Pierwsza Dama Astronomii mieszkała w Łubnicach

Jedna z najwybitniejszych uczonych, Maria Kunicia (Kunitz), Pierwsza Dama Astronomii, wymieniana w źródłach obok Kopernika, Heweliusza czy Keplera, przez 12 lat mieszkała w Łubnicach.

 

Wojna trzydziestoletnia zmusiła Marię Kunic i jej męża Eliasa con Lowena, uznanego matematyka do opuszczenia Świdnicy, gdzie się urodziła 29 maja 1610 r. Ojcem Marii był Henryk Kunitz, doktor medycyny i filozofii. Wyprowadzili się do spokojnej wtedy Polski do wioski Łubnice, niedaleko klasztoru cysterek w Ołoboku w Wielkopolsce. Jako protestancka rodzina znaleźli schronienie u Kseni Zofii Łubieńskiej, u której mieszkali przez 12 lat. Około 1648 r. zamieszkali w Byczynie w rodzinnym mieście Eliasa.

W ostatnim czasie dowiedzieliśmy się, że w Łubnicach mieszkała pierwsza astronomka Europy i świata, Maria Kunitz. Mieszkała tutaj przez 12 lat u Ksenii Zofii Łubieńskiej, następnie wyprowadziła się do Byczyny i tam wraz z mężem prowadzili obserwację, badania astronomiczne. W Byczynie jest jedna z ulic nazywana imieniem Marii Kunitz. Liczne opracowania astronomiczne i korespondencja zgromadzona w Paryżu była do obejrzenia w Świdnicy w Muzeum, ponieważ miejsce urodzenia jest związane właśnie ze Świdnicą. Dostała Honorowe Obywatelstwo Świdnicy, nawet jest jej rzeźba z ławeczką na ulicy w tym mieście. A u nas w Łubnicach mieszkała przez 12 lat. Na podstawie dokumentów, które dotarły do nas możemy stwierdzić, że to wojna trzydziestoletnia zmusiła panią Marię i jej męża do opuszczenia Świdnicy, a protestancka rodzina znalazła schronienie u Ksenii Zofii Łubieńskiej – z dumą przekazała informację Irena Szymanek, Dyrektor Zespołu szkół im. Armii gen. Andersa w Łubnicach.

Maria Kunitia swoje dzieło Urania propitia (Łaskawa lub życzliwa Urania) napisała podczas 12-letniego pobytu w Łubnicach. Zwana „Maria, co patrzyła w niebo” wydała w 1650 r. w Oleśnicy swoje dzieło, które było udoskonaleniem tablic rudolfińskich i przyniosła Marii europejską sławę. Urania propitia zawierała nowe tablice astronomiczne, nowe efemerydy oraz w bardziej jasny i prosty sposób rozwiązywała, korygując wcześniejsze obliczenia „Problem Keplera”, który zagęszczał maksymalnie sfery w trójwymiarowej przestrzeni. Intencje Marii Kunic okazały się w pełni owocne, gdyż astronomii keplerowskiej uczono nie tyle z dzieł Keplera, co właśnie z dzieła Marii Kunic (Cunitia).

Cieszę się, bo patrząc na Łubnice, na jej przeszłość, na historię, należy zauważyć, że nie wszystko jeszcze zostało odkryte i tu ze zdziwieniem wysłuchałem od pani dyrektor właśnie takiego odkrycia, że w Łubnicach mieszkała 12 lat, pani, która jest nazywana Pierwszą Damą astronomii. Jeżeli chodzi odnośnie dalszego postępowania czy promowania myślę, bo to należy uznać, że tego wielkiego astronoma pokazać, że on tu zamieszkiwał, te miejscowość, która miała ogromny wpływ na naukę w zakresie astronomii to tym bardziej myślę, że powinno tutaj powstać jakieś kółko zainteresowania w szkole odnośnie astronomii. Skłaniałbym się nawet do pozyskania środków z UE, myślę, że władze samorządowe będą pozytywnie nastawione na to, żeby zaszczepić w młodzieży zalążek dotyczący astronomii. Pokazanie wspólnie z powiatem Marii Kunitz i jej prac pozytywnie wpłynie na to, że my dostrzegamy te ważne osoby w historii i staramy się zarazić młodzież do poszukiwania takich nowości, czy to związanych z astronomią, czy w innych dziedzinach nauki – mówił Henryk Ciosek, wójt gminy Łubnice.

Jak dowiadujemy się z historii, była to kobieta niezwykła. Zarówno dzięki swoim zainteresowaniom jak i postawie życiowej. Okrzyknięto ją śląska Ateną i najwybitniejszą kobietą – naukowcem od czasów starożytnej matematyczki Hypatii z Aleksandrii. Przypomnijmy, że Amerykanie nazwali jej imieniem krater na Wenus, a ludzie siedemnastowieczni okrzyknęli ją najwybitniejszą kobietą naukowcem i zauważyli, że w niczym, nie ustępuje Heweliuszowi czy Keplerowi.

Uczniowie byli bardzo zaskoczeni tą informacją, że ktoś taki tutaj mieszkał, taka wielka osobowość i my do tej pory żeśmy o tym nie wiedzieli – dodała dyrektor Irena Szymanek.

Ze względu na jej wielkie dokonania nazwano ją Śląską Pallas. Dlatego warto pamiętać o niezwykłe j postaci Marii Kunitz i być dumnym, że mieszkała w Łubnicach, w obecnym powiecie wieruszowskim.

Anna Świegot
fot. wikipedia

Ten wpis został opublikowany w kategorii Łubnice. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments