Marszałek Wielkopolski w liście do Premiera chce elektrowni jądrowej w regionie

„W Wielkopolsce jesteśmy przekonani o zaletach lokalizacji elektrowni atomowej w naszym regionie” – napisał Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak w liście do Premiera Mateusza Morawieckiego.

 

Dodał, że poczyni wszelkie działania, aby wesprzeć lokalizację elektrowni jądrowej w centralnej Polsce w okolicach Pątnowa”.

 W liście do szefa rządu Marszałek Woźniak prosi o potwierdzenie lokalizacji jednej z planowanych elektrowni jądrowych na terenie Wielkopolski oraz deklaruje wsparcie samorządu województwa wielkopolskiego dla działań Rządu RP w tym zakresie. Argumentuje, że region „posiada odpowiednie zasoby kadrowe, instytucjonalne i infrastrukturalne, niezbędne dla efektywnej budowy, zarządzania oraz utrzymania całego ekosystemu energetycznego” a w województwie można w łatwy sposób uruchomić niezbędny potencjał naukowo-badawczy.

Marszałek Wielkopolski zapewnia Premiera RP, że energetyka jądrowa „wpisuje się w rozwój Wielkopolskiej Doliny Wodorowej, będąc działaniem komplementarnym, zapewniającym prawdziwy zielony wodór dla całej Polski i wspomagając dekarbonizację całych sektorów przemysłowych”.

W październiku 2020 r. Rada Ministrów przyjęła aktualizację Programu polskiej energetyki jądrowej, który zakłada budowę w Polsce od 6 do 9 GWe zainstalowanej mocy jądrowej w oparciu o sprawdzone, wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe (PWR) najnowszej generacji III(+). Zgodnie z harmonogramem do 2043 roku ma powstać 6 bloków jądrowych zlokalizowanych w dwóch lub trzech miejscach w kraju.

Podstawowe przesłanki do budowy elektrowni jądrowych w Polsce to bezpieczeństwo i niezależność energetyczna oraz gwarancja stabilnych, przewidywalnych i akceptowalnych cen energii, wspierających konkurencyjność gospodarki. Energetyka jądrowa to także ochrona środowiska poprzez brak emisji zanieczyszczeń gazowych, pyłowych i CO₂, a także rozwój cywilizacyjny i naukowy kraju.

Anna Parzyńska – Paschke
Oddział Prasowy
Biura Komunikacji Zewnętrznej i Promocji

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wielkopolska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments