Otwarcie wystawy konkursu fotograficznego „Z książką mi do twarzy”

1 (Copy)Zebranych w Samorządowej Bibliotece Publicznej w saloniku „Między Wierszami”15 czerwca br. w Samorządowej Bibliotece Publicznej w Kępnie na  otwarciu wystawy i wręczeniu nagród laureatom konkursu fotograficznego „Z książką mi do twarzy” witała dyrektor SBP Grażyna Grzesiak..

Konkurs był skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, wzięło w nim udział 23 uczestników z 7 szkół. Tematem konkursu było wykonanie zdjęcia typu „sleeveface”, (pojęcie które jest nieprzetłumaczone z języka angielskiego), po raz pierwszy to pojęcie ukazało się w 2007 roku i zostało użyte do zdjęć wykonanych z okładkami płyt winylowych. Od pewnego czasu takie zdjęcia wykonuje się z okładkami książek. Pomyślałyśmy, że jest to świetna metoda na promocję książki i czytelnictwa. Jednakże jest to trudny temat i mieliśmy obawy, czy z tym sobie poradzicie. Przedstawiliśmy regulamin i trzeba przyznać poszło to wam świetnie. Prace ciekawe, aczkolwiek widać, że włożyliście w to dużo pracy.  Spośród nadesłanych prac komisja konkursowa w składzie: Magdalena Wieczorek, Paweł Pawlak i Rafał Komorowski oceniła zdjęcia wyłoniła laureatów, którzy najlepiej poradzili sobie z trudnym tematem. Nagrodzono 9 osób. Wszystkie zdjęcia spełniały nasze oczekiwania, podobały nam się. Te osoby, które nie zostały nagrodzone postanowiliśmy wyróżnić i każdy otrzyma skromny upominek  i dyplom. Wystawa będzie czynna przez całe wakacje.- mówiła Magdalena Wieczorek z Samorządowej Biblioteki Publicznej w Kępnie.

Wykonanie zdjęcia typu „sleeveface”, które polega na kreatywnym wykorzystaniu okładki książki, tak by stała się ona częścią osoby. Jego ideą było promowanie i popularyzacja czytelnictwa i biblioteki, rozwijanie kreatywności i wyobraźni, doskonalenie umiejętności obsługiwania sprzętu fotograficznego, propagowanie sztuki fotograficznej. Ten szczególny rodzaj fotografii stanowi doskonałą rozrywkę i jest sposobem na nudę. Uczestnicy konkursu mieli bardzo ciekawe pomysły na zdjęcia, które oceniało jury w składzie Paweł Pawlak, laureat wielu konkursów fotograficznych oraz fotograf Rafał Komorowski. O tym jak przebiegały prace na co zwrócono większą lub mniejszą uwagę opowiedział Paweł Pawlak. Wszystkie zdjęcia zasługują na uwagę, wszystkie prace były bardzo ciekawe i mieściły się w tematyce konkursu. Konkursy nie kwalifikują zdjęć na lepsze czy gorsze po prostu te nienagrodzone nie wzbudziły naszego zainteresowania jak tamte nagrodzone. Tak naprawdę konkursy pokazują odbiór jurorów, to jak my interpretujemy regulamin i tematykę. Ten pomysł liczył się po dłuższym spojrzeniu na zdjęcia. Po wybraniu prac zaczęliśmy się im przyglądać. Wychodziły takie aspekty: jak bardzo ten pomysł został przemyślany, jak starannie to zostało zaprojektowane. Gratuluję wszystkim uczestnikom-mówił podczas podsumowania konkursu Paweł Pawlak.

Laureaci otrzymali oni dyplomy i atrakcyjne nagrody. Pozostałym uczestnikom do pamiątkowych dyplomów dołączono drobne upominki. Dodatkowo biblioteka wykonała zakładki, na których są zdjęcia nagrodzonych trzech prac z podpisami kto wykonał ta pracę.

Wyniki konkursu:

I    Aleksandra Waligóra – Gimnazjum nr 2 w Kępnie
II   Weronika Kukotko – Gimnazjum nr 1 w Kępnie
III  Katarzyna Jamrozińska – Gimnazjum nr 1 w Kępnie

Wyróżnienia:

Kamila Bystra – Gimnazjum nr 2 w Kępnie
Zuzanna Szczepaniak – LO nr 1 w Kępnie
Aleksander Jakóbczyk – Gimnazjum nr 1 w Kępnie
Nikola Pruchnicka – Gimnazjum w Mikorzynie
Hubert Szefer – Gimnazjum w Opatowie
Monika Krzywańska – Gimnazjum w Opatowie

Wszystkim uczestnikom wręczono upominki. Wystawę w Samorządowej Bibliotece Publicznej oglądać można codzienne, przez całe wakacje.

MaŁa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments