Nierówna walka – Powstanie Warszawskie

powstanie warszawskieWydarzenia z lat 40 wciąż wywołują wiele emocji. Czas wojny był niszczycielski dla Polski. Ofiary w ludziach, straty w dobytkach kultury i sztuki, całe miasta zostały zniszczone – szczególnie Warszawa.

Zbliża się 1 sierpnia. Jest to wyjątkowa data, którą wspominamy każdego roku. Tego dnia, 72 lata wstecz warszawiacy, chodź z tak skromnymi zasobami broni i amunicji ale ogromną wolą walki i pragnieniem wolności,  zmobilizowali powstanie. O godzinie 17.00 w Warszawie na domach wywieszano biało-czerwone flagi narodowe, a Polacy wyszli z podziemia na ulice miasta by stanąć do walki z okupantami.

Zaczęło się od słów „Jutro o piątej po południu rozpocznie Pan działania” – komendant główny do płk Antoniego Chruściela „Monter”. Walka zaczęła się w kilku dzielnicach równocześnie. W dzielnicy Praga trwała tylko 3 dni, gdyż Niemcy mieli miażdżącą przewagę. Ciężkie walki toczyli również mieszkańcy dzielnicy Wola. W ciągu kilku dni niemieccy żołnierze wymordowali około 50 tyś, cywili. Wola upadła. Sąsiadująca dzielnica Ochota przez blisko 14 dni odpierała atak oddziałów niemieckich. Bez skutków. Walki przeniosły się na wschodnią część Warszawy. Niemcy odgrodzili od Śródmieścia Stare Miasto. W zamkniętej przestrzeni bohaterscy żołnierze byli bombardowani z powietrza, ostrzeliwani z dział, mordowani z zimną krwią. Potem kolej przyszła na Powiśle, Czerniaków, Mokotów, Żoliborz… Okupanci mordowali rannych leżących w szpitalach i ludność cywilną.

Skutki powstania były tragiczne. Żołnierze polscy nie byli przygotowani na dwumiesięczną walkę. Nie było elektryczności, nie wystarczało wody i żywności. A przede wszystkim brakowało amunicji. Powstańcy byli w zaledwie 10% wyposażeni w broń. Statystyki powstania są katastrofalne. Z pośród 50 tyś powstańców ok. 16 tys. zostało zabitych, bądź zaginęli, 20 tys. rannych, a 15 tys. wzięto do niewoli. W wyniku masakr, ostrzeliwania i ciężkich warunków życia zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Zniszczeniu uległo około 85% budynków w dzielnicach objętych powstaniem.

W takiej sytuacji Komenda Główna AK podjęła rozmowę z Niemcami o przerwaniu walk. 2 października podpisano akt kapitulacji Powstania.

Powstają o tym książki, filmy, rozpisują się historycy, naukowcy. Jednak wszyscy zgadzają się, że Powstanie Warszawskie jest jednym z najważniejszych wydarzeń historii Polski. Mimo klęski było ogromnym osiągnięciem w kwestii nadziei i odbudowania wartości Polaków.

A. Fiszer

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments