Działania antykryzysowe w Wielkopolsce

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk zaprezentował dziś rozwiązania w ramach tarczy antykryzysowej będące wsparciem dla wielkopolskich przedsiębiorców i samozatrudnionych.

Podczas konferencji przedstawione zostały także formy wsparcia realizowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz działania firm z regionu korzystających z rządowej pomocy. Gośćmi konferencji byli: Dyrektor I Oddziału ZUS w Poznaniu Dobrochna Bubnowska, członek zarządu Stomil Poznań Cezary Krasodomski, wiceprezes spółki Górecznik Taurus z Przygodzic Łukasz Kierzek oraz starosta kępiński Robert Kieruzal i dyrektor PUP w Kępnie Iwona Rataj.

Tarcza antykryzysowa pozwala korzystać z dofinansowania do wynagrodzeń dla pracowników, jeśli w zakładzie pracy nastąpił przestój ekonomiczny w związku z COVID-19. Tarcza antykryzysowa to także szereg działach w ramach Zakładu Usług Społecznych – wypłata postojowego czy zwolnienie ze składek ZUS. Przedsiębiorcy mogą korzystać również m.in. z pożyczek do 5 tys. zł. Z kolei Tarcza finansowa opiera się na finansowaniu z PFR-u. Tarcza zawiera instrumenty wsparcia nie tylko dla mikrofirm, ale też dla małych, średnich i dużych firm.

– Tarcza antykryzysowa to jeden z najbardziej efektywnych pakietów pomocowych w Europie. Możemy być z tego dumni, że do naszych przedsiębiorców dedykowane są tak duże środki związane z ochroną miejsc pracy oraz innymi działaniami związanymi z koronawirusem – mówił między innymi wojewoda otwierając konferencję prasową.

Największym zainteresowaniem cieszą się pożyczki dla mikroprzedsiębiorców. W skali Wielkopolski to ponad pół miliarda złotych, a całego kraju to liczba ponad 1 mld pożyczek. W Wielkopolsce do tej pory przyznano 110 tys. mikorpożyczek na kwotę 549 mln zł. Wojewoda docenił szybkość rozpatrywania wniosków w powiatowych urzędach pracy na terenie Wielkopolski, m.in. w Czarnkowie, Gostyniu, Jarocinie, Kole, Kępnie, Międzychodzie, Pleszewie, Ostrzeszowie czy Szamotułach. Obsłużono tam niemal 100 proc. wniosków.

– W tej chwili możemy już mówić o dwóch komplementarnych programach – o tak zwanej Tarczy Antykryzysowej oraz zupełnie nowej Tarczy – Tarczy Finansowej. Każda z nich przewiduje inne instrumenty wsparcia dla biznesu, inne też są kryteria, a także inne źródła finansowania. Tarcze są niezależne i będzie można jednocześnie skorzystać z obu form wsparcia – podkreślił wojewoda. Z tarczy finansowej w Wielkopolsce skorzystało 24 tys. firm na kwotę 4 mld zł. Dzięki programowi finansowanemu z Polskiego Funduszu Rozwoju udało się utrzymać 219 tys. miejsc pracy. Wielkopolska jest trzecim największym beneficjentem środków z PFR-u.

Program pomocowy w ramach Tarczy Antykryzysowej jest skierowany do ponad 670 tys. polskich przedsiębiorstw. Dzięki kompetencjom inwestycyjnym i zapleczu finansowemu PFR może efektywnie udostępniać przedsiębiorcom finansowanie na preferencyjnych warunkach, ograniczać skutki spowolnienia w polskiej gospodarce i przyczynić się do powrotu polskich firm na ścieżkę rozwoju.

Tomasz Stube
kierownik oddziału
Mediów i Komunikacji Społecznej
Gabinet Wojewody
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wielkopolska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments