Kronika prasowa KPP w Wieruszowie

1. Obywatelskie ujęcie nietrzeźwej kierującej

Obywatelskim ujęciem zakończyła się podróż 38-latki, która mając ponad trzy promile alkoholu w organizmie kierowała peugeotem. Teraz skrajnie nieodpowiedzialna kobieta za swoje zachowanie odpowie przed sądem.

 

Za przestępstwo kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości, grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz kierowania pojazdami oraz wysoka grzywna.

7 grudnia 2021 roku po godzinie 20:00, dyżurny wieruszowskiej komendy otrzymał zgłoszenie, o obywatelskim ujęciu nietrzeźwej kierującej na ulicy Rynek w Wieruszowie. Przemieszczający się ulicami miasta mężczyzna zauważył, że jadący przed nim peugeot porusza się tzw. wężykiem, całą szerokością jezdni. Podejrzewając, że kierowca peugeota może znajdować się pod wpływem alkoholu, pojechał za obserwowanym pojazdem. W pewnym momencie peugeot zatrzymał się przy ulicy Rynek. Świadek podszedł do samochodu i po krótkiej rozmowie wyczuł od kierującej alkohol, wówczas kobieta wysiadła z pojazdu i mając problem z utrzymaniem równowagi, próbowała uciec. Mężczyzna ujął kobietę i telefonicznie powiadomił policję. Przybyli na miejsce mundurowi, zbadali stan trzeźwości 38 – letniej mieszkanki powiatu wieruszowskiego. Badanie alkomatem wykazało znacznie ponad 3 promile alkoholu w jej organizmie. W tej sytuacji policjanci zatrzymali kobiecie prawo jazdy, natomiast pojazd przekazali osobie uprawnionej do kierowania. Teraz skrajnie nieodpowiedzialna kobieta odpowie przed sądem za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości. Za takie przestępstwo, grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz kierowania pojazdami oraz wysoka grzywna. Policjanci kierują słowa podziękowania dla obywatelskiej postawy świadka tej sytuacji. Zdecydowana reakcja mężczyzny pozwoliła na wyeliminowanie nietrzeźwej kierującej, która stwarzała realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

2. Wzmożone działania policjantów w trosce o bezpieczeństwo sanitarne

Epidemia wywołana zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 niestety przybiera na sile. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu, wieruszowscy policjanci prowadzą kontrole placówek handlowo-usługowych. W takich miejscach można spodziewać się zarówno policjantów w mundurze jak i tych, którzy na co dzień pełnią służbę nieumundurowani. Także w najbliższą niedzielę „handlową” policjanci będą prowadzili wzmożone kontrole w tym zakresie.

Rosnąca liczba zachorowań na COVID-19 oraz zdarzające się wciąż przypadki osób, które nie stosują się do obowiązujących przepisów sanitarnych sprawia, że policjanci intensyfikują kontrole osób, które w przestrzeni zamkniętej mają obowiązek zakrywania ust i nosa. Są to m.in. placówki handlowo – usługowe, urzędy, środki komunikacji publicznej. W myśl obowiązujących przepisów to właśnie w tych miejscach powinniśmy korzystać z maseczek. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu, wieruszowscy policjanci zarówno umundurowani jak i ci którzy na co dzień pełnią służbę nieumundurowani, prowadzą m.in. kontrole placówek handlowo-usługowych. W trakcie tych kontroli funkcjonariusze sprawdzają, czy właściciele, pracownicy i klienci tych obiektów, stosują się do obecnie obowiązujących obostrzeń sanitarnych, a przede wszystkim czy zasłaniają usta i nos maseczką. Apelujemy, zakrywajmy usta i nos, dezynfekujmy dłonie i zachowujmy dystans wszędzie tam, gdzie mamy taki obowiązek i gdzie jesteśmy narażeni na zbyt bliski kontakt z innymi osobami. Już w najbliższą niedzielę „handlową” w czasie zakupów przedświątecznych, policjanci również będą prowadzili wzmożone kontrole w tym zakresie.

Przypominamy, że od 1 grudnia 2021 roku obowiązują nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Nowelizacja przepisów w tym zakresie zakłada bardziej restrykcyjne limity osób przebywających między innymi w restauracjach, sklepach, galeriach handlowych, kinach, teatrach, a także w siłowniach i centrach fitness.

– Sklepy, galerie handlowe, siłownie, muzea i galerie sztuki (sklepy wielkopowierzchniowe):

 • limit: 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

– Restauracje, hotele, kina, teatry, opery, filharmonie, baseny, aquaparki:

 • limit obłożenia to 50 procent.

– Lokale gastronomiczne działają w ścisłym reżimie sanitarnym – maks. 50 proc. obłożenia lokalu. Obowiązuje dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba, że znajduje się między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).

– Wesela, komunie, dyskoteki, zgromadzenia:

 • limit na zgromadzeniach i uroczystościach to 100 osób.

– Obiekty sportowe:

 • limit to 250 osób.

– Zasłanianie ust i nosa:
Zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych jest obowiązkowe w całym kraju. Nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty, przyłbice i szaliki nie są dozwolone, ponieważ nie spełniają swojej podstawowej funkcji, czyli nie chronią przed wirusem!

Usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać m.in.:

 • na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej),
 • w autobusie, tramwaju i pociągu,
 • w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
 • w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba że pracodawca postanowi inaczej),
 • w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,
 • w kinie i teatrze, – u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
 • w kościele i szkole, na uczelni
 • w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banki, na poczcie itp.).

Pamiętajmy, że obowiązujące przepisy służą ochronie życia i zdrowia nas wszystkich. Stosujmy się do nowych zaleceń i obostrzeń, ponieważ troska o życie i zdrowie to nasza wspólna sprawa

3. ODŚNIEŻONE SZYBY I ŚWIATŁA W SAMOCHODZIE TO BEZPIECZEŃSTWO TWOJE I INNYCH!

Oczyszczenie szyb samochodu i świateł zakrytych śniegiem przed wyruszeniem w podróż jest priorytetem bezpieczeństwa. Pośpiech czy lenistwo mogą doprowadzić do wypadku, kiedy nie zauważymy w porę przeszkody, innego pojazdu lub pieszego. Wystarczy poświęcić tylko kilka minut na właściwe przygotowanie samochodu przed podróżą.

Wieruszowscy policjanci każdego dnia dbają o bezpieczeństwo na drogach naszego powiatu, jednak to od nas samych również zależy jak właściwie przygotujemy samochód do podróży i tym samym zadbamy o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników drogi. Bardzo ważne jest zapewnienie sobie dostatecznej widoczności. Szczególnie teraz kiedy występują opady śniegu a w nocy przymrozki i szyby są oszronione. Pozostawianie małego paska na czołowej szybie, przez który obserwujemy otoczenie, jest nieodpowiedzialne. Przed każdym wyruszeniem w drogę należy odmrozić lub oczyścić wszystkie szyby, by zapewnić sobie maksimum widoczności. W przypadku gdy na samochodzie zalega warstwa śniegu, też musimy go usunąć. Przylepiony śnieg zasłania reflektory oraz kierunkowskazy. Przy zwiększeniu prędkości śnieg z samochodu ląduje na jezdni, gdzie może stworzyć niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu drogowego. Odśnieżone powinny być także boczne lusterka. Tylko ich całkowite oczyszczenie z lodu i śniegu zapewni nam dostateczne pole widzenia. Zmiana opon na zimowe to jedna z najważniejszych zasad bezpiecznej podróży. Ważne jest też ustawienie reflektorów ze względu na szybko zapadający zmrok. Stare pióra wycieraczek też mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na przykład rozmazując wodę i brud, utrudniają dostrzeżenie szczegółów na drodze. Apelujemy również o odśnieżanie i usuwanie lodu z pojazdów wielkogabarytowych – ciężarowych, ich przyczep i naczep przed podróżą

Podróż nieodśnieżonym samochodem jest wykroczeniem o czym mówi art. 66 Prawa o ruchu drogowym: Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego :

1) nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;

2) nie zakłócało spokoju publicznego przez powodowanie hałasu przekraczającego poziom określony w przepisach szczegółowych;

3) nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych;

4) nie powodowało niszczenia drogi;

5) zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu;

6) nie powodowało zakłóceń radioelektrycznych w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych.

4. Trwają kontrole przestrzegania obostrzeń

Czas przedświątecznej gorączki sprzyja rozwojowi pandemii. Tłumy ludzi w galeriach i na targowiskach powodują, że trudno o zachowanie dystansu społecznego. Dlatego policjanci wspólnie ze strażnikami miejskimi patrolują miejsca gromadzenia się osób kontrolując przestrzeganie obostrzeń.

Policjanci od samego początku walczą z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Każdego dnia kontrolują tysiące osób objętych kwarantanną. Podczas codziennej służby sprawdzają, czy mieszkańcy stosują się do obowiązujących przepisów.

W piątek i sobotę 10 i 11 grudnia 2021 roku na terenie województwa łódzkiego policjanci interweniowali 2671 razy wobec osób nie przestrzegających obostrzeń. Pouczyli 1563 osoby, a 1047 ukarali mandatami. Skierowali 61 wniosków do sądu o ukaranie.

Policjanci przypominają, że wciąż mamy obowiązek zasłaniania ust i nosa wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest zachowanie dystansu społecznego na poziomie co najmniej 1,5 m. Jeśli więc przebywamy w zatłoczonych miejscach takich jak deptaki czy bulwary, nadal musimy mieć na twarzy maseczkę. Ponadto trzeba nosić maseczkę korzystając z:

–    publicznego transportu (w tym nie tylko w autobusach czy pociągach, ale też w taksówkach)

–    zamkniętych pomieszczeń (wind, klatek schodowych, podziemnych garaży)

–    budynków użyteczności publicznej (m.in. w urzędach, sądach, kościołach, szkołach, przychodniach, bankach, sklepach, restauracjach, na targowiskach czy w miejscu pracy)

–    miejsc, gdzie nie da się zachować dystansu społecznego (chyba że przebywamy w nich tylko z osobami mieszkającymi w tym samym domu)

Szczegóły dotyczące aktualnych obostrzeń znaleźć można na stronie internetowej Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej:  https://www.gov.pl/

Walcząc o bezpieczeństwo sanitarne mieszkańców, policjanci nie mogą być pobłażliwi. W krytycznej dla całego narodu chwili nie ma miejsca na tolerancję wobec osób lekceważących przepisy prawa. Dlatego policjanci będą reagowali z całą stanowczością na wszelkie naruszenia przepisów sanitarnych.

5.Nietrzeźwy sprawcą kolizji drogowej w Galewicach

Wieruszowscy policjanci wyjaśniają okoliczności kolizji drogowej do której doszło w Galewicach, w powiecie wieruszowskim. Sprawcą tego zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierujący. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach oraz o nie kierowanie pojazdami pod działaniem alkoholu lub środków podobnie działających.

Do tej kolizji drogowej doszło 12 grudnia 2021 roku przed godziną 21:00 na ulicy Wieruszowskiej w Galewicach. Policjanci na miejscu tego zdarzenia ustalili że kierujący oplem zafira, 44 – letni obywatel Gruzji, stracił panowanie nad pojazdem, zjechał z jezdni i uderzył w ogrodzenie przydrożnej posesji, doprowadzając do wywrócenia pojazdu. W wyniku tego zdarzenia uszkodzone zostało ogrodzenie oraz pojazd. Po badaniu policyjnym alkomatem okazało się, że sprawca tej kolizji był pijany, miał w organizmie prawie 2 promile alkoholu. Teraz mężczyzna odpowie przed sądem za przestępstwo kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości oraz spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pojazd uczestniczący w tym zdarzeniu został odholowany na policyjny parking. Policjanci prowadzą postępowanie przygotowawcze w tej sprawie.

Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach. Marznące opady deszczu powodują, że na drogach jest bardzo ślisko. Pamiętajmy, że prędkość dopuszczalna na danym odcinku drogi, nie zawsze jest prędkością bezpieczną.

6.  Jeden wypadek i siedem kolizji na drogach powiatu wieruszowskiego

Tylko dzisiaj, 13 grudnia 2021 roku wieruszowscy policjanci wykonywali czynności na miejscu ośmiu zdarzeń drogowych. Jedno z nich zostało zakwalifikowane jako wypadek drogowy, natomiast pozostałe siedem okazały się kolizjami. Przyczyną wszystkich tych zdarzeń było nie dostosowanie prędkości do panujących warunków ruchu. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach.

Padający w poniedziałkowy poranek marznący deszcz sprawił, że na drogach powiatu wieruszowskiego powstały bardzo trudne warunki jazdy. Tylko w godzinach dopołudniowych policjanci wykonywali czynności na miejscu ośmiu zdarzeń drogowych.

Do jednego z tych zdarzeń, wypadku drogowego doszło o godzinie 8:50 na drodze wojewódzkiej 482 w Kuźnicy Skakawskiej, w gminie Wieruszów. Na miejscu policjanci wstępnie ustalili, że kierująca fordem fiesta, 23 – letnia mieszkanka powiatu kępińskiego, na skrzyżowaniu dróg, podczas skrętu w lewo, nie dostosowała prędkości do panujących warunków ruchu, straciła panowanie nad pojazdem, zjechała z pasa przeznaczonego do lewo skrętu i zderzyła się z prawidłowo jadącym w tym samym kierunku oplem meriva. W następstwie zderzenia oba pojazdy uderzyły w skarpę przydrożnego rowu. Oplem kierowała 39 – letnia kobieta, która wraz z 15 – letnią pasażerką pojazdu, zostały przetransportowane do szpitala. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Uszkodzone zostały pojazdy uczestniczące w tym zdarzeniu.

Do pozostałych kolizji drogowych doszło w Wieruszowie, Nowym Ochędzynie, Klatce, na trasie S 8, Jutrkowie oraz w miejscowości Krzyż. Bezpośrednią przyczyną wszystkich tych zdarzeń, było nie dostosowanie prędkości do panujących warunków ruchu przez kierujących pojazdami.

W związku z powyższym apelujemy do kierowców o zachowanie ostrożności na drogach, głównie o dostosowaniu prędkości do panujących warunków drogowych, szczególnie teraz w okresie zimowym. Pamiętajmy, że zimą warunki drogowe często szybko się zmieniają i w takich sytuacjach, prędkość dopuszczalna nadanym odcinku drogi nie zawsze jest prędkością bezpieczną.

7.  Czerwona nota Interpolu i 20 tysięcy nagrody za pomoc w ujęciu Jacka Jaworka

Jacek Jaworek poszukiwany jest listem gończym, Europejskim Nakazem Aresztowania, jak również wystawiono za nim czerwoną notę Interpolu. Czerwona nota jest informacją dla organów ścigania na całym świecie o konieczności zlokalizowania i tymczasowego aresztowania poszukiwanej osoby. Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach wyznaczył nagrodę w wysokości 20 tysięcy złotych za informacje, które pomogą zatrzymać Jacka Jaworka lub odnaleźć jego ciało.

Ogłoszenie noty czerwonej stanowi wzmocnienie poszukiwań krajowych prowadzonych w celu zatrzymania i ekstradycji. Nota czerwona to sposób przekazywania przez Sekretariat Generalny Interpolu informacji, że dana osoba poszukiwana jest przez wymiar sprawiedliwości jednego z państw członkowskich czy międzynarodowy sąd lub trybunał karny w celu aresztowania i ekstradycji. Europejski nakaz aresztowania to uproszczona forma ekstradycji istniejąca pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej, umożliwiająca aresztowanie  osoby podejrzanej lub oskarżonej o popełnienie przestępstwa.

Przypomnijmy, że do tragedii doszło 10 lipca w miejscowości Borowce k. Częstochowy. W domu jednorodzinnym znaleziono ciała małżeństwa oraz ich 17-letniego syna. Ofiary zostały zastrzelone. Ustalenia śledczych wskazują, że sprawcą zbrodni jest Jacek Jaworek. Tuż po zabójstwie mężczyzna uciekł, a prokuratura wystawiła za nim list gończy.

Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach wyznaczył w piątek nagrodę w wysokości 20 tysięcy złotych za informacje, które pomogą zatrzymać Jacka Jaworka lub odnaleźć jego ciało (nie wykluczone, że mężczyzna nie żyje). Wszystkie osoby, które mają jakiekolwiek informacje o miejscu pobytu poszukiwanego, proszone są o kontakt z Wydziałem Kryminalnym KWP w Katowicach tel. 798031306, Komendą Miejską Policji w Częstochowie tel. 47 858 1255, albo z najbliższą jednostką Policji tel. alarmowy 112.

W chwili zdarzenia Jacek Jaworek ubrany był w granatową koszulkę z jasnym napisem na przedniej części, granatowe spodnie jeansowe oraz szarą bluzę dresową. Po zdarzeniu poszukiwany mężczyzna mógł się przebrać.

Na prawej łopatce ma widoczną przez koszulkę narośl o rozmiarze 5-7 centymetrów. Uwaga! Poszukiwany może posiadać broń palną! Może próbować ucieczki! Może zachowywać się agresywnie!

Gwarantujemy anonimowość. Jednocześnie przypominamy, że ukrywanie lub pomoc w ukryciu osoby poszukiwanej jest przestępstwem i grozi za to kara pozbawienia wolności do 5 lat.

8.  Bezpieczne zakupy przedświąteczne

Zbliżający się czas Świąt Bożego Narodzenia to nie tylko otwierany codziennie przez dzieci kalendarz adwentowy czy świąteczna kolacja z najbliższymi, to także czas przygotowań, podczas którego zakupowy szał, pośpiech i roztargnienie będą nam towarzyszyć.

Te okoliczności staną się idealne dla przestępców, którzy korzystając z naszej nieuwagi, będą próbowali skusić nas na „tańsze zakupy” lub używając manipulacji, pozyskają od nas dane poufne, przy użyciu których dokonają transakcji „w naszym imieniu”.

Dlatego powinniśmy szczególnie uważać na:

 • oszukańcze witryny sklepowe podszywające się pod legalnie działających przedsiębiorców. Rolą ich jest wyłudzenie danych uwierzytelniających, które w dalszym kroku zostaną wykorzystane do bezprawnego logowania się do bankowości internetowej lub przeprowadzenia transakcji internetowej przy użyciu kart płatniczych.
 • fałszywe sklepy internetowe, które proponują atrakcyjny towar po jeszcze bardziej atrakcyjnej cenie. Oczywiście towar, którego nie posiadają i w konsekwencji relacja taka prowadzi do strat finansowych klienta.

W czasie przedświątecznych porządków typujemy rzeczy, którym za pośrednictwem portali aukcyjnych oraz ogłoszeń w serwisach społecznościowych chcemy nadać drugie życie.

Tu również może czaić się oszustwo i powinniśmy zachować czujność, by w przypływie euforii wynikającej ze sprzedaży rzeczy zalegających w szafach, nie ulec manipulacji i nie przekazać oszustom danych własnej karty płatniczej lub poufnych danych do logowania się w bankowości elektronicznej.

Zbliżający się Nowy Rok , to czas nowych wyzwań i składanych sobie obietnic, to czas, w którym cześć osób podejmie decyzje o ograniczeniu wydatków i skupieniu się na oszczędzaniu i pomnażaniu pieniędzy dlatego ważne jest, by zachować zdrowy rozsądek i  nie ulec oszustom, którzy tworzą przestępcze platformy inwestycyjne, publikują reklamy, które zachęcają do inwestycji  poprzez nielegalne wykorzystanie tożsamości osoby znanych: sportowców, celebrytów, polityków, a w przypadku braku znajomości zasad inwestowania oferują swoją pomoc i doradztwo. Taka reklama to oszustwo, a zainwestowane środki nigdy nie wracają do klienta.

W okresie przedświątecznym rekomendujemy zachowanie najwyższej ostrożności oraz stosowanie kilku ważnych zasad:

 • weryfikuj sprzedawcę/usługodawcę w niezależnych źródłach informacji, szczególną uwagę poświęć na analizę negatywnych opinii, gdyż te mogą być bardziej miarodajnym źródłem informacji niż pozytywne opinie na temat tego sprzedawcy/usługodawcy;
 • czytaj uważnie regulamin sprzedawcy/usługodawcy oraz sprawdzaj, czy zostały podane jego dane kontaktowe, czy adres istnieje i czy jest widoczny na mapach internetowych;
 • przekazuj tylko te dane, które są niezbędne do przeprowadzenia płatności i dostawy towaru lub usługi;
 • obserwuj czy podczas przeprowadzania transakcji nie pojawia się błąd płatności, a w następnym kroku pojawia się inny link do jej ponowienia, który będzie linkiem do podstawionej przez oszustów strony integratora płatności służącej do wyłudzenia danych poufnych;
 • wybieraj platformę e-commerce lub dostawcę usługi płatniczej, który zaoferuje Ci ochronę, w przypadku, kiedy towar lub usługa nie zostanie dostarczona lub jakość jego będzie odbiegała od zadeklarowanej w ofercie;
 • nie zgadzaj się na inny kontakt do płatności niż ten oficjalny dostarczony przez integratora płatności (np. nie płać poza platformą do e-handlu przelewem na nr podany w wiadomości SMS lub w czacie);
 • uważnie czytaj wiadomości otrzymywane z banku za pośrednictwem komunikatów SMS lub aplikacji mobilnej;
 • nie instaluj dodatkowego oprogramowania, które jest rzekomo wymagane z uwagi na tzw. bezpieczeństwo płatności lub które umożliwi udzielenie Ci zdalnego wsparcia;
 • nie klikaj na linki przesłane w niespodziewanych wiadomościach e-mail lub SMS-ach;
 • jeśli zauważysz zmiany w wyglądzie strony internetowej swojego banku lub niestandardowe zachowania wstrzymaj realizację dyspozycji i niezwłocznie skontaktuj się ze swoim bankiem za pośrednictwem infolinii;
 • czytaj ostrzeżenia przekazywane przez banki, Policję i FinCERT.pl – BCC ZBP.

W przypadku podejrzenia próby popełnienia przestępstwa lub gdy przestępstwo to zostało popełnione, niezwłocznie poinformuj o tym fakcie swój bank oraz złóż stosowne zawiadomienie na Policję lub do Prokuratury.

9. Wspólnie na rzecz bezpieczeństwa młodzieży

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży, szczególnie w czasie roku szkolnego, stanowi jedno z priorytetowych zadań Policji. W tym celu mundurowi we współpracy z Samorządem Gminy Galewice, Ochotniczą Strażą Pożarną oraz Zespołem Ratownictwa Medycznego, przeprowadzili działania profilaktyczne w Szkole Podstawowej w Galewicach.

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego wieruszowscy policjanci podejmują wiele działań profilaktycznych, na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży. 16 grudnia 2021 roku policjanci z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego, wspólnie z przedstawicielami Samorządu Gminy Galewice, strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej, oraz ratownikami medycznymi z Powiatowego Centrum Medycznego w Wieruszowie, spotkali się z młodzieżą w Szkole Podstawowej w Galewicach. Działania doskonale wpisały się w hasło lokalnej kampanii „Bądź bezpieczny – bądź widoczny”. Spotkanie rozpoczął Wójt Gminy Galewice, Pan Piotr Kołodziej, który m.in. zwrócił uwagę na bardzo ważną rolę elementów odblaskowych, dających bezpieczeństwo pieszym. Przy tej okazji przedstawiciele poszczególnych służb oraz lokalnego Samorządu rozdali młodzieży kamizelki odblaskowe, ufundowane przez Urząd Gminy w Galewicach. W dalszej części wydarzenia policjanci przeprowadzili prelekcje, na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz w trakcie zimowego wypoczynku. Funkcjonariusze przypominali młodzieży o bezpiecznych zachowaniach w domu, na ulicy, w kontaktach z nieznajomymi, szczególnie w czasie zbliżającej się przerwy świąteczno – noworocznej. Nie zabrakło również tematów związanych z bezpiecznym korzystaniem z internetu, telefonów komórkowych oraz zagrożeń związanych z kontaktami z niedozwolonymi środkami odurzającymi. Policjanci uczulali uczestników spotkań, na stosowanie się do obowiązujących przepisów sanitarnych. Poinformowali również o odpowiedzialności prawnej za wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń.

Aby świąteczny czas oraz zimowy wypoczynek był dla wszystkich spokojny i bezpieczny, pamiętajmy o przestrzeganiu obowiązujących przepisów oraz kierowaniu się zdrowym rozsądkiem i rozwagą.

Opracował  : Oficer prasowy KPP w Wieruszowie

asp. sztab. Damian Pawlak

 

 

 

 

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments