Nowe możliwości zawodowe dla mieszkańców regionu łódzkiego

W odpowiedzi na potrzebę przekwalifikowania pracowników związanych z energetyką regionu łódzkiego powstało Centrum Rozwoju Kompetencji i PGE Polskiej Grupy Energetycznej w Rogowcu. W otwarciu placówki uczestniczył wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

– Misją Grupy PGE jest zapewnienie energii dla bezpiecznej przyszłości oraz transformacja i modernizacji sektora energetycznego w Polsce. Aby sprostać wyzwaniom wynikającym z transformacji energetycznej niezbędna jest kadra wykwalifikowanych fachowców. Takich specjalistów wykształci Centrum Rozwoju Kompetencji. Wszyscy zainteresowani będą mogli tu zdobywać nowe umiejętności i wiedzę poprzez udział w kursach zawodowych, szkoleniach oraz warsztatach – mówił wiceminister Waldemar Buda.

Centrum Rozwoju Kompetencji w Rogowcu to wspólna inicjatywa Samorządu Województwa Łódzkiego oraz Polskiej Grupy Energetycznej. To pierwszy element działań przygotowanych przez PGE w ramach transformacji regionu bełchatowskiego. Głównym zadaniem Centrum jest podnoszenie jakości kształcenia zawodowego, odpowiadającego zapotrzebowaniu przedsiębiorców i zmieniającego się rynku pracy w województwie łódzkim, w tym przede wszystkim w sektorze energetyki odnawialnej.

– Centrum zostało stworzone z myślą o pracownikach PGE i mieszkańcach regionu Bełchatowa. Będą oni mogli zdobyć nowe kwalifikacje i rozwinąć kompetencje, aby pozostać aktywnymi na lokalnym rynku pracy – dodał wiceminister.

Waldemar Buda podkreślił fakt, że region bełchatowski znajduje się w przełomowym momencie. Wiceminister przypomniał, że po raz pierwszy w historii Polska będzie wydatkować pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST).

Celem FST jest finansowanie działań łagodzących społeczne, gospodarcze i środowiskowe skutki transformacji. Wdrażanie FST zgodnie z Umową Partnerstwa będzie zarządzane na poziomie krajowym z bardzo silną rolą regionów w procesie programowania i wdrażania. Całkowita wartość środków FST to 4,4 miliarda euro, z czego ponad 3,8 miliarda euro trafi do sześciu województw: śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, małopolskiego, łódzkiego i lubelskiego.

– Środki FST to impuls do rozpoczęcia procesu transformacji i zbudowania szerokiego wsparcia społecznego w regionach, które będą odczuwały jego skutki – zakończył sekretarz stanu.

Centrum Rozwoju Kompetencji i PGE Polskiej Grupy Energetycznej w Rogowcu będzie prowadziło między innymi kwalifikacyjne kursy zawodowe, kursy umiejętności zawodowych, kursy kompetencji oraz inne kursy umożliwiające uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych, natomiast branżowa szkoła będzie realizować kształcenie zawodowe. Udział w nich będą mogli wziąć nie tylko pracownicy bełchatowskiego koncernu energetycznego, którzy myślą o przebranżowieniu, ale wszyscy mieszkańcy regionu łódzkiego.

Pozdrawiamy

DEPARTAMENT KOMUNIKACJI I PROMOCJI FUNDUSZY EUROPEJSKICH

MINISTERSTWO FUNDUSZY I POLITYKI REGIONALNEJ

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments