O konsultacjach społecznych w Gminie Wieruszów

W gminie Wieruszów od pewnego czasu ruszył proces zmian nazw ulic lub nadania innych nazw ulicom, rondom, placom. Zmiany te wprowadzane są w życie na podstawie podjętych uchwał Rady Miejskiej.

 

 

Burmistrz Wieruszowa na mocy ustawy o samorządzie gminnym oraz uchwały Rady Miejskiej w Wieruszowie XX/146/2016 z dnia 25 lutego 2016 zarządza w tym temacie konsultacje społeczne. Konsultacje dotyczące wspomnianych zmian nie są obligatoryjne a wynik konsultacji choć jest brany pod uwagę nie jest wiążący w tym przypadku dla Rady Miejskiej.

Uczestnicząc w obradach stałych komisji Rady Miejskiej już kiedyś przy okazji dyskutowania w temacie nadania nazwy ulicy zwracałem uwagę burmistrzowi i radnym, że sposób przeprowadzanych konsultacji jest mało efektywny. Wyżej wspomniana uchwała daje dużo możliwości, aby skuteczność a przede wszystkim ilość biorących w nich udział był znacznie większy. Trudno mówić o efektywnych konsultacjach i na ich bazie podejmowania decyzji, gdy bierze w nich udział np. tylko trzech mieszańców w lepszych przypadkach kilkunastu. Moim zdaniem nikomu nie chce się specjalnie iść do Urzędu Miejskiego aby wypełnić ankietę a i terytorium konsultacji można ograniczyć obejmując nim zainteresowanych problemem mieszkańców. Ostatnimi czasy burmistrz deklarował osobiste dostarczanie książek z biblioteki dla chętnych poczytania sobie, może by tak zadeklarował się, aby przy okazji osobiście dostarczyć ankietę? Samą ankietę należałoby skonstruować tak aby nie były możliwe takie przypadki jak opisane poniżej.

Bo ostatnimi czasy powstał jeszcze ciekawszy precedens a przedstawia je poniższy dokument skierowany do radnych na obrady komisji.

Wyniki konsultacji społecznych z mieszkańcami Gminy Wieruszów w sprawie nadania nazwy rondu położonemu w mieście Wieruszowie, w ciągu ulicy Bursztynowej ( przy ZUS).

Konsultacje społeczne, w których mogli brać udział i wyrazić swoją opinię co do sposobu rozstrzygnięcia sprawy mieszkańcy Gminy Wieruszów zostały przeprowadzone w okresie od 27 kwietnia 2017 roku do 15 maja 2017 roku. Konsultacje odbyły się w formie badań ankietowych, a celem konsultacji było uzyskanie opinii i uwag mieszkańców odnośnie nadawanej nazwy rondu położonemu w ciągu ulicy Bursztynowej w Wieruszowie. Proponowana nazwa ronda to „Ks. mjr Szczepana Walkowskiego”.

W konsultacjach uczestniczyło 16 mieszkańców Gminy Wieruszów.

Na zadane w ankiecie pytanie: czy akceptuje Pan/Pani nadanie rondu położonemu w ciągu ul.

Bursztynowej w Wieruszowie, obręb Wieruszów nazwy „Ks. mjr Szczepana Walkowskiego” – 4 osoby udzieliły odpowiedzi: TAK

– 12 osób udzieliło odpowiedzi : NIE, równocześnie wskazując, jako proponowanego przez siebie patrona ronda „Kacpra Owczarskiego”.

Stanowisko Burmistrza:

Burmistrz Wieruszowa zdecydował się na powtórne przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie nadania nazwy rondu położonemu w Wieruszowie w ciągu ulicy Bursztynowej.

W związku z małą liczbą mieszkańców gminy uczestniczących w konsultacjach oraz wskazaniem przez większość ankietowanych, jako kandydata na patrona ronda mieszkańca Wieruszowa, Pana Kacpra Owczarskiego, Burmistrz postanowił wystąpić do Pana Kacpra Owczarskiego z zapytaniem czy wyraża zgodę na ustanowienie go patronem ronda oraz, w przypadku wrażenia zgody, przedstawienie swojej biografii i wskazanie zasług dla Wieruszowa.

W tej zaistniałej sytuacji, jeżeli Rada Miejska zaakceptuje ten wynik i rondo otrzyma patrona im. „Kacpra Owczarskiego” powstanie nowy precedens, który może spowodować, że teraz każdy z mieszkańców gminy będzie chciał być patronem jakieś ulicy czy ronda.

Nie znam osobiście pana Kacpra Owczarskiego, ale z całym szacunkiem do jego osoby podziwiam fakt bezlitosnego obnażenia metody przeprowadzania konsultacji, wręcz jej jakby ośmieszenia i gratuluję skuteczności.

Jednak, aby przybliżyć panu Kacprowi Owczarskiemu postać jego rywala o nadanie patronatu dla ronda dedykuję szczególnie Jemu artykuł zamieszczony powyżej, autorstwa Władysława Ryszarda Szeląga – Prezesa Zarządu Towarzystwa Historycznego im. Szembeków w Warszawie przypominający w pewnym zarysie postać Ks. mjr Szczepana Walkowskiego.

E. Tomaszek

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
luis2
6 lat temu

to chyba jakiś psikus bo normalnemu człowiekowi w głowie nie mieści się aby ludzie nie zagłosowali na zasłużonego dla ojczyzny i miasta postaci , najlepiej ponazywajcie te ulice i ronda waszymi nazwiskami a my wyborcy przyjrzymy się temu bałchwalstwu

Anonimowo
6 lat temu

Aby zmienić nazwę ulic wystarczyły by konsultacje z ludźmi którzy znają historię Wieruszowa a jest ich kilku i mogli by burmistrzowi i radzie doradzić.