Aby rok szkolny był bezpieczny

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego wieruszowscy policjanci podejmują działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Funkcjonariusze nie tylko czuwają nad bezpieczeństwem uczniów w pobliżu szkół, ale również cyklicznie spotykają się z dziećmi i młodzieżą podczas policyjnych prelekcji.

Podczas profilaktycznych spotkań policjanci przekazują m.in. informacje związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym i zmianą niektórych przepisów w tym zakresie. Wśród ożywionych dyskusji nie brakuje również informacji związanych z ostrożnością w czasie kontaktów z osobami nieznajomymi, właściwym korzystaniu z internetu a także ostrzeżeń związanych z właściwym zachowaniem się młodzieży. Spotkania prowadzone są w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”. W ciągu ostatnich kilku dni funkcjonariusze odwiedzili dzieci i młodzież w przedszkolach i szkołach na terenie powiatu wieruszowskiego. Policjanci „drogówki” przeprowadzili m.in. egzamin na kartę rowerową na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego przy ul. Krasickiego w Wieruszowie, w którym uczestniczyli uczniowie z Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Wieruszowie. Dużym zainteresowaniem cieszył się też pokaz kierowania ruchem, na skrzyżowaniu dróg Warszawska / Prusa w Wieruszowie dla najmłodszych z Przedszkola nr 2 w Wieruszowie. Uczniom szkół średnich mundurowi przekazują informacje z zakresu m.in. odpowiedzialności prawnej za wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń. W procesie edukacyjnym osób pełnoletnich policjanci wykorzystują „walizkę z atrapami środków odurzających” ufundowaną przez Marszałka Województwa Łódzkiego p. Grzegorza Schreiber. Działania profilaktyczne prowadzone są również we współpracy z pracownikami Starostwa Powiatowego i Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Wieruszowie.

Przypominamy rodzicom, że zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach z zapiętymi pasami.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” adresowana jest zarówno do dzieci, jak i wszystkich dorosłych, w szczególności rodziców i opiekunów.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie ostrożności na drodze, szczególnie w rejonie szkół, przedszkoli, placówek oświatowo-wychowawczych, oraz miejsc, gdzie grupują się dzieci i młodzież.

• Mamo, Tato – dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład!

• Nauczycielu – odkrywaj przed dziećmi bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego!

• Kierowco – uważaj w pobliżu szkół, zdejmij nogę z gazu!

Niech droga do szkoły będzie bezpieczna przez cały rok!

Asp. sztab. Damian Pawlak
Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments