[Łubnice] Wycieczka szkolna do Oświęcimia i Wadowic

11 czerwca 2021 roku uczniowie starszych klas Szkoły Podstawowej im. Armii gen. Andersa w Łubnicach wraz z opiekunami – nauczycielami i rodzicami – uczestniczyli
w wycieczce szkolnej do Oświęcimia i Wadowic.

 

Pierwszym punktem jednodniowej wyprawy było muzeum Auschwitz-Birkenau. Zwiedzanie obozu to prawdziwa lekcja historii. Nasze serca drżały, kiedy patrzyliśmy na pozostałości dowodów okrutności człowieka wobec bliźniego. Tego nie da się opisać, to trzeba przeżyć. Zapalając znicz pod ścianą straceń, oddaliśmy hołd zamordowanym. Około godziny 13.00 przejechaliśmy z przewodnikiem do muzeum Birkenau. Jednakże pobyt tutaj został skrócony ze względu na warunki pogodowe.

Wadowice przywitały nas słońcem. Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II to niesamowite miejsce, które nie tylko pozwala poznać lub odkryć na nowo życie, działalność i nauczanie Człowieka, który zmienił oblicze współczesnego świata, ale też zabiera zwiedzających w podróż w czasie, dotykając najnowszej historii Polski. Zwiedzanie Wadowic uwieńczyła wizyta w cukierni oraz słynne, pyszne kremówki.

Pełni wrażeń i niesamowitych wspomnień wróciliśmy szczęśliwie do Łubnic.
14 czerwca 2021 uczniowie klas VII i VIII Szkoły Podstawowej w Łubnicach w ramach lekcji biologii i realizacji zadań Szkolnego Koła LOP zwiedzili oczyszczalnię ścieków w Łubnicach. Obiekt ten obsługuje całą naszą gminę. Uczniowie przeprowadzili wywiad z panem konserwatorem- Julianem Setlakiem na temat metod i procesów zachodzących podczas oczyszczania ścieków.

Uczniowie, podczas tej wycieczki, utrwalili wiadomości  z ekologii i ochrony środowiska. Wzbogacili swoją wiedzę na temat wymagań życiowych organizmów obserwując, w jaki sposób natlenowanie ścieków wpływa na namnażanie się bakterii tlenowych a niszczy te, które powodują procesy gnilne, czyli bakterie beztlenowe. Jest to proces bardzo istotny w każdej oczyszczalni ścieków działającej w systemie aerobowym.

Oprócz metod biologicznych oczyszczania ścieków działają systemy oczyszczania mechanicznego, które usuwają składniki niepodlegające rozkładowi. Niestety, w ściekach znajduje się sporo śmieci, które mogą przyczynić się do awarii obiektu.

Wizyta w oczyszczalni to również doświadczenie z zakresu preorientacji zawodowej. Uczniowie zapoznali się z zakresem obowiązków konserwatora obiektu. Największym zainteresowaniem okazał się system monitoringu oczyszczalni i przepompowni z terenu naszej gminy.

Uczniowie klasy VII i VIII wraz z opiekunami: panią Jolantą Kik i panią Jolantą Pazek dziękują panu konserwatorowi za miłe przyjęcie i przekazanie wielu ciekawych informacji na temat działania oczyszczalni.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Łubnice. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments