Wyróżnienia dla mieszkańców województwa łódzkiego

W dniu 16.09.2021 w Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń i medali.

 

 

W Sali Stulecia Niepodległości  wicewojewoda łódzki Karol
Młynarczyk dokonał wręczenia odznaczeń państwowych, Srebrnego Krzyża Zasługi, Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości, Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości oraz  Medali – Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej.

Po wręczeniu odznaczeń i medali wicewojewoda Karol Młynarczyk powiedział: Szanowni Państwo! Docenienie przez pierwszego obywatela RP Prezydenta Andrzeja Dudę, docenienie przez Prezesa Rady Ministrów rządu RP i przez konstytucyjnego ministra tegoż rządu, to jest podziękowanie za Państwa dokonania, za Państwa działalność. Dzisiaj wśród wyróżnionych są osoby, które w czasie PRL-u walczyły o pełną niepodległość. Działacze Solidarność i antykomunistycznego podziemia. Wśród uhonorowanych są Ci, których by można nazwać strażnikami zbiorowej pamięci narodu, zbiorowej pamięci naszej historii. A przecież ta nasza piękna historia to są konkretne osoby, to są konkretni Polacy i Wy o nich pamiętacie i ich upamiętniacie, pamiętacie o naszych bohaterach……To pokazuje Państwa miłość do Ojczyzny i czyni z Państwa wielkich patriotów. Dlatego ja dzisiaj przed Państwem z wielkim szacunkiem nisko pochylam głowę.  – Życzę Państwu niesłabnącego zadowolenia z misji wypełnionej dla Ojczyzny. Mam również nadzieję, że Państwa działalność będzie niegasnącym źródłem dumy i satysfakcji.

Srebrne Krzyże Zasługi otrzymały; Barbara Szymańska, Ewa Szymańska-Mokulska,

Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości otrzymał – Krzysztof Półgrabia

Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości, otrzymali: Mirosław Jerzmanowski, Tomasz Łumiński, Piotr Morta, Sławomir Ryś,

Medale Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej otrzymali: Anna Bolechowicz-Gabara, Robert Florczak, Krzysztof Góra, Witold Kosmowski, Tomasz Łumiński, Jerzy Makowski, Adam Nolbert, Agnieszka Piątkowska, Przemysław Serweta, Bartłomiej Składowski, Tadeusz Szczepański, Andrzej Śliwka, Wojciech Tomczak i  Jan Tyc oraz Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu jako  organizacja.

Wśród odznaczonych był. m.in. Piotr Morta mieszkaniec powiatu wieruszowskiego.

Piotra Mortę, który był jednym z odznaczonych Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, nadanego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę zapytałem o historię i czasy współczesne:

Na początku naszej rozmowy gratuluję tak szczególnego odznaczenia.

Dziękuję, to odznaczenie to dla Chwały Boga i Ojczyzny – odpowiedział Piotr Morta. Odznaczony te słowa wypowiedział również podczas dekoracji Medalem Stulecia.

Ważna rocznica 100. Lat minęło od odzyskania przez Polskę niepodległości. Warto nawiązać do historii.

Piotr Morta.

Polskie społeczeństwo zniewolone przez trzech zaborców nie pozwoliło zawładnąć swoich serc. Niezłomne i niepokorne, wypracowało podstawy programowe, które pozwoliły w 1918 roku z terenów zarządzanych przez trzech zaborców zorganizować sprawnie działające Państwo. Ważną instytucją integrującą w okresie niewoli był Kościół Katolicki, którego losy wpisywały się złotymi głoskami w dzieje zniewolonego Narodu. Staliśmy się społeczeństwem spragnionym i głodnym wolności i jednocześnie zdolnym do utworzenia struktury samodzielnego i wolnego państwa. Niestety w 1939 roku po 20 latach wolności na kolejne 50 lat polska znalazła się pod okupacją zbrodniczych systemów totalitarnych. W 1989 roku a właściwie to w 1991 roku po raz kolejny marzenia o pełnej wolności zaczęły się spełniać. W 1991 roku 27  października odbyły się w Polsce pierwsze w pełni wolne wybory. Wolności nikt nam nie podarował to Córki i Synowie Polski tą wolność wywalczyli. Pragnę zasygnalizować ważny fakt, to również w 1991 roku zarejestrowano NSZZ ”Solidarność” -80.

Może przejdźmy do czasów Solidarności. To kolejny Zryw Narodowy pozwalający Polsce wyzwolić się z niewoli komunistycznej.

Piotr Morta.

Solidarność to kolejne pokolenie, które wolność Polsce przywróciło. Symbolem solidarnościowej rewolucji powinno być przywrócenie  ekonomicznej godności milionom Polaków a w tym również działaczom antykomunistycznym i opozycji demokratycznej w PRL oraz ich rodzinom. Działacze opozycyjni włożyli tytaniczną pracę w odzyskanie niepodległości i ciągle maja nadzieję, że rząd Mateusza Morawieckiego przyniesie im wiarę w sens rozpoczętej przez nich naprawy Rzeczpospolitej. 

W jakiej sytuacji jesteśmy tu i teraz, sto lat po odzyskaniu niepodległości?

Piotr Morta.

Niestety Polska obecnie to niskie wynagrodzenia, a niskie wynagrodzenia to duża emigracja ekonomiczna. Deprywacja potrzeb materialnych i kulturowych niestety jest w Polsce zjawiskiem dość powszechnym i dotyka zarówno ludzi młodych jak i starszych. W tej sytuacji realizacja  celów życiowych jest nierealna. Najczęściej stosowanym wyborem staje się emigracja za chlebem. Polski obecnie nie stać na kształcenie kadr dla bogatych gospodarek zachodnich. Te dobrze wykształcone rzesze młodych ludzi powinno być w pełni zagospodarowane na polskim rynku z godnymi wynagrodzeniami co miało by również  pozytywny wpływ na  zwiększony przyrost naturalny w Polsce. Inne kraje, chętnie Polaków do siebie zapraszają oferując zdecydowanie wyższy poziom wynagrodzeń oraz wysoki standard życia. Przed rządzącymi Polską są więc kolejne wyzwania. Jesteśmy dużym krajem w środku Europy i stać nas na to abyśmy głowę nosili wysoko. Muszą mieć tylko taką świadomość rządzący naszą Ojczyzną.

 Jeszcze raz gratuluję i dziękuję za rozmowę.

Bardzo dziękuję

E.Tomaszek – fot.E.T.

 

 

 

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Łódzkie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments