Swoich żołnierzy wywołujesz dzisiaj Polsko…

Swoich żołnierzy wywołujesz dzisiaj Polsko. Stoją w szeregu na ich czapkach Orzeł lśni. Lalek, Rój, Uskok, Inka i całe niezłomne wojsko.
Bogu pierwsza, poza Nim, przed Tobą nikt…(AN)

 

1 marca 2019 roku po raz dziewiąty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ustawa została chwalona przez Sejm w 2011 roku. To jedno z ostatnich przedsięwzięć ustawodawczych śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Jak co roku przypominamy historię Pani Ireny Taras z m. Szpot k/Opatowa, pow. kępiński-Wspomnienia Ireny Taras-Nawrockiej ps. „Krysia” – łączniczki z oddziału „Otta”.

www.powiatowy.pl

Za sprawą Wydawnictwa Fronda 1 marca 2015 do księgarń trafiła książka Szymona Nowaka „Dziewczyny wyklęte”, w której autor opisał losy 16 młodych dziewczyn biorących czynny udział w walce zarówno w czasie II wojny światowej, jak i później w partyzantce, antykomunistycznym podziemiu.

Perełka, Wanda, Jaga, Krystyna, Jasiek, Marcysia, Czesława, Irena, Blondynka, Siostra Izabela, Lala, Danka, Inka, Sarenka, Dziuńka i Krysia – dzielne, niezłomne dziewczyny, które walcząc o niepodległość Ojczyzny oddały jej młodość, swoje najpiękniejsze lata, wolność, a nawet życie. Szesnaście historii, które dotyczą tego samego tematu. Bóg, Honor, Ojczyzna i Rodzina były najwyższymi wartościami, dla których gotowe były walczyć, oddać życie czy wiele lat spędzić w celi więziennej. Gdy wojna się skończyła, a Polacy wolności nie czuli, dla niektórych z tych dziewcząt walka dopiero się zaczęła. Walczyły czasem z bronią w ręku, czasem przenosząc ” tajne” dokumenty, opatrywały rannych, leczyły, przygotowywały i prowadziły placówki partyzanckie.

Zapraszamy do prześledzenia losów tych dzielnych dziewczyn, do wzięcia udziału w leśnych potyczkach, zaplanowanych akcjach zbrojnych, do poznania trudnych partyzanckich warunków, w jakich działały „Dziewczyny wyklęte” i ich towarzysze z „Oddziałów wyklętych”. Poznajmy ich tragiczne losy, które doprowadziły te odważne dziewczyny do ostatecznego kresu drogi. Dla jednych była to więzienna krata, dla drugich kula wystrzelona przez agentów bezpieki lub pluton egzekucyjny.

2 kwietnia, tuż przed świętami wielkanocnymi doszło do spotkania autora książki Szymona Nowaka z jedną z 16 bohaterek – Ireną Taras pseudonim „Krysia”.
Pan Szymon Nowak zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami przyjechał do naszej Redakcji w wieruszowskim rynku i wspólnie udaliśmy się na Szpot k/Opatowa, w powiecie kępińskim, gdzie mieszka Pani Irena Nawrocka z d. Taras. Jej właśnie jest poświęcony ostatni rozdział książki Pana Szymona Nowaka „Dziewczyny wyklęte”.
Dzięki uprzejmości Wydawnictwu Fronda mogliśmy naszym czytelnikom przedstawić fragment rozdziału poświęconego „Krysi”.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments