Pamiętamy…

Rzeź wołyńska – ludobójstwo[4] dokonane przez nacjonalistów ukraińskich przy aktywnym, częstym wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej wobec mniejszości polskiej byłego województwa wołyńskiego II RP (w czasie wojny należącego do Komisariatu Rzeszy Ukraina), podczas okupacji terenów II Rzeczypospolitej przez III Rzeszę, w okresie od lutego 1943 do lutego 1945.

Ofiarami mordów, których kulminacja nastąpiła w lecie 1943, byli Polacy, w dużo mniejszej skali Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Ormianie, Czesi i przedstawiciele innych narodowości zamieszkujących Wołyń. Nie jest znana dokładna liczba ofiar, historycy szacują[10], że zginęło ok. 50–60 tys. Polaków i w odwecie 2–3 tysiące Ukraińców. Analogiczne ludobójstwo zostało przeprowadzone przez oddziały UPA na terenie Małopolski Wschodniej w pierwszej połowie 1944 roku. (https://pl.wikipedia.org/)
11 lipca 1943 roku nastąpiła kulminacja Zbrodni Wołyńskiej. O świcie 11 lipca 1943 (ok. godz. 3 nad ranem) oddziały UPA dokonały na 99 polskich miejscowości skoordynowanego ataku, głównie w powiatach horochowskim i włodzimierskim, pod hasłem – Śmierć Lachom!

W roku 2011/2012 przeprowadziliśmy kilka rozmów z naocznymi świadkami mordów na ludności polskiej. Osoby te zamieszkiwały w naszym regionie. Przypomnimy jedną z takim rozmów. Artykuł nosi tytuł „Jaśko, to ty żyjesz?”

Kliknij tutaj   http://www.powiatowy.pl/2011/11/jasko-to-ty-zyjesz/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments