Pierwsza Dama Astronomii mieszkała w Łubnicach

Jedna z najwybitniejszych uczonych, Maria Kunicia (Kunitz), Pierwsza Dama Astronomii, wymieniana w źródłach obok Kopernika, Heweliusza czy Keplera, przez 12 lat mieszkała w Łubnicach.

 

Wojna trzydziestoletnia zmusiła Marię Kunic i jej męża Eliasa con Lowena, uznanego matematyka do opuszczenia Świdnicy, gdzie się urodziła 29 maja 1610 r. Ojcem Marii był Henryk Kunitz, doktor medycyny i filozofii. Wyprowadzili się do spokojnej wtedy Polski do wioski Łubnice, niedaleko klasztoru Cysterek w Ołoboku w Wielkopolsce. Jako protestancka rodzina znaleźli schronienie u Kseni Zofii Łubieńskiej, u której mieszkali przez 12 lat. Około 1648 r. zamieszkali w Byczynie w rodzinnym mieście Eliasa. I tam wraz z mężem prowadzili obserwację, badania astronomiczne.

W Byczynie jest jedna z ulic nazywana imieniem Marii Kunitz. Liczne opracowania astronomiczne i korespondencja zgromadzona w Paryżu była do obejrzenia w Świdnicy w Muzeum, ponieważ miejsce urodzenia Pierwszej Damy Astronomii jest związane właśnie ze Świdnicą. Przyznano jej Honorowe Obywatelstwo Świdnicy, nawet jest jej rzeźba z ławeczką na ulicy w tym mieście.

W naszym regionie, w Łubnicach mieszkała przez 12 lat.  Wojna trzydziestoletnia zmusiła   Marię i jej męża do opuszczenia Świdnicy, a protestancka rodzina znalazła schronienie u Ksenii Zofii Łubieńskiej.

Maria Kunitz swoje dzieło Urania propitia (Łaskawa lub życzliwa Urania) napisała podczas 12-letniego pobytu w Łubnicach. Zwana „Marią, co patrzyła w niebo” wydała w 1650 r. w Oleśnicy swoje dzieło, które było udoskonaleniem tablic rudolfińskich i przyniosła Marii europejską sławę. Urania propitia zawierała nowe tablice astronomiczne, nowe efemerydy oraz w bardziej jasny i prosty sposób rozwiązywała, korygując wcześniejsze obliczenia „Problem Keplera”, który zagęszczał maksymalnie sfery w trójwymiarowej przestrzeni. Intencje Marii Kunic okazały się w pełni owocne, gdyż astronomii keplerowskiej uczono nie tyle z dzieł Keplera, co właśnie z dzieła Marii Kunic (Cunitia).

Jak dowiadujemy się z historii, była to kobieta niezwykła. Zarówno dzięki swoim zainteresowaniom, jak i postawie życiowej. Okrzyknięto ją śląską Ateną i najwybitniejszą kobietą – naukowcem od czasów starożytnej matematyczki Hypatii z Aleksandrii. Przypomnijmy, że Amerykanie nazwali jej imieniem krater na Wenus, a ludzie siedemnastowieczni okrzyknęli ją najwybitniejszą kobietą naukowcem i zauważyli, że w niczym, nie ustępuje Heweliuszowi czy Keplerowi.

Zainteresowani byli bardzo zaskoczeni tą informacją, że ktoś taki tutaj mieszkał, taka wielka osobowość. Redakcja ITP i powiatowy.pl kilka lat temu, jako pierwsza posiadła informacje, że Pierwsza Dama Astronomii mieszkała w Łubnicach. A to dzięki ówczesnej  dyrektor ZS w Łubnicach Pani Ireny Szymanek, która podzieliła się tą wspaniałą informacją z red. Anną Świegot.

Ze względu na jej wielkie dokonania nazwano ją Śląską Pallas. Dlatego warto pamiętać o niezwykłe j postaci Marii Kunitz i być dumnym, że mieszkała w Łubnicach, w obecnym powiecie wieruszowskim.

 

 

 

 

fot. wikipedia

Ten wpis został opublikowany w kategorii Łubnice. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments