Wszystko dla Kochanej Ojczyzny

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych. Dzień ten poświęcony jest pamięci bohaterom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic Rzeczypospolitej.

 

Jak co roku przypominamy historię Pani Ireny Taras z m. Szpot k/Opatowa, pow. kępiński-Wspomnienia Ireny Taras-Nawrockiej ps. „Krysia” – łączniczki z oddziału „Otta”.

W ub. roku została wydana książka „Znad Prosny nad Odrę. Żołnierz Wyklęty Jan Żurek ps. Groźny” Pana Dariusza Żurka pochodzącego z m. Chobanin gm. Wieruszów, pow. wieruszowski. Jest to opisana historia jego ojca. Poniżej PDF książki i Przedmowa Pani Iwony Chowańskiej z IPN Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Prezes Małej Garstki Przewodniczącej Społecznego Komitetu Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Obszar Pogranicza Wielkopolski i Dolnego Śląska

Przedmowa

„Na wieczne wirowanie, na bezszelestną mękę.
Na gniazda nie zaznanie, na przeklinanie piękna”.
„Jaskółka” Stan Borys

 

,,Znad Prosny nad Odrę. Żołnierz Wyklęty Jan Żurek ps. Groźny”.

Wyrazy uznania dla Dariusza Żurka, syna Jana Żurka ps. „Groźny”, za nieoceniony trud spisania w wyjątkowej książce historii życia swojego ojca. Doceniam to jako historyk i regionalista oraz przewodnicząca Społecznego Komitetu Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Obszar Pogranicza Wielkopolski i Dolnego Śląska. Po raz pierwszy bowiem zdarza się, że z czeluści zapomnienia na światło dzienne i do świadomości ludzi wydobywa postać Żołnierza Wyklętego naszego Pogranicza syn bohatera. Tym samym czyni to w kolejne ważne rocznice wydarzeń historycznych związanych z dziejami podziemia antykomunistycznego na naszych ziemiach.

Przedstawienie postaci Jana Żurka „Groźnego”, żołnierza poakowskich oddziałów Stanisława Panka ps. „Rudy”, a później KWP Alfonsa Olejnika ps. ,,Babinicz”, jest przełomowe. Do tej pory mieliśmy bowiem tylko drobne relacje, wywiady, krótkie sprawozdania i opracowania oraz tony dokumentów sporządzonych przez funkcjonariuszy UB, KBW czy MO. Teraz pojawia się niezwykła i ważna książka opowiadająca o losach ludzi naszej Małej Ojczyzny w połowie XX w., a zarazem dzieło, które staje się kolejnym etapem przywracania dobrego imienia Żołnierzom Wyklętym.

Tym bardziej że pojawia się Autor, który zdołał ukazać życie bohatera w pełni. Od urodzin aż do śmierci. Od dorastania, walki, służby, odwagi i poświęcenia po najtragiczniejsze zmagania w okresie panowania reżimu komunistycznego w zniewolonej Ojczyźnie. Ważne jest przede wszystkim to, że książka napisana jest przez syna, który wyrastał na kolanach takiego ojca, z którego trudną historią niedawno postanowił się zmierzyć.

Z pełną odpowiedzialnością piszę, że praca napisana przez Dariusza Żurka o „Groźnym” staje się przełomowa dla poznania historii naszej ziemi, obrazu owego okresu. Jest ona bowiem pierwszym i pełnym wspomnieniem o żołnierzu, odważnym bohaterze tamtego czasu – czasu walki w obronie godność ludzkiej i ponadczasowych wartości. Jest ona niezwykła i barwna, a przy tym również bardzo rzeczowa i dojrzała. Zapoczątkowała na naszym obszarze, w naszym regionie całościowe spojrzenie na losy ludzkie wplątane w zawieruchę i pożogę totalitaryzmu, czas dokonywania trudnych wyborów egzystencjalnych – niekiedy poddawania się, jednak najczęściej odważnego stawania do walki.

To wspaniałe dzieło warte przeczytania, a następnie przemyślenia i dogłębnej analizy. To w końcu książka, która wypełni lukę w poznaniu historii regionu w okresie międzywojnia, a zwłaszcza lat po zakończeniu II wojny światowej. Może stać się pomocą w odszukiwaniu faktów i przygotowaniu argumentów do dyskusji o wyborze wartości, drogi życiowej i postaw ludzkich w skomplikowanych warunkach panujących w państwie czy rodzinie. Praca ta to również opis życia na wsi i w mieście. Najważniejsze, że jest autentyczna, bo z krwi i kości wiosek Pogranicza znad Prosny i miasta Wrocławia.

Jest jak pomost łączący obydwa światy, ten sprzed wojny i ten po jej zakończeniu. Świat miniony, którego już nie ma i nigdy nie powróci, gdzie granice między dobrem a złem były czytelnie określone oraz świat dzisiejszy. To swoista podróż do miejsc już nieistniejących, lecz bardzo ważnych w procesie dziejów historycznych.

Mogę mieć tylko nadzieję, że losy każdego Żołnierza Wyklętego naszego Pogranicza doczekają się kiedyś takiego opracowania. Wszak wszyscy ci żołnierze, którzy oddali swe życie i zdrowie Ojczyźnie, zasługują na najwyższy szacunek i chwałę. Niestety nie zawsze tak jest. Nadal na naszym terenie, tak jak przed laty napisał Zbigniew Herbert, historia o nich głucho milczy!

Zachęcam do przeczytania tej książki, a raczej przepięknego wspomnienia o kimś, kogo się tak bardzo kochało i tak krótko z nim było, ale jednak było, bo przypomnieć należy, że los dla wielu nie był aż taki łaskawy i nie dał im takiej szansy. Nigdy swych ojców nie poznali… Autor miał to szczęście i pięknie się odwdzięczył za ten przekazany dar. Po wielu latach podjął się trudu odczytania i spisania na nowo historii życia żołnierza, który został wyklęty tylko za to, że kochał Ojczyznę, że był patriotą. Syn Dariusz swoją książką Znad Prosny nad Odrę. Żołnierz Wyklęty Jan Żurek ps. „Groźny” oddaje hołd i honor ojcu, a tym samym jego kolegom – „chłopcom z lasu”.

Można też pokusić się o tezę, że Dariusz Żurek wyręcza władzę, która przez lata nie robiła nic, aby upomnieć się o swoich ludzi, aby poznać historię tylu odważnych i dzielnych Wilków z lasów tych ziem. Wieluńskiej, wieruszowskiej, kępińskiej i sycowskiej. A przecież minęło już tyle czasu od kiedy wiadomo, o jaką Polskę walczyli wtedy, przed laty, że to właśnie oni odważyli się być wolni. Znani z nazwiska, imienia swoim sąsiadom z wiosek i miast regionu znad Prosny, Niesobu, Polskiej Wody, Meresznicy, Młyńskiej Wody i Widawy po Odrę. Za tę odwagę, świadomość, pamięć, mądrość, rzetelność i pracowitość raz jeszcze dziękuję!

Gratuluję, Panie Dariuszu, ta książka to wielka sprawa dla wszystkich mieszkańców naszego Pogranicza oraz tych wszystkich czekających na dogodną chwilę, aby móc tak jak Pan zmierzyć się z trudną przeszłością swych rodzin splecioną z losami Ojczyzny.

Iwona Chowańska
IPN Biuro Poszukiwań i Identyfikacji
Prezes Małej Garstki
Przewodnicząca Społecznego Komitetu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
na Obszar Pogranicza Wielkopolski i Dolnego Śląska

 

Film ITP

Prawa autorskie zastrzeżone

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments