V Retro Jarmark w Wieruszowie

Jak to zawsze na jarmarkach, gwarno było i wesoło. W niedzielę 25 września wieruszowski rynek  znakomicie odzwierciedlił jarmarki, jakie odbywały się latach 30. i 40. ubiegłego stulecia. Po raz piąty na zaproszenie organizatorów /WDK/ odpowiedziało co niemiara osób, dzięki którym można było odbyć podróż w czasie.

W fascynującą przygodę włączyli się uczniowie z wieruszowskich szkół: Szkoła Podstawowa nr 1 przygotowała warsztaty młodego chemika – poszukiwanie  szczepionki przeciwko czarnej ospie. Ponadto odbyły się  warsztaty papieru czerpanego i pranie na tarze w balii. Szkoła Podstawowa nr 3 przygotowała i zaprezentowała pokaz mody retro ze śpiewem. Wieruszowski Klub Seniora przypomniał stary zwyczaj deptania kapusty. Członkowie klubu zademonstrowali  również  tworzenie ozdób z warzyw i owoców. Natomiast Warsztaty Terapii Zajęciowej przedstawiły malowanie gipsówek. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja uzbrojenia z okresu Powstania Styczniowego przygotowana przez  Tomasza Jaciuka  z udziałem małżonki Weroniki, oczywiście w stroju z epoki. Ponadto wystawa  przedwojennych rowerów przygotowana przez muzeum mobilne w Radomiu, wystawa starych pieniędzy ze  zbiorów Marcina Szymanka, wystawy rękodzielnictwa i inne. Na tle plansz   starego Wieruszowa można było robić retro fotografie.

Była też wyśmienita strawa i … napitek –   miody i nalewki na jesienne, i zimowe wieczory, żurek Krystyny z kiełbasą,  gzik, ciasta… Muzykanci grali na akordeonach, rzeźbiarze rzeźbili zabawki z drewna dla dzieci. Mamy spacerowały z wózkami dziecięcymi, była nawet Mania w swoim  ślicznym, wiklinowym wózeczku.

Podobnie, jak w poprzednich latach działała   Retro Kawiarenka, którą   przygotował Uniwersytet Trzeciego Wieku. Zainteresowaniem cieszyło się uliczne przedstawienie przygotowane przez „Teatr na walizkach” pn. „Beczka śmiechu”.  Dzieci  chętnie brały w nim udział.  Przejażdżki bryczką, chodzenie na na szczudłach i wiele, wiele innych atrakcji a późnym popołudniem   retro potańcówka na ulicy zakończyła V Retro Jarmark w Wieruszowie.

Brawa dla organizatorów.

E. Tomaszek

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments