Oddano Hołd poległym w Śremie

W piątkowy wieczór 20 października 2017 r.  jak co roku, w Śremie oddano hołd synom Ziemi Śremskiej, którzy 78 lat temu zostali rozstrzelani, w tym ks. Antoni Rzadki pochodzący z Mirkowa, gm. Wieruszów, pow. wieruszowski..

 

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele farnym pw. Wniebowzięcia NMP, której przewodniczył ks. prałat Marian Brucki proboszcz parafii i dziekan dekanatu śremskiego. W  Koncelebrze brał udział także ks. kan Karol Galewski dziekan dekanatu wieruszowskiego i proboszcz parafii Nawiedzenia NMP w Wieruszowie-Podzamczu oraz ks. kan Jan Bednarek kapelan sióstr „Antoninek” z Mirkowa.

Po Mszy świętej na cmentarzu parafialnym, nad zbiorową mogiłą ofiar odmówiono modlitwę w intencji rozstrzelanych. Na grobie ofiar egzekucji złożono kwiaty i zapalono znicze pamięci. Po nabożeństwie odbył się uroczysty przemarsz na Rynek w Śremie pod pomnik rozstrzelanych 20 października 1939 r.

Uroczystość na Rynku w Śremie rozpoczęto od odśpiewania hymnu Polski oraz wciągnięcia Flagi Państwowej na maszt. Następnie przemówił Adam Lewandowski Burmistrz Śremu, który przywołał tragiczną historię ludzi męczenników śremskich.

Następnie odczytano Apel Poległych, wymieniając nie tylko ofiary mordu na śremskim rynku, lecz również osoby, które zginęły pod Smoleńskiem  10 kwietnia 2010 roku. Harcerze ZHP zapalili znicze, a przybyłe delegacje złożyły kwiaty, w tym Towarzystwo Historyczne „Arsomium” z Wieruszowa, wierni parafii Nawiedzenia NMP i mieszkańcy  Mirkowa, a kompania honorowa Wojska Polskiego – Kompania Honorowa 6 Batalionu Dowodzenia Sił Powietrznych oddała salwę honorową.

Wszyscy przybyli na uroczystość mogli zobaczyć spektakl pt. „Pamięć” – impresje teatralną wykonaną przez teatr Akt z Warszawy.

Oprawę muzyczną uroczystości patriotycznych przygotowała Orkiestra Towarzystwa Muzycznego im. Mariana Zielińskiego w Śremie,  w asyście licznych pocztów sztandarowych w tym sztandaru ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wieruszowie.

Piotr Kołodziejczyk
Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia, Wieruszów-Podzamcze, Z kraju. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments