Kronika prasowa KPP w Wieruszowie

1. Odpowie za przestępstwo kradzieży

Wieruszowscy policjanci zatrzymali podejrzanego o kradzież w jednym z dyskontów spożywczych w Wieruszowie. Mężczyzna został przyłapany na kradzieży produktów spożywczych. Podejrzany usłyszał już zarzut w tej sprawie. Za przestępstwo kradzieży, grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

9 października 2021 roku po godzinie 14:00 wieruszowscy policjanci zostali powiadomieni o kradzieży w jednym z dyskontów spożywczych w Wieruszowie. Na miejscu funkcjonariusze ustalili, że pracownicy ochrony ujęli amatora cudzego mienia, który został przyłapany na kradzieży produktów spożywczych o wartości ponad 600 złotych. W tej sytuacji mundurowi zatrzymali 33 – letniego mieszkańca Zgierza. Podejrzany przyznał się do zarzucanej mu kradzieży, za które już wkrótce odpowie przed sądem. Śledczy ustalili, że 33 – latek był już wcześniej notowany za podobne przestępstwa i sprawdzają, czy kolejnej kradzieży nie dokonał w warunkach tzw. recydywy. Za przestępstwo kradzieży, grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Odzyskane produkty powróciły do sprzedaży. Postępowanie w tej sprawie pod nadzorem prokuratora prowadzą policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie.

2. Nie bądźmy obojętni na zagrożenia związane z wychłodzeniem organizmu

Kiedy na zewnątrz temperatury zaczynają spadać, wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne, samotne, w podeszłym wieku. Zagrożenie takie dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie!
Rozpoczął się okres jesienno-zimowy związany ze zmianami pogodowymi oraz różnicami temperatur. Należy pamiętać, że również niewielki przymrozek, bądź nawet kilka stopni powyżej 0, to warunki, które mogą być przyczyną śmierci z powodu wychłodzenia organizmu. Takie okoliczności są szczególnie niebezpieczne dla ludzi samotnych i bezdomnych. Naszej pomocy może również potrzebować osoba, która zasłabła, straciła przytomność na ulicy, bądź zasnęła na ławce lub przystanku – nigdy nie wiemy, co jest tego przyczyną. Stąd też musimy pamiętać o potrzebie zwrócenia szczególnej uwagi na takie właśnie osoby.
Policjanci już od jesieni prowadzą wzmożone działania prewencyjne i pomocowe. Kontrolują pustostany, opuszczone budynki, pomieszczenia gospodarcze oraz ogródki działkowe. Klatki schodowe, piwnice i inne zadaszone miejsca służą bezdomnym, jako schronienie przed chłodem. Jest to często również uciążliwe dla mieszkańców. Funkcjonariusze reagują na takie sygnały.
Istotną rolę pełnią dzielnicowi. Dzięki ich doskonałej wiedzy i znajomości podległego terenu sprawdzane są te miejsca, w których istnieje największe prawdopodobieństwo, że mogą przebywać osoby bezdomne. Każdego roku funkcjonariusze monitorują sytuację tych osób, oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje – odnajdując takie osoby proponują przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach.
Policjanci współpracują z instytucjami, które zajmują się problematyką osób bezdomnych. Dzięki temu doskonale orientują się, w jakich miejscach takie osoby starają się przetrwać zimę. Informacje o nich przekazują także sami mieszkańcy. Pomimo wzmożonych kontroli policjanci nie są w stanie sprawdzić wszystkich miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Dlatego tak ważna jest czujność i obywatelska postawa mieszkańców.
Jak można pomóc?
W każdym pilnym przypadku zagrożenia życia lub zdrowia należy wykonać telefon na numer alarmowy i wezwać pilnie pomoc. Jeśli na dworze panują niekorzystne warunki atmosferyczne i występuje realne zagrożenie czyjegoś życia – niezwłoczne zadzwońmy na numer 112.
Dzięki intensywnym działaniom służb, bezpieczeństwo osób bezdomnych jest dużo większe. Ale warto pamiętać, że tutaj każdy może okazać się pomocny. Dlatego nie bądźmy obojętni, każdy może uratować życie. Warto przy tym skorzystać również z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To aplikacja, w której z dostępnych oznaczeń należy wybrać „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, a następnie nanieść znacznik na konkretne miejsce na mapie. Cała procedura jest niezwykle prosta. Policjanci odbiorą taki sygnał i sprawdzą, czy nikt we wskazanym rejonie nie potrzebuje pomocy. Tak też warto sygnalizować o miejscach przebywania bezdomnych.
Nie bądźmy obojętni. Reagujmy!

3. „Na podwójnym gazie” przekroczył dozwoloną prędkość

Wieruszowscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej mieszkańca powiatu wieruszowskiego, który przekroczył dozwoloną prędkość. Okazało się, że mężczyzna kierował samochodem w stanie nietrzeźwości. Za takie przestępstwo, grozi kara nawet do dwóch lat pozbawienia wolności, utrata prawa jazdy i wysoka grzywna.
13 października 2021 roku przed godziną 17:00 policjanci wieruszowskiej „drogówki” w Sokolnikach, na drodze wojewódzkiej 482, zatrzymali do kontroli forda focusa, którego kierujący w terenie zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość o 28 km/h. Pojazdem kierował 48 – letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego. W trakcie kontroli funkcjonariusze wyczuli od mężczyzny woń alkoholu. Po badaniu alkomatem okazało się, że 48 – latek miał w organiźmie aż ponad dwa promile alkoholu. W tej sytuacji policjanci zatrzymali kierowcy prawo jazdy. Teraz amator jazdy na tzw. „podwójnym gazie”, odpowie przed sądem za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości. Przypominamy że za takie przestępstwo, grozi kara nawet do dwóch lat więzienia, utrata prawa jazdy i wysoka grzywna. Warto również pamiętać, że za spowodowanie wypadku śmiertelnego w stanie nietrzeźwości, grozi już kara do 12 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo za przekroczenie dozwolonej prędkości, mundurowi ukarali mężczyznę mandatem karnym.

4. Wypadek drogowy na S 8 w Mirkowie

Wieruszowscy policjanci pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego do którego doszło w sobotnie popołudnie na drodze ekspresowej S 8 w Mirkowie w powiecie wieruszowskim. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach.
Do wypadku drogowego doszło 16 października 2021 około godziny 14:30 na 111 km drogi ekspresowej S 8 w Mirkowie w kierunku Łodzi. Według wstępnych ustaleń, kierująca hondą civic, 41 – letnia mieszkanka województwa dolnośląskiego, z nieustalonej do chwili obecnej przyczyny, uderzyła w tył przyczepki lekkiej, która następnie uderzyła w tył pojazdu ciągnącego opel astra, którym kierował 55 – letni mieszkaniec województwa małopolskiego. W wyniku wypadku dwoje małoletnich pasażerów hondy w wieku 6 i 8 lat z obrażeniami ciała zostało zabranych do szpitala. Uszkodzone zostały pojazdy uczestniczące w wypadku, przyczepka oraz przewożona na niej żaglówka. Kierujący pojazdami w chwili tego zdarzenia byli trzeźwi. Policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają dokładne okoliczności tego wypadku.
W trosce o bezpieczeństwo na drodze policja apeluje:
Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze o zachowaniu bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego oraz udzielaniu pierwszeństwa przejazdu. Pamiętajmy także o obowiązkowym oświetleniu i oznaczeniu unieruchomionego pojazdu. Rozważmy wyposażenie naszego pojazdu w elementy odblaskowe, których używajmy podczas postoju pojazdu szczególnie kiedy zapada zmrok. Rozważmy też podróż pojazdem zwłaszcza wielkogabarytowym w czasie silnych podmuchów wiatru. Pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie oraz o nie przecenianiu własnych umiejętności podczas kierowania pojazdami. Apelujemy również do rodziców i opiekunów o sprawowanie właściwej opieki nad dziećmi, niepełnosprawnymi, oraz osobami w podeszłym wieku.

5. ”Na podwójnym gazie” spowodował kolizję drogową

Wieruszowscy policjanci zatrzymali podejrzewanego o spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Do tego zdarzenia doszło w niedzielny wieczór w Piaskach w gminie Bolesławiec. Jak się okazało sprawca zdarzenia był nietrzeźwy. Za przestępstwo kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości, grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności, utrata prawa jazdy i wysoka grzywna.
17 października 2021 roku po godzinie 19:00 wieruszowscy kryminalni w miejscowości Piaski w gminie Bolesławiec zauważyli, że kierujący audi uderzył w bariery przydrożnego mostu, po czym wysiadł z pojazdu i na widok policjantów, podjął próbę pieszej ucieczki z miejsca zdarzenia. Funkcjonariusze ruszyli za podejrzewanym i zatrzymali mężczyznę. Okazał się nim 49 – letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego. Rannemu na miejscu pomocy udzielił zespół ratownictwa medycznego. Po badaniu alkomatem okazało się, że 49 – latek miał w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. W tej sytuacji mundurowi zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny audi, z powodu uszkodzeń pojazdu. Uszkodzone zostały również metalowe bariery ochronne. Teraz mężczyzna odpowie przed sądem za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjanci pod nadzorem prokuratora prowadzą postępowanie przygotowawcze w tej sprawie i wyjaśniają dokładne okoliczności tego zdarzenia.

6. Aby rok szkolny był bezpieczny…

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego wieruszowscy policjanci podejmują działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Funkcjonariusze nie tylko czuwają nad bezpieczeństwem uczniów w pobliżu szkół, ale również cyklicznie spotykają się z dziećmi i młodzieżą podczas policyjnych prelekcji.
Podczas profilaktycznych spotkań policjanci przekazują m.in. informacje związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym i zmianą niektórych przepisów w tym zakresie. Wśród ożywionych dyskusji nie brakuje również informacji związanych z ostrożnością w czasie kontaktów z osobami nieznajomymi, właściwym korzystaniu z internetu a także ostrzeżeń związanych z właściwym zachowaniem się młodzieży. Spotkania prowadzone są w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”. W ciągu ostatnich kilku dni funkcjonariusze odwiedzili dzieci i młodzież w przedszkolach i szkołach na terenie powiatu wieruszowskiego. Policjanci „drogówki” przeprowadzili m.in. egzamin na kartę rowerową na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego przy ul. Krasickiego w Wieruszowie, w którym uczestniczyli uczniowie z Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Wieruszowie. Dużym zainteresowaniem cieszył się też pokaz kierowania ruchem, na skrzyżowaniu dróg Warszawska / Prusa w Wieruszowie dla najmłodszych z Przedszkola nr 2 w Wieruszowie. Uczniom szkół średnich mundurowi przekazują informacje z zakresu m.in. odpowiedzialności prawnej za wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń. W procesie edukacyjnym osób pełnoletnich policjanci wykorzystują „walizkę z atrapami środków odurzających” ufundowaną przez Marszałka Województwa Łódzkiego p. Grzegorza Schreiber. Działania profilaktyczne prowadzone są również we współpracy z pracownikami Starostwa Powiatowego i Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Wieruszowie.
Przypominamy rodzicom, że zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach z zapiętymi pasami.
Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” adresowana jest zarówno do dzieci, jak i wszystkich dorosłych, w szczególności rodziców i opiekunów.
Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie ostrożności na drodze, szczególnie w rejonie szkół, przedszkoli, placówek oświatowo-wychowawczych, oraz miejsc, gdzie grupują się dzieci i młodzież.
• Mamo, Tato – dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład!
• Nauczycielu – odkrywaj przed dziećmi bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego!
• Kierowco – uważaj w pobliżu szkół, zdejmij nogę z gazu!
Niech droga do szkoły będzie bezpieczna przez cały rok!

7. Kolizja TIR-ów na S 8

Wieruszowscy policjanci wyjaśnili okoliczności kolizji drogowej dwóch zespołów pojazdów, do której doszło na drodze ekspresowej S 8 w Gumniskach, w powiecie wieruszowskim. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach.
Do tej kolizji drogowej doszło 21 października 2021 roku po godzinie 14:00, na 124 km drogi ekspresowej S 8 w Gumniskach w kierunku Warszawy. Policjanci na miejscu tego zdarzenia ustalili, że kierujący ciężarowym volvo wraz z naczepą, 36 – letni mieszkaniec powiatu zamojskiego, nie dostosował prędkości do panujących warunków ruchu i uderzył w naczepę poprzedzającego go ciężarowego mana, którym kierował 40 – letni mieszkaniec powiatu poddębickiego. W wyniku tej kolizji znacznie uszkodzony został ciągnik siodłowy volvo oraz naczepa mana. Kierowcy obu zespołów pojazdów w chwili tego zdarzenia byli trzeźwi. Sprawca kolizji kierowca volvo, za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, został ukarany przez policjantów mandatem karnym. Funkcjonariusze zatrzymali również dowody rejestracyjne uszkodzonych pojazdów. Z uwagi na usuwanie skutków zdarzenia, trasa S 8 od węzła w Wieruszowie do węzła Wieluń, przez ponad dwie godziny była całkowicie zablokowana. Policjanci kierowali podróżnych na wyznaczony objazd przez drogę wojewódzką 482.

8. „Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo” kampania na rzecz sprawnych świateł
Rozpoczęła się VI edycję kampanii „Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo”, która ma na celu zwrócenie uwagi kierujących na zagrożenia związane z nieprawidłowym oświetleniem pojazdów.
Kampania została zainicjowana przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wspólnie z Instytutem Transportu Samochodowego. Partnerami przedsięwzięcia są: Firma Neptis S.A. – operator znanego wśród kierowców komunikatora Yanosik, Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, Polski Związek Motorowy, firma DEKRA Polska Sp. z o.o., Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji, firma Screen Network S.A. oraz Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
W czasie briefingu komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji oraz przedstawiciele instytucji, które włączyły się w kampanię przypominali, że niepoprawne oświetlenie samochodu ma nie tylko negatywny wpływ na komfort jazdy, ale może prowadzić do tragicznych w skutkach sytuacji na drogach.
Jednocześnie patrol Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji pełnił służbę na drodze, zwracając szczególną uwagę na wykroczenia kierujących związane z nieprawidłowym oświetleniem pojazdu.
W okresie jesiennym, kiedy wcześnie zapada zmrok i pogarszają się warunki atmosferyczne, sprawne, prawidłowo wyregulowane światła nabierają szczególnego znaczenia. Między innymi pozwalają kierowcy wcześniej dostrzec przeszkodę znajdującą się na drodze czy też pieszego poruszającego się jezdnią lub poboczem.
Z uwagi na to, iż prawidłowe działanie świateł wymaga profesjonalnej oceny, w ramach kampanii odbędą się ogólnopolskie „dni otwarte” na stacjach kontroli pojazdów, na których kierowcy będą mieli możliwość bezpłatnego sprawdzenia świateł w swoich pojazdach.
Będą to stacje: funkcjonujące pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego, zrzeszone w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów, należące do Holdingu Polskiego Związku Motorowego, a także stacje Dekra Polska Sp. z o.o. Swoją stację diagnostyczną udostępni również Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji oraz Instytut Transportu Samochodowego.
Sprawdzenia zaplanowano w dniach: 23.10, 6 i 20.11 oraz 4.12.2021 r. Zainteresowanym pomoże aplikacja Yanosik, która „doprowadzi” kierowcę do najbliższej stacji kontroli wspierającej kampanię.
Pełny wykaz stacji będzie można również znaleźć na stronie internetowej policja.pl, dlakierowcow.policja.pl, na stronach jednostek terenowych Policji oraz na stronie yanosik.pl/dobre-swiatla.
Dodatkowo kampania będzie promowana, poprzez emisję spotu, na ekranach firmy Screen Network S.A., co umożliwi dotarcie do jeszcze szerszej grupy uczestników ruchu drogowego.
Ponadto, policjanci ruchu drogowego, będą przeprowadzać na terenie kraju działania kontrolno-prewencyjne, podczas których zwrócą szczególną uwagę na światła pojazdu.

Opracował :
Oficer prasowy KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments