliotekarza Marię Tomalik.

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments