W rocznicę „Rudego”

12998336_486383271571303_3930802428168367538_oRok 2016 to czas kolejnych tragicznych rocznic sprzed 70. lat. To właśnie wtedy, w 1946 roku, na Pograniczu Wielkopolski, Ziemi Łódzkiej, Śląska Dolnego i Górnego rozgrywały się dramatyczne wydarzenia związane z walką o Wolność i Suwerenność Naszej Ojczyzny.

 

Nie zapominając o tragediach osobistych poszczególnych osób i ich rodzin, trzeba stanowczo przypomnieć, że w roku 1945 nie nastąpiło żadne „Wyzwolenie”, lecz pod szczytnymi hasłami demokratyzacji i równości nastąpiła ponowna okupacja tych ziem. Okupacja tym bardziej dotkliwa, że dotknęła duszy Narodu Polskiego, a której skutki odczuwamy jeszcze dzisiaj…

Zbliża się 10 sierpnia. To tego dnia w walce z kolaborującymi z sowieckim okupantem formacjami Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej, w pobliżu Wójcina zginął Stanisław Panek ps. „Rudy”. Wiem, że działania jego samego, jak i działania jego oddziału do dziś budzą emocje lokalnej społeczności i w znacznym stopniu ją dzielą.

Wiem również, czuję to, że już najwyższy/nadszedł czas, aby podjąć próbę wspólnego, rzetelnego spojrzenia na tamten czas i tamte wydarzenia. Spojrzenia wolnego od zacietrzewienia i jadu propagandowych kalek, a zgodnego ze znanymi już, udowodnionymi i niepodważalnymi faktami i procesami historycznymi.

Wierzę, że właśnie teraz, 70 lat później, nadszedł czas, gdy możemy wreszcie stanąć w prawdzie i pomodlić się za jego duszę. Za duszę Stanisława Panka ps. „Rudy”, za dusze jego zabitych i zmarłych żołnierzy, a także za dusze pozostałych ofiar tamtych czasów.

Darek Żurek
syn Jana Żurka ps. „Groźny”
Społeczny Komitet Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kępnie

Foto: archiwum prywatne

Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments