Łódzkie – Na zawsze w naszej pamięci

Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber oraz wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński uczcili 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej.

Ze względu na ścisły reżim sanitarny i obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, uroczystości miały skromny charakter. Grzegorz Schreiber oraz Tobiasz Bocheński złożyli wieńce przed Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej przy łódzkiej bazylice archikatedralnej pw. św. Stanisława Kostki oraz pod obeliskiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Zduńskiej Woli.

Kwiaty pod pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej  w Łodzi złożył także szef łódzkiej „Solidarności” Waldemar Krenc.

Na grobie tragicznie zmarłej adwokat Joanny Agackiej-Indeckiej na Starym Cmentarzu w Łodzi, kwiaty złożył wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk.

Obchody związane z 11. rocznicą katastrofy odbyły się także w regionie. Na grobie generała Tadeusza Buka na cmentarzu komunalnym w Spale, kwiaty złożył wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba.

Przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego, Iwona Koperska wraz z posłem PiS Pawłem Rychlikiem złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej przy kościele pod wezwaniem Św. Filipa i Jakuba w Skomlinie.

Jedenaście lat temu w katastrofie samolotu TU-154M zginęło 96 osób, w tym Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński z małżonką, elity polityczne, wojskowe i kościelne.

Z regionem łódzkim związani byli: mecenas Joanna Agacka-Indecka z Łodzi, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej w latach 2007-2010; pochodząca z Przedborza posłanka Jolanta Szymanek-Deresz; generał dywizji Tadeusz Buk, mieszkający w Spale dowódca Wojsk Lądowych RP; generał broni Andrzej Błasik, pochodzący z Poddębic dowódca Sił Powietrznych RP; oraz ksiądz Roman Indrzejczyk, urodzony w Żychlinie kapelan Prezydenta RP i rektor kaplic prezydenckich w latach 2005–2010.

Polska delegacja leciała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Samolot wystartował z warszawskiego lotniska tuż przed 7.30. Leciał do Smoleńska. O 8.41 TU-154M rozbił się w pobliżu lotniska Smoleńsk-Siewiernyj. Zginęli wszyscy znajdujący się na pokładzie: 89 członków delegacji i 7 osób załogi.

Urząd Marszałkowski w Łodzi

zdjęcia: Adam Staśkiewicz, Sebastian Sołtyszewski, Piotr Wajman

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Łódzkie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments