Komenda Powiatowa Policji w Wieruszowie – informacje

– KRAJOWA MAPA ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA oraz program „DZIELNICOWY BLIŻEJ NAS ” jako istotny głos dialogu społecznego

17 listopada 2017 roku, pomiędzy godz.10.30 a 13.30 , w sali Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Matejki 22/26 odbędzie się konferencja poświęcona dwóm kluczowym inicjatywom mającym na celu poprawę bezpieczeństwa KRAJOWA MAPA ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA oraz program „DZIELNICOWY BLIŻEJ NAS ” Niemalże równocześnie zorganizowano wojewódzki finał Policyjnej Akademii Bezpieczeństwa. Weźmie w nim udział kilkaset uczniów.
Przedsięwzięcie to ma na celu zaprezentowanie osiągnięć i korzyści po roku funkcjonowania KMZB oraz programu „ Dzielnicowy bliżej nas” nie tylko w aspekcie społecznym ale także współpracy różnych instytucji działających na terenie województwa łódzkiego.

Podczas konferencji zostaną zaprezentowane zalety funkcjonowania takiego narzędzia jak Krajowa mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, które wykorzystywane jest w profilaktyce, analizie zagrożeń oraz przygotowaniu pracy dzielnicowych jako policjantów tzw. pierwszego kontaktu.
Równolegle w godzinach od 9.30 do 13.00 na terenie MOSiR przy ul. Małachowskiego 5/7 w Łodzi odbędzie się finał wojewódzki Policyjnej Akademii Bezpieczeństwa. W tej części udział weźmie ponad 400 dzieci i młodzieży z całego województwa łódzkiego. Rywalizować będą w teście sprawności fizycznej, teście wiedzy o bezpieczeństwie oraz konkursie na najlepszą drużynę kibicującą.

– Tragiczny wypadek drogowy na ulicy Bolesławieckiej w Wieruszowie

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku drogowego do którego doszło 15 listopada 2017 roku na ulicy Bolesławieckiej w Wieruszowie w którym śmierć poniósł 66- letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach.

Do tragicznego w skutkach wypadku drogowego doszło 15 listopada 2017 roku tuż po godzinie 6:00 na ulicy Bolesławieckiej w Wieruszowie. Według wstępnych ustaleń, kierujący samochodem osobowym marki Peugeot Partner, 66 – letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego z nieustalonych do chwili obecnej przyczyn, na prostym odcinku drogi stracił panowanie nad kierowanym pojazdem w wyniku czego uderzył w oznakowanie wysepki rozdzielającej pasy ruchu. W wyniku wypadku 66 – latek poniósł śmierć na miejscu. Na polecenie Prokuratora pojazd i zwłoki denata zabezpieczono do badań. Policjanci wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia. Czynności nadzorowane są przez Prokuraturę Rejonową w Wieluniu. Ruch pojazdów w miejscu wypadku odbywał się bez utrudnień.

W trosce o bezpieczeństwo na drodze policja apeluje: Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze o zachowaniu bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego oraz udzielaniu pierwszeństwa przejazdu. Pamiętajmy także o obowiązkowym oświetleniu i oznaczeniu unieruchomionego pojazdu oraz o kierowaniu pojazdami w dobrej kondycji psychofizycznej, po dostatecznym wypoczynku. Pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie oraz o nie przecenianiu własnych umiejętności podczas kierowania pojazdami. Apelujemy również do rodziców i opiekunów o sprawowanie właściwej opieki nad dziećmi, niepełnosprawnymi, oraz osobami w podeszłym wieku.

– Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

W tym roku Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych przypadł w niedzielę 19 listopada 2017 roku. Obchody stanowiły wyraz pamięci o wszystkich poszkodowanych w wypadkach oraz ich najbliższych.
Wypadki drogowe są problemem globalnym. Codziennie na świecie w wyniku wypadków drogowych poszkodowanych jest 140 tys. osób. Spośród nich ponad 3 tys. umiera, a około 15 tys. już nigdy nie odzyska pełnej sprawności.
Wspominanie ofiar wypadków drogowych ma już długą tradycję. Po raz pierwszy Dzień Pamięci był obchodzony w 1993 roku z inicjatywy kilku stowarzyszeń, w tym Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych – FEVR. Inicjatywę tę poparł również Papież Jan Paweł II polecając w tym dniu modlitwom wiernych ofiary wypadków i ich rodziny. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada, jako Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych (Word Day of Remembrance for Road Cash Victims).

W dobie ciągłego rozwoju motoryzacji problem wypadków drogowych staje się coraz bardziej dostrzegalny zwłaszcza, że liczba samochodów na świecie przekroczyła 1,1 miliarda i wciąż rośnie. W raporcie banku Światowego na temat wypadków drogowych dostrzega się, że użytkownicy dróg na całym świecie są nierównomiernie chronieni. Ryzyko śmierci zależy w dużej mierze od tego, gdzie ludzie żyją i w jaki sposób poruszają się po drogach. Nadal występują duże różnice między krajami o wysokich dochodach, średnich i niskich. Najniższe wskaźniki śmiertelności na mieszkańca występują w Europie, najwyższe zagrożenie życia w ruchu drogowym jest w Afryce, gdzie w wypadkach ginie 26,6 osób na 100 tys. mieszkańców. W skali wszystkich badanych krajów 49 proc. ofiar wypadków to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego.
Wypadki drogowe generują również ogromne koszty społeczne (rehabilitacja, opieka zdrowotna, szkody materialne itp.). W Polsce straty z tytułu wypadków drogowych i kolizji w 2015 roku wyniosły 3% PKB, w tym koszty wypadków drogowych – 2% PKB.

Główne uroczystości obchodów Dnia Pamięci w Polsce od kilku lat odbywają się w Zabawie koło Tarnowa w Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny, jak również przy pomniku ofiar wypadków i katastrof komunikacyjnych oraz przemocy „Przejście”, który powstał jako miejsce upamiętnienia tych, którzy zginęli w wypadkach oraz miejsce spotkań i terapii ich rodzin. Jej organizatorami są parafia p.w. Trójcy Przenajświętszej – Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny wraz ze Stowarzyszeniem i Fundacją Przejście, Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Instytut Transportu Samochodowego oraz Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Biuro Ruchu Drogowego KGP

– Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz program „Dzielnicowy bliżej nas” jako istotny głos dialogu społecznego

17 listopada 2017 roku, w sali Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Matejki 22/26 odbyła się konferencja poświęcona dwóm kluczowym inicjatywom mającym na celu poprawę bezpieczeństwa KRAJOWA MAPA ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA oraz program „DZIELNICOWY BLIŻEJ NAS ”. Niemalże równocześnie zorganizowano wojewódzki finał Policyjnej Akademii Bezpieczeństwa. Wzięło w nim udział kilkaset uczniów.

Wśród zaproszonych przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi insp. Andrzeja Łapińskiego osób mieliśmy zaszczyt gościć posłów na Sejm RP Waldemara Budę, Tadeusza Wożniaka, Roberta Telusa i Piotra Polaka. W imieniu poseł Joanny Kopcińskiej wystąpiła dyrektor biura poselskieho Sylwia Grzeszczak natomiast w imieniu Arcybiskupa Metropoloity Łodzkiego – kanclerz kurii archidiecezjalnej ks. Zbigniew Tracz. W tym zacnym groznie znalazł się także Dziekan Wydziału Zarządzania UŁ prof.dr hab. Tomasz Czapla dzięki, któremu moglismy zorganizować to spotkanie w obiekcie uczelni.

Przedsięwzięcie to miało na celu zaprezentowanie osiągnięć i korzyści po roku funkcjonowania KMZB oraz programu „ Dzielnicowy bliżej nas” nie tylko w aspekcie społecznym ale także współpracy różnych instytucji działających na terenie województwa łódzkiego. których przedstawiciele także wzięli udział w konferencji.
Podczas kolejnych wystąpień zostały przedstawione zalety funkcjonowania takiego narzędzia jak Krajowa mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, które wykorzystywane jest w profilaktyce, analizie zagrożeń oraz przygotowaniu pracy dzielnicowych jako policjantów tzw. pierwszego kontaktu.

Podinsp. Radosław Malanowski z Wydziału Prewencji KWP w Łodzi omówił prezentację ” Efektywny dialog ze społeczeństwem – ewaluacja, mozliwości i przyszłość. Jako kolejny prelegent głos zabrał podinsp. Arkadiusz Stawiarski z Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie. Obrazowo pokazał przykłady działań dzielnicowych , w których pomysłowość i otwartość na kontakt okazały sie kluczem do rozwiązania konkretnych problemów społecznych.

Podinsp. Dariusz Kurek z Komendy Powiatowej Policji w Brzezinach wskazał na to jak ważnym narzędziem jest KMZB w poprawie infrastruktury drogowej.
Asp. Sztab. Paweł Lesiak z Komendy Powiatowej Policji w Rawie Mazowieckiej zainteresował słuchaczy prezentacja pod tytyłem Każdy Może Zostać Bohaterem.

Asp. Sztab. Damian pawlak z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie pokazal jak efektywnie wykorzystywana jest KMZB przy działaniach rewitalizacyjnych miasta i gminy.
Pani Judyta Fiedlin z Centrum Europejskiego w Natolinie wskazał na oczekiwania społeczeństw Polski i wybranych krajów UE w zakresie bezpieczeństwa pokazując KMZB jako przykład tzw. dobrych praktyk w Europie.
Przy eliminacji zagrożeń bardzo ważna jest współpraca róznych służb. Takim przykładem jest kooperacja Policji i Straży Miejskiej. Na przykładzie Łodzi tę współprace omówiła podinsp. Violetta Gawron z Komendy Miejskiej Policji oraz Katarzyna Chodak ze Straży Miejskiej w Łodzi .

St. asp. Sławomir Szymański z KPP w Sieradzu wraz z przedstawicielką Spółdzielni Mieszkaniowej w Sieradzu pokazał , że dzielnicowy może być głosem mieszkańców w sprawie bezpieczeństwa i skutecznie realizować ich oczekiwania w tym zakresie.

Funkcjonariusz Słuzby Ochrony Kolei wraz z podinsp. Sławomirem Wilenczyc z KPP dla powiatu łodzkiegp-wschodniego omówił działania pod hasłem „Przejazd do życia” poprawiające bezpieczeństwo na terenach kolejowych.
Wystąpienie naukowe przedstawił dr hab. Artur Gruszczak z Uniwersytetu Jagiellońskiego /Centrum Europejskie w Natolinie/. Poświęcone one było Roli ośrodków konsolidacji danych w skutecznym wdrożeniu modelu community policing.
Wszyscy uczestnicy konferencji otrzynali certyfikaty. Była to także doskonła okazja do wyróżnienia przez KWP w Łodzi dwóch funkcjonariuszy z KPP w Opocznie, który uratowali życie dziecka. Brawa na stojąco od calego gremium było wyrazem szczerego uznania.

PATRONAT MEDIALNY NAD KONFERENCJĄ OBJĘŁY POLSKIE RADIO ŁÓDŹ ORAZ TVP ŁODŹ – DZIĘKUJEMY!

Równolegle w godzinach od 9.30 do 13.00 na terenie MOSiR przy ul. Małachowskiego 5/7 w Łodzi odbył się finał wojewódzki Policyjnej Akademii Bezpieczeństwa. W tej części udział wzięło ponad 400 dzieci i młodzieży z całego województwa łódzkiego. Rywalizowały będą w teście sprawności fizycznej, teście wiedzy o bezpieczeństwie oraz konkursie na najlepszą drużynę kibicującą. /RELACJA WKRÓTCE/

Przypomnijmy : 14 września 2016 r. uruchomiono na terenie województwa łódzkiego Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Aplikacja ta stanowi doskonałe narzędzie, które w znacznym stopniu wpływa pozytywnie na stan bezpieczeństwa i porządku publicznego naszego garnizonu. Dzięki funkcjonowaniu KMZB łódzka Policja otrzymuje szereg sygnałów przekazywanych przez mieszkańców regionu, które następnie wykorzystywane są podczas dyslokowania sił i środków oraz zadaniowania funkcjonariuszy.

Łącznie, od początku funkcjonowania mapy, naniesiono w kraju 542 873 zagrożenia, w tym 38 725 zjawisk odnotowano na terenie województwa łódzkiego. Policjanci naszego garnizonu weryfikując zgłoszenia za pośrednictwem aplikacji potwierdzili 14 627 zagrożeń. Głównie dotyczyły one obszarów związanych ze spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych, przekraczaniem dozwolonej prędkości oraz nieprawidłowym parkowaniem. Dzięki zaangażowaniu policjantów podejmujących odpowiednie działania wyeliminowaliśmy ponad 2 180 negatywnych zjawisk zaistniałych w naszym województwie, co stanowi 14,9 % wszystkich potwierdzonych zgłoszeń i plasuje nas na 2 miejscu w kraju (średnia krajowa wynosi 6,3 %).

Rozwiązywanie zdiagnozowanych dzięki mapie problemów często wymaga również nawiązania współpracy międzyinstytucjonalnej mającej na celu wzajemne podejmowanie działań zmierzających do niwelowania występujących na danym terenie zagrożeń. Należy podkreślić, iż są to zagrożenia najbardziej uciążliwe i dotkliwe dla społeczeństwa, głównie związane ze spożywaniem alkoholu w miejscach niedozwolonych, przekraczaniem prędkości, nieprawidłowym parkowaniem czy niewłaściwą infrastrukturą drogową.

Z przekazanych, przez jednostki KMP/KPP garnizonu łódzkiego, informacji wynika, że rzetelne zweryfikowanie wskazanych zagrożeń oraz reakcja Policji, a także podejmowanie wzajemnych przedsięwzięć włączających inne instytucje czy podmioty działające na rzecz bezpieczeństwa przynoszą wymierne efekty w postaci zlikwidowania zgłaszanych przez Internautów problemów. We wszystkich powiatach dzięki współpracy z zarządcami dróg wielokrotnie podkreślano sukcesy związane np. z usunięciem czy zmianą nieprawidłowego oznakowania, doświetlenia drogi bądź też naprawę zniszczonej nawierzchni jezdni. Jako przykład takich działań można wskazać m.in.:
• KPP w Bełchatowie, gdzie wystąpienia kierowane do instytucji pozapolicyjnych przyczyniły się do:
• naprawy złej nawierzchni drogi gminnej w m. Zdzieszulice Dolne, Janów i Osina (wystąpienie kierowane do UG w Bełchatowie i UG w Klukach);
• wyznaczenia dodatkowych miejsc parkingowych przy blokach 137 i 144
na os. Dolnośląskim (wystąpienie kierowane do Starostwa
Powiatowego w Bełchatowie);
• uzupełnienia bądź zmiany oznakowania w m. Grudna droga W-483,
przy ul. Kolejowej w Bełchatowie czy na os. Budowlanych (wystąpienia kierowane do Rejonu Dróg Wojewódzkich, UM Bełchatów),
• KPP w Pabianicach, gdzie m.in.:
• nawiązano współpracę m.in. z Pabianickim Centrum Psychiatrycznym prowadzącym programy adresowane do osób spożywających alkohol, środki odurzające lub substancje psychoaktywne (dopalacze). Osoby przebywające w miejscach zagrożonych wskazanych w KMZB które zażywają w/w używki są informowane o przedmiotowych programach oraz przekazywane są im ulotki PCP w Pabianicach,
• wyeliminowano zagrożenie dotyczące braku oznakowania miejsca niebezpiecznego na drodze. Po otrzymaniu zgłoszenia naniesionego na KMZB funkcjonariusze WRD KPP w Pabianicach dokonali weryfikacji i potwierdzenia braku oznakowania we wskazanym miejscu ( znak A-3 niebezpieczne zakręty pierwszy w prawo ). Powyższa informacja została przekazana Starostwu Powiatowemu w Pabianicach Wydział Dróg i Mostów. W dniu 23.08.2017 roku funkcjonariusz WRD KPP w Pabianicach potwierdził iż przedmiotowy znak został postawiony we wcześniej wskazanym miejscu, co znacznie poprawiło bezpieczeństwo przejazdu tego odcinka drogi.
• Komenda Powiatowa Policji w Rawie Mazowieckiej – osiągnięcie pod kątem środków odurzających.
W dniu 26.10.2016.r na KMZB naniesione zostało zagrożenie zaistniałe
w Rawie Mazowieckiej przy ul. Wyszyńskiego 4, pn. „używanie środków psychotropowych”. Osoba była podejrzewana o używanie środków odurzających oraz ich rozprowadzanie. Zagrożenie z dn. 26.10.2016r. roku nie potwierdziło się jednakże funkcjonariusze KPP Rawa Mazowiecka podjęli czynności operacyjne dot. w/w osoby co skutkowało zatrzymaniem w dniu 21.09.2017r.

Opis zdarzenia: W dniu 21 września 2017 roku policjanci z wydziału kryminalnego rawskiej komendy uzyskali informację wskazującą na przewożenie znacznych ilości narkotyków. Jeszcze tego samego dnia, wraz z patrolem ruchu drogowego, przy wsparciu ze strony funkcjonariuszy z komendy wojewódzkiej w Łodzi, którzy zajmują się zwalczaniem przestępczości narkotykowej zaplanowali działania na trasie S-8. Około godziny 16.00 zauważyli jadącą z dużą prędkością toyotę land cruiser na rawskich tablicach rejestracyjnych. Na jednej z ulic Rawy pojazd został zatrzymany do kontroli. Kierującym okazał się 32-latek. Nie notowany wcześniej przez policję rawianin. Za oparciem siedzenia użytkowanej przez niego toyoty policjanci zauważyli dużą torbę podróżną. Przewoził w niej foliowe torby z marihuaną o wadze 6 kilogramów. Narkotyk wraz z m.in. pałką teleskopową ujawnioną w aucie został zabezpieczony do dalszych badań. Idąc dalej tym tropem kryminalni ustali miejsca pobytu 32-latka na terenie Rawy. W garażu, w kanale ujawnili worek a w nim 12 dilerek z podejrzaną substancją o łącznej wadze 12 kilogramów, a także dwie wagi elektroniczne. Dodatkowo uwagę policjantów wzbudziła niebieska lampa błyskowa tzw. kogut. W mieszkaniu 32-latka funkcjonariusze znaleźli kolejne dilerki z białymi kryształkami. Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Rawie Mazowieckiej zastosował wobec mężczyzny tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

• KMP w Łodzi, gdzie dzielnicowi III komisariatu Policji w Łodzi podczas sprawdzania miejsc zagrożonych zaznaczonych na KMZB zatrzymali 37-letniego łodzianina posiadającego niedozwolone środki odurzające.
Opis zdarzenia: 13 listopada 2017 roku mundurowi ruszyli w teren, aby zweryfikować zagrożenie wskazane przez łodzian w aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Na wirtualnej mapie mieszkańcy określili teren, gdzie może dochodzić do sprzedaży i zażywania środków odurzających. Na efekty pracy policjantów nie trzeba było długo czekać. Dzielnicowi wylegitymowali mężczyznę, który siedział w aucie i na ich widok zaczął się nerwowo zachowywać. Zapytany przez policjantów co tu robi, unikał odpowiedzi. Po skontrolowaniu 37-latka okazało się, że miał przy sobie marihuanę i amfetaminę. Nie umiał też racjonalnie wytłumaczyć jak wszedł w posiadanie narkotyków. Mężczyzna został zatrzymany a nielegalne środki zabezpieczono do dalszych badań.

Wszystkie wymienione wyżej przedsięwzięcia zmierzające i przyczyniające się do likwidacji zagrożeń zasygnalizowanych przez mieszkańców województwa łódzkiego dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa niewątpliwie przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa na naszym obszarze. Działania te pozwalają budować pozytywny wizerunek Policji jako instytucji dbającej o szeroko rozumiane bezpieczeństwo, w tym tak ważne dla każdego obywatela bezpieczeństwo lokalne, a więc najbliższego otoczenia, w którym funkcjonujemy na co dzień.

– Apel – oznacz swoją nieruchomość

apelujemy i przypominamy właścicielom i zarządcom nieruchomości o umieszczenie na budynkach tabliczki z numerem porządkowym posesji
W myśl obowiązujących przepisów Ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne właściciele nieruchomości zabudowanych lub inne podmioty widniejące w ewidencji gruntów i budynków, które takimi nieruchomościami władają, mają obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku tabliczki z numerem porządkowym w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o ustaleniu tego numeru. Na tabliczce tej oprócz numeru porządkowego zamieszcza się również nazwę ulicy lub placu a w miejscowościach bez nazwy ulic lub placów albo posiadających ulice lub place bez nazw – nazwę miejscowości. W przypadku gdy budynek położony jest w głębi ogrodzonej nieruchomości tabliczkę z numerem porządkowym umieszcza się również na ogrodzeniu.

Nie oznaczenie nieruchomości może skutkować np. utrudnieniem dla służb ratunkowych, wykonujących czynności służbowe lub z zakresu użyteczności publicznej sprawne zlokalizowanie właściwej nieruchomości.
Nie dopełnienie obowiązku umieszczenia w odpowiednim miejscu albo utrzymania w należytym stanie tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości, nazwą ulicy, placu lub miejscowości w myśl obowiązujących przepisów – Ustawy Kodeks wykroczeń może również skutkować grzywną dla osoby mającej obowiązek oznaczenia nieruchomości.

Opracował :
Oficer Prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments