Pamięć o Księdzu Bolesławie Stradowskim

W dniu dzisiejszym  (06.04.2017 ) Urząd Gminy Czastary odwiedził Pan Krzysztof Słonina Wójt Gminy Kije oraz Pan Andrzej Żądło – dyrektor „ KASZTELANI:- kijowskiego domu kultury.

 

Gospodarzami spotkania był Wójt Gminy Czastary Pan Dariusz Rejman, Proboszcz Parafii pod wezwaniem Najświętszej Marji Panny w Czastarach ks. Jacek Kalferszt oraz dyr. Gminnego Ośrodka Kultury w Czastarach Aleksandra Ostrycharz.

Wizyta związana była z osobą księdza  Bolesława Stradowskiego, pochodzącego właśnie z Gminy Kije, proboszcza parafii w Czastarach, który to posługę duszpasterską sprawowaną  w latach 1939 -1940 opłacił życiem zastrzelony przez Niemca Fritza Banderowskiego na czastarskiej plebani. Goście odwiedzili Kościół Parafialny w Czastarach gdzie znajduje się pamiątkowa tablica oraz ostateczne miejsce pochowku Księdza Stradowskiego na Cmentarzu Parafialnym w Czastarach. Władze samorządowe i kościelne Gminy Kije  pragną pierwszego maja uczcić pamięć Księdza Bolesława Stradowskiego odsłaniając pamiątkową tablicę w miejscowości której pochodził bohaterski kapłan.

……  „  Trumna dla proboszcza.

    Około 6 rano 21 maja 1940 r. do pokoju proboszcza wtargnęło czterech uzbrojonych Niemców. W tym samym czasie czastarski wójt otrzymał rozkaz dostarczenia w ciągu pół godziny drewnianej skrzyni o wymiarach 150 na 60 cm, z prostym deklem i niedobitymi na rogach gwoździami. Zaufany człowiek miał czekać ze skrzynią przed posterunkiem na dalsze rozkazy. Około 7.30 na plebanii rozległy się trzy strzały. Ci, którzy je słyszeli, domyślili się od razu, że zamordowano księdza. Wkrótce jeden z policjantów wybiegł ze środka i zabrał od woźnicy pakę, z którą wrócił na plebanię. Niemcy wepchnęli ciało kapłana do skrzyni, zabili gwoździami,i i załadowali na wóz. Przywołano woźnicę i rozkazano mu jechać na cmentarz. Dwóch uzbrojonych zbirów szlo pieszo za wozem, a z prowizorycznej trumny zbitej naprędce z nieoheblowanych desek ściekała niezakrzepła jeszcze krew……1”

1 fragment artykułu „ Przeznaczeni na zagładę”  Nasza Arka nr 4 z 2015 roku ( dane pochodzą z archiwum parafii w Czastarach )

http://czastary.sugar3.pl/

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Czastary, Historia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments