Wieczornica Patriotyczna

Wieczornica Patriotyczna w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Turystyki w Sokolnikach była dalszą częścią obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Program słowno – muzyczny  był hołdem złożonym tym Polakom, tym mieszkańcom Sokolnik i okolic, którzy życie poświęcili walce o wolność ojczyzny i godność człowieka.

 

Widowisko rozpoczęło się utworem muzycznym ,,Idzie żołnierz borem, lasem,, w wykonaniu Romana Sawickiego przy akompaniamencie Grzegorza Olszewskiego.

– Jednym z najstarszych zachowanych  polskich utworów wojskowych rozpoczęliśmy dzisiejszą  wieczornicę patriotyczną zorganizowaną z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości. Dzień niezmiernie ważny dla każdego Polaka. Po 123 latach rozbiorów, karania za mówienie po polsku, zsyłek na Syberię, germanizacji, Polacy odzyskali swój dom, odzyskali Orla Białego, odzyskali biało-czerwoną flagę. Od tego dnia nie musieli się bać, że bycie Polakiem, bycie patriotą zostanie ukarane – gości powitała i zaprosiła do wysłuchania pieśni patriotycznych dyrektor GOKSiT Zofia Siwik.

W trakcie wieczornicy   patriotyczne  utwory muzyczne zaprezentowali: Anna Wójtowicz, Roman Sawicki, Adam Moras, Martyna Wierzba, Zuzanna Sulej.

-11 listopada wspominamy tych, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości. Chcę przypomnieć w szczególności ludzi, którzy pochodzą z naszej gminy; Walentego Lewińskiego ps. ,,Kościuszko,, ur. 5 lutego 1896 roku w Sokolnikach oraz Stanisława Pieprzyka ps. ,,Zawisza,, którzy 15 listopada 1916 roku utworzyli w Sokolnikach lokalną komendę konspiracyjnej Polskiej Organizacji Wojskowej. Jej członkami byli: Stanisław Kowalik ps. ,,Rejtan,, ur. 18 kwietnia 1898 r. w Sokolnikach, Kluzowski Konrad  Julian ur. 17 lutego 1900 w Walichnowach, Wacław Skrobacz ps. ,,Barski,, ur. 28 wrzesnia1895 roku w Sokolnikach, Stanisław Domański ps. ,,Piast,, ur. 11 listopada 1898 roku w Sokolnikach, Franciszek Ligocki ps. ,,Skrzetuski,, ur. 14 stycznia 1900 r. w Walichnowach, Lucjan Kościelny ps. ,,Kleszar,,  ur. 26 marca 1895 roku w Sokolnikach, Piotr Bednarek ps. ,,Zyga,, ur. 7 lutego 1899 r.  w Walichnowach.

Wszyscy wspomniani przeze mnie członkowie Polskiej Organizacji Wojskowej brali udział w rozbrajaniu niemieckich żołnierzy. Kulminacyjny moment rozbrajania przypadł na  11 listopada  1918 roku. Według Franciszka Ligockiego w Sokolnikach odebrano Niemcom 237 karabinów oraz ekwipunek wojskowy, 12 koni i kilka wozów taborowych. Łącznie sokolnicka POW zdobyła ok. 600 karabinów, tabor i wyposażenie całego taboru.

Chciałabym przypomnieć postać Antoniego Śmigielskiego ur. 2 marca 1893 r. w Wieluniu. W roku szkolnym 1905/06 brał czynny udział w strajku szkolnym żądającym nauczania w języku polskim. Wraz  z kolegami był twórcą transparentu, na którym były umieszczone żądania polskości szkoły. Przez to naraził się władzom zaborczym. Od września 1918 roku po ukończonej szkole w Warszawie, przybywa do Sokolnik, gdzie podejmuje pracę felczera, jest członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej. Od dnia 1 sierpnia 1922 roku zamieszkał na stałe w Sokolnikach. W roku 1937 był inicjatorem i darczyńcą  budowy obelisku poświęconemu Marszałkowi  Józefowi Piłsudskiemu. Zmarł 5 grudnia 1940 roku w obozie koncentracyjnym.

11 listopada to także okazja do uczczenia wszystkich poległych w Katyniu w 1940 r. Większość ofiar zbrodni katyńskiej to uczestnicy walk o niepodległość 1920 roku.

-Por. Tadeusz Bryłka, ur. 08.09.1911 w Wieruszowie, pow. wieluński.
-Ppłk Hugon Mijakowski ur. 31.03.1891 r. w Wieruszowie
-Ppor. Kazimierz Lewiński ur. 21.02.1911 r. w Sokolnikach, pow. wieluński, nauczyciel-
lokalnych bohaterów przypomniała dyrektor Zofia Siwik.

Antoni Franaszek, pisał:
,, (…) Każde minione pokolenie Polaków wierzyło niezłomnie, że upragniona wolność kiedyś nadejdzie. Ta wiara przekazywana była z ojca na syna. Ona nakazywała im pracować i żyć dla Ojczyzny, a jeśli zajdzie potrzeba, oddać dla niej życie. I tak było. Umierali na polach bitew, w więzieniach i na zesłaniu. Dlatego uroczyście obchodząc dzień 11 listopada jako święto narodowe, nie wolno nam o nich zapomnieć, a pamięć o ich poświęceniu winniśmy przekazywać naszym dzieciom i naszym wnukom. Tylko w ten sposób spłacimy dług wdzięczności wobec naszych przodków, którzy cierpieli i przelewali krew, aby Polska była wolna (…)”

Pamiętamy…

W programie wieczornicy przewidziano otwarcie wystawy przygotowanej przez Stowarzyszenie Historyczne „Bataliony Obrony Narodowej” w Wieluniu. Otwarcia wystawy i wprowadzenia dokonał Przemysław Bucki z SHBON.

Wystąpienie Przemysława Bucki na załączonym filmie.

Wymiana wrażeń i konwersacje toczyły się przy pysznym poczęstunku przygotowanym przez KGW w Sokolnikach. Warto dodać, że organizatorami wieczornicy był GOKSiT wraz z Biblioteką Publiczną w Sokolnikach.

Anna Świegot

Foto/Film. E. Tomaszek

Ten wpis został opublikowany w kategorii Sokolniki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments